Samsung yine “Çakallık” peşinde

-

note3benchmarksBugün Apple’dan Phil Schiller’ın sadece “shenanigans” yazdığı bir tweetini görünce merak edip incelemeye aldım. Birkaç yabancı kaynakta daha konuyla ilgili haber görünce dikkatimi çekti ve paylaşmadan edemedim. “Shenanigans” ın aslında tam bir Türkçe karşılığı bulunmuyor. Türlü kuntizlikler, çakallıklar, hileler gibi bir manaya geldiğini söyleyerek geçiştireyim ve asıl konuya döneyim.

Artık Samsung kullanıcılarının “şu özelliği var bu özelliği var” tafralarını pek de dikkate almadığımı ve uzun süredir konu ile ilgili yazmadığımı fark etmişsinizdir. Sadece “öyle mi?” “ne güzel” diyerek geçiyorum. Kullanıcıları hedef almıyorum yanlış anlışılmasın. Hedefimde yine kopyacılar kralı Samsung var.

Daha önce Galaxy s4 akıllı telefonunda yaptığı gibi Samsung yine tüketiciyi kandırmaya yönelik bir adım atarak Galaxy Note 3 tablefon (ne diyeceğimi bilemedim affedin) cihazında özel bir kod kullanımı ile benchmark uygulamalarını kandırmaya çalışmış. İlk olarak Ars Technica’nın ortaya çıkardığı bu durumun kısaca özeti şu; Normalde herhangi bir uygulamada 100 birim hızda çalışan işlemci, bir hız testi yazılımı denendiğinde işlemciyi limitlerine kadar zorlayarak 120 birim hızında çalışmasını sağlıyor ve daha yüksek skorlar elde ediyor.  Ars Technica’nın aynı işlemciyi kullanan bir başka cihaza oranla yaklaşık %20 performans artışı gözlemlemesi araştırmayı derinleştirmiş.

Yukarıdaki grafikte ilk iki ürün, Galaxy Note 3. İlkinde performans artış kodu devrede, ikincisinde ise devre dışı iken yapılmış test sonuçları yer alıyor. Cihazın kullandığı 2.3 GHz’lik Snapdragon 800 işlemcisi, grafikte üçüncü sırada yer alan LG Optimus G2’nin kullandığı ile aynı. Fark edilebileceği gibi performans artırıcı kodlar devre dışı bırakıldığında Note 3, G2 ile yakın performans sonuçları veriyor.

Samsung’u sevmememin sebebi kopyacılık yapması veya uyduruk cihazlar üretmesi değil. Bu şirketi sevmememin temel sebebi, reklamlarında Apple kullanıcılarını “koyun” gibi gösterip kendi kullanıcılarına koyun muamelesi yapması. Bu artık bir değil iki değil. Ben yazmaktan yoruldum. Siz okumaktan yorulunca haber verin. Kalın sağlıcakla.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

9 YORUMLAR

  1. Koreliler sonuçta Çinli damarı var cinlikte on numaradırlar. İşin aslı Kore mallarına karşı iyi duygular beslemiyorum. Tabiri caizse gıçık oluyorum

  2. Tasarım hakkında yorum tamamen göreceli bir kavramdır başta bende yadıtgadım hatta ilk betasından beri iOS 7 kullanıyorum Gm sürümünde iOS 6’ya geçtim ve anladım iOS 7’nin daha iyi olduğunu tamamen alışma meselesi ve bence daha başarılı. Haber hakkında yorumum ise ben zaten bu zamana kadar benchmark testlerine bakıpta en ufak etkilenmedim benchmarkların hepsinde note 3 veya farklı telefon iPhone’u geçse ne olacka menü geçişlerinde 3gb ramli telefonları bile FPS düşüşüne uğruyor sistem optimizasyonuna bakarım ben bu benchmark teslerine görede telefon alanlara sormak lazım GTA 5’mi oynayacakmış telefonda? Aldığın 4 çekirdekli telefon Android ise yazılan uygulamarın çoğu 1 çekirdeği kullanıyor diğer 2ünü napıyormuş çitliyomuymuş?

  3. Yekta Fırtına ya sesleniyorum!!! demiş ki 4 çekirdekli telefon, oyun birini kullanıyo kalan ikisini(!) ne yapacak demiş. Önce azcık matematik öğrensin sonra Samsung u kötülesin. Ben asla Samsung ya da Apple iyi diyemem. Apple ın işletim sistemlerine hayranlık duyduğum bir gerçek. Android e de kötü denemez. Android genel olarak harika değil ancak Samsung un yaptığı customization ile hoş bir görünüm kazanıyor. iOS ise kullanıcının telefona hükmetmesini tamamen kısıtlıyor. Yani jailbreakli bir iOS olursa kesinlikle mükemmel. Ayrıca Apple ın jailbreak e karşı yaptığı güvenlik açıklarını kapatması belli bir kullanıcı kitlesini kaybetmesine sebep oluyor. Apple neredeyse hiçbir iPhone unda donanımsal özellikte Samsung a rakip olamadı ancak işletim sistemi sayesinde yeterince hızı yakalayabildi. S4 ten çok sonra çıkan iPhone 5S bile retina ve daha küçük ekranına rağmen daha %35 daha düşük ppi var. Sonuçta genel donanıma bakarsak iPhone kendiyle aynı dönemdeki diğer akıllı telefonlardan daha düşük donanımlı. İşletim sisteminden kazanıyor. Apple ı kötüleyemem ama Samsung gibi bir markanın kötülenmesine asla izin vermem.

  4. Ben matematik öğretmeniyim. Ekran küçüldüğü zaman azalan, büyüdüğü zaman artan ppi ‘nin neyi yanlış? Daha küçük ekrana rağmen daha az ppi olacak elbette. Ayrıca gözün görebildiğinin dışında ppi’ye gerek var mı? Yukarıdaki onlarca kelimeyi görünce bir şey var sandım ama iki cümle ile de anlatılabilirmiş. Bir de donanıma rakip olamadı demişsiniz ki buna çok güldüm. Yekta Bey haklı. Ne işe yarıyor fazladan işlemcisi? Daha mı hızlı oynatıyor oyunları? :) Daha mı hızlı başlatıyor? Hile hurda ile daha yüksek skor alıyor hepsi bu. Samsung beyaz eşya yapabilir ama iPhone ile yan yana getirilebilecek bir ürün yapabilmesi için beş seneye daha ihtiyacı var. Mevcut olanı kopyalaması bu kadar sürdü :)

  5. Samsung’u sevmememin sebebi kopyacı olması değil mi? Tamam Samsung daha iyi cihazlar üretiyor olabilir ama neden bunları Apple yaptıktan sonra yapıyor? Ayrıca Ebru Hanım’ın da dediği gibi fazladan işlemci ne işe yarıyor. Telefon 5-6 saniye de mi açılıyor. Önemli olan RAM ya da işlemci değil önemli olan telefonu kullanırken hissedilen his. iPhone’un 3 GB RAM’a şimdilik ihtiyacı yok çünkü iOS ihtiyaç duymuyor. RAM sadece grafik hızını arttırmak için iyi olabilir. Kim iPhone kullanırken 3 GB ram eksikliğini hissediyor? Hiç kimse. Samsung’un yaptığı, fazla gücü size iyi bir şeymiş gibi kakalamak. Ve ayrıca Apple’ın hile yapmadığını okudum(ne kadar doğru bilemiyorum). Gayet doğal niye hile yapmaya ihtiyaç duysun ki. Zaten herkes iPhone’un çok iyi bir telefon olduğunu biliyor.

  6. Ebru Hanım bence yinede bir matematik kursuna gitmelisiniz. Ekran küçüldükçe ppi artar ppi ın açılımı pixel per inch dir. Ekran küçüldükçe inch başına düşen pixel sayısı artar(Bunuda mı ben söyliyim). Ayrıca niyetim Apple ı kötülemek değil. 2 iPad ve iPad mini kullanan birisi olarak iOS u gerçekten beğeniyorum. Ama kesinlikle jailbreakli. Çünkü iOS kişinin cihaza hükmetmesini kısıtlıyor. Android in iyi yanı ise kullanıcının istediğini yapmasına izin veriyor. Düz bir Android yeterince iyi değil. Ancak Samsung un kullandığı Android harika. Tarkan Bey in ise teknolojiyi daha fazla öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Fazla çekirdek farklı işlemlerin aynı anda daha rahat yapılabilmesine olanak sağlar. Örneğin işlemci çekirdeklerinden biri ana ekran geçişleri uygulama menüsü gibi işlere bakarken diğeri ekranı yönetiyor, diğerleri oyuna odaklanıyor gibi… Bu sayede saniye başına yapılabilen işlem sayısı artıyor ve oyunun fps si ve oynanma kalitesi daha iyi oluyor. Bu arada Samsung Apple dan sonra yapıyor mu dediniz?!? S4, 5S’ten aylar önce çıkmasına rağmen hala donanımsal olarak çoğu yönden daha iyi. 5S in farkı işlemci, kamera(daha büyük sensör boyutu ve aynı megapixelle) ve parmak izi dışında çok bir yeniliği yok S4 e göre. S4 ise işlemci(iki buçuk kat), RAM(2 kat), ekran, daha hızlı kamera shutteri, daha uzun batarya(bir buçuk kattan fazla), artırılabilir hafıza(micro sd), NFC, daha fazla uyumlu uygula ile daha üstün. Bu arada iPhone 5S gerçekten yüksek fps li video çekebiliyor. Yani genel olarak karşılaştıracak olursak S4 yine donanımsal olarak daha üstün. Size sorsak aslında Samsung zamanda ilerleyip Apple dan çaldı demi bu özellikleri!!! Apple ın Android e özenerek yaptığı iOS 7 den bahsedin birazda! Diğer yorumumda da dediğim gibi iPhone kötü bir telefon değil ancak unutmayın ki S4 denen bir gerçek var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.