Samsung’a bir öneri: Lütfen yeni bir şey bulun

ABD’de özellikle noel vs derken Apple ekosistemi de oldukça sessizleşmişti. Birkaç gündür magazin kıvamındaki haberler haricinde dişe dokunur bir gelişme yaşanmadığını derginin hızından anlamışsınızdır :) Aslında pek fazla magazinsel haber paylaşmaktan yana değilim. İnanın aslı astarı hatta kaynağını bile bilmedikleri, nedenlerini sorgulamadıkları Apple haberlerini yayınlayan sözde ciddi yayın kuruluşlarından ve bazı ajanslardan o kadar baygınlık geldi ki, magazin kategorisinde haber yayınlamayı bırakın, kategoriyi bile tamamen kaldırmayı düşündüm. Tarihe bakarak birkaç ay içinde yenilenmesi beklenen iMac ve Mart – Nisan ayları içinde tanıtılmasını öngördüğümüz iPad ‘in üçüncü nesli nedeniyle trafiğin yine yoğunlaşacağını söyleyebiliriz.

Soğudum dedim ama konu Samsung ve Apple olunca paylaşmadan da edemedim. Daha önce Samsung Apple’ı kopyalamıyor. İşte kanıtı!  gibi Samsung etiketinden takıntımı anlayabilirsiniz. Markayla aramda bir şey yok. Saygı duyduğum, sevdiğim, TV gibi pek çok ürününü kullandığım bir teknoloji devi. Ancak aynı makale içinde Samsung ve Apple geçiyorsa durum çok değişiyor. Dilerseniz bu biraz(!) uzun girişin ardından haberimi paylaşayım, yorumlama kısmı da size kalsın.

Apple’ın iPhone 4S reklamlarında oynayan sevimli kız çocuğu karakterini hatırlıyor musunuz? Hatırlamayanlar için hemen reklamı paylaşayım, hatırlayanlar es geçebilir;

Samsung yine yapacağını yapıp önceki reklam stratejisini değiştirdi ve her konuda esinlendiği (çaldığı demedim dikkatinizi çekerim) Apple’a özenip insan ve kullanım alanları temalı reklamlara geçiş yaptı. Ancak mevzu bu kadar basit değil. Apple’ın yukarıdaki reklamlarında oynayan küçük kız çocuğunu çok yetenekli bulmuş olmalılar ki(!) benzeri bir karakter kullanmak yerine bu küçük kızı transfer edip reklamlarının ana karakteri haline getirmişler :) Farkındayım, içinizden Samsung’un reklam departmanının da mühendislik alanındakiler gibi yaratıcı(!) olduğunu düşünüyorsunuzdur. E haksız da sayılmazsınız. Reklamı görelim önce;


Artık ben ne diyeyim… Başlıkta da düşüncemi dile getirdim zaten. “Lütfen Samsung, yeni bir şey bul…” Yorum sahası düşüncelerinizi dile getirebilmek için var, paylaşın ki daha zengin bir dağarcığımız olsun.

 

Tagged With: , ,