Samsung’un davası düştü

Hollanda’nın Lahey kenti mahkemesi, Güney Kore’nin Samsung firmasının, 3G teknolojisi kullanan Apple mobil telefon ve tablet bilgisayarlarının Hollanda’da satışının ve ithalinin yasaklanması talebini reddetti.

Hollandalı hakimler internette yayınladıkları ve iki rakip şirketin tüm dünyada giriştikleri adli savaşta yeni bir bölümün açılmasını sağlayan kararlarında, mahkemenin Samsung’un isteklerini belirttiler.

Samsung, Hollanda’da açtığı davada, 3G mobil telefon teknolojisinin birçok patent kullanım izninin Apple tarafından ihlal edildiğini savunmuştu.

Samsung’un 3G-UMTS telefonları için standart patent olarak adlandırılan patent hakkını elinde bulundurduğunu kabul eden Hollanda mahkemesi, buna karşılık, bu patentlerin, üçüncü taraflarca ilgili teknolojinin kullanımına izin veren özel normları yanıtladığını belirtti.

Hollandalı hakimler kararlarında ayrıca, Samsung’un 1998’de, FRAND (tarafsız, akılcı ve ayrımcı olmayan) avantajları ile lisansların kullanımına izin veren sözleşmeyi imzaladığını belirterek, “Böylece Samsung bu davada, ilgili patentler için FRAND hükümlerine göre, Apple’a gerekli lisansı vermek zorundadır” diye görüş bildirdiler.

Tagged With: , , ,