Samsung yine “Çakallık” peşinde

note3benchmarksBugün Apple’dan Phil Schiller’ın sadece “shenanigans” yazdığı bir tweetini görünce merak edip incelemeye aldım. Birkaç yabancı kaynakta daha konuyla ilgili haber görünce dikkatimi çekti ve paylaşmadan edemedim. “Shenanigans” ın aslında tam bir Türkçe karşılığı bulunmuyor. Türlü kuntizlikler, çakallıklar, hileler gibi bir manaya geldiğini söyleyerek geçiştireyim ve asıl konuya döneyim.

Artık Samsung kullanıcılarının “şu özelliği var bu özelliği var” tafralarını pek de dikkate almadığımı ve uzun süredir konu ile ilgili yazmadığımı fark etmişsinizdir. Sadece “öyle mi?” “ne güzel” diyerek geçiyorum. Kullanıcıları hedef almıyorum yanlış anlışılmasın. Hedefimde yine kopyacılar kralı Samsung var.

Daha önce Galaxy s4 akıllı telefonunda yaptığı gibi Samsung yine tüketiciyi kandırmaya yönelik bir adım atarak Galaxy Note 3 tablefon (ne diyeceğimi bilemedim affedin) cihazında özel bir kod kullanımı ile benchmark uygulamalarını kandırmaya çalışmış. İlk olarak Ars Technica’nın ortaya çıkardığı bu durumun kısaca özeti şu; Normalde herhangi bir uygulamada 100 birim hızda çalışan işlemci, bir hız testi yazılımı denendiğinde işlemciyi limitlerine kadar zorlayarak 120 birim hızında çalışmasını sağlıyor ve daha yüksek skorlar elde ediyor.  Ars Technica’nın aynı işlemciyi kullanan bir başka cihaza oranla yaklaşık %20 performans artışı gözlemlemesi araştırmayı derinleştirmiş.

Yukarıdaki grafikte ilk iki ürün, Galaxy Note 3. İlkinde performans artış kodu devrede, ikincisinde ise devre dışı iken yapılmış test sonuçları yer alıyor. Cihazın kullandığı 2.3 GHz’lik Snapdragon 800 işlemcisi, grafikte üçüncü sırada yer alan LG Optimus G2’nin kullandığı ile aynı. Fark edilebileceği gibi performans artırıcı kodlar devre dışı bırakıldığında Note 3, G2 ile yakın performans sonuçları veriyor.

Samsung’u sevmememin sebebi kopyacılık yapması veya uyduruk cihazlar üretmesi değil. Bu şirketi sevmememin temel sebebi, reklamlarında Apple kullanıcılarını “koyun” gibi gösterip kendi kullanıcılarına koyun muamelesi yapması. Bu artık bir değil iki değil. Ben yazmaktan yoruldum. Siz okumaktan yorulunca haber verin. Kalın sağlıcakla.

Tagged With: , , , ,