Samsung, iPhone 6 İçin RAM Üretecek

IMG_3189.JPG

iPhone 5S ana kartı. 1GB RAM, Apple A7 işlemcisi ile bütünleşik olarak bulunuyor.

Digitimes’ın raporuna göre Samsung’da iPhone 6 için RAM üreten firmalardan birisi olacak. Geçen sene iPhone 5S için RAM üreten firmalar SK Hynix ve Elpida idi ve Samsung listeye dahil edilmemişti.

Kaynakların belirttiğine göre Apple, 2013’te başlayıp Samsung’u işlemci, RAM, NAND hafıza çipleri ve piller gibi bazı kilit bileşenlerde tedarik listesinden çıkararak büyük bir harekete imza attı.

Ayrıca kaynaklara göre Elpida ve SK Hynix, Apple’ın bileşenler için verdiği satın alım fiyatlarından memnun kalmıyor. Elpida ve SK Hynix, anlaşmazlık yüzünden daha fazla bileşen satışı yapmaya isteksizken Apple, iPhone 6’da bileşen problemi oluşmaması için en son iPhone 5 için RAM aldığı Samsung’u bir kez daha listeye ekledi.

Apple daha önce rakibi Samsung ile olan bağını azaltmak için ürünlerinde kullandığı bileşenleri üreten firmaları çeşitlendirmişti ama Kore’li firmanın çok sayıda kaliteli bileşen üretebilme kapasitesi onu favori seçenek yaptı. Geçenlerde gelen bir rapor ise Apple’ın Samsung ile olan bağını azalttıktan sonra firmanın bileşen bölümünün kârının ciddi oranda düştüğü ve firmanın, bu düşüşün devam etmesini beklediği belirtilmişti.

Apple’ın iPhone 6’da ne kadar RAM kullanacak bilinmiyor ama iOS 8’de bulunan bazı özelliklerden dolayı firmanın daha fazla RAM kullanmayı tercih edebileceği tahmin ediliyor.

Tagged With: , , , , , ,