Siri, iPhone 4’te…

iPhone 4S tanıtıldığından beri neredeyse pek çok kişi sadece Siri için iPhone 4S almayı düşündü. İtiraf edeyim, ülkemizde arama, konum servisleri vs açısından doğru çalışsaydı, eh bir de Türkçe sohbet edebilseydik ben de ilk gün kuyruktaki yerimi alırdım.

Siri, iPhone 4S ile birlikte kullanıcılara sunulsa da henüz Beta seviyesini aşabilmiş değil. Ayrıca Türkçe desteği’nin ne zaman geleceği de meçhul. Apple’ın Siri’yi iPhone 4S ile birlikte sunmasından evvel iPhone 4 ve diğer eski cihazlar ile denediğini biliyoruz. Bunu sizlere daha önce defalarca kez söylediğimi hatırlıyorum. Haliyle kimine göre hacker’lar, kimine göre ise yazılım geliştiriciler, Siri’yi iPhone 4S haricindeki diğer iOS cihazlara aktarabilmek için varıyla yoğuyla çalışıyorlardı. Eh madem bu bir yazılım, imkansız değildi. Yapıldı, denendi, başarılı sonuçlar alanlar da oldu. Yanılmıyorsam en son iPhone 4′e Siri entegrasyonu başlıklı yazımda en sağlıklı şeklini sizlerle paylaşmıştım. O günden beri bu yeni tecrübeyi denemek isteyenlere, Siri’nin en sağlıklı şekilde diğer iOS cihazlara nasıl aktarılabileceğinin yollarını aradım. Çinli bir Hacker grubu (CD-Team) Siri’nin tüm özellikleriyle çalışan (sesli komut, dikte vs.) sürümünü “H1Siri” adı ile Cydia üzerinde yayınladı.

Yazının buraya kadar olan kısmından da anlayabileceğiniz üzere Siri’nin iPhone 4’ünüzde çalıştırılabilmesi için cihazınızın öncelikle Jailbreak yapılması gerekiyor. Jailbreak taraftarı olmadığımı biliyorsunuzdur. Haliyle şimdiye kadar bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar az sayıda sadece deneme amacının dışında Jailbreak yapmadım. Pek çoğunuzun eminim bu konuda tecrübesi benden çok daha fazladır.

Siri iPhone 4

Birazdan anlatacağım konular bir miktar teknik bilgi gerektirdiğinden, konu hakkında tecrübeniz yoksa yapmamanızı veya daha önca tecrübe edinmiş arkadaşlarınızdan yardım talep etmenizi öneriyorum. Cihazınızda oluşabilecek geçici / kalıcı hasarlardan mesul olmadığım gibi, yapıp yapmamak pek tabiki size kalmış :)

Bahsettiğim gibi, öncelikle cihazınızı Jailbreak yapmanız gerekiyor. iOS 5, 5.0.1 için şöyle üstünkörü bir arama yaptım ve Redsn0w 0.9.9b8 ‘in hem Mac, hem de windows sürümlerinin bulunduğunu ve bu işlemi sorunsuzca yapabildiğini öğrendim. Henüz fırsat bulup deneyemedim ancak sizlere prosedürü aktardıktan sonra deneyip görüşlerimi paylaşacağıma kuşkunuz yoktur öyle değil mi?

RedSn0w’un yukarıda değindiğim sürümüne bu bağlantıdan ulaşıp sisteminize indirebilirsiniz. Zamana bağlı olarak bağlantılarda herhangi bir sorun varsa biraz google ile zaman geçirip (belki daha da yenisine) kolayca ulaşabilirsiniz.

Jailbreak yapmayı anlatıp sizi yormak istemiyorum ama hiç bilmeyenler veya biraz fikir sahibi olmak isteyenler için kısaca değineyim. Cihazınızı kapatıp bilgisayarınıza bağlı halde iken yazılımı çalıştırıp, “Cihazınızın kapalı olmasını hatırlatan” ekran geldiğinde next tuşuna basıp iOS cihazınızı DFU moduna alarak gerisini RedSn0w’a bırakıyorsunuz. İşlem bittiğinde zaten restart ediyor ve dakikalar içinde cihazınız Jailbreak yapılmış oluyor. Arzu edenler ihtiyaçları doğrultusunda Cydia’dan semitether vs uygulamaları da kurabilirler.

Jailbreak işleminden sonra Cydia’ya girip bir kaynak eklemeniz gerekiyor.

Cydia > Sorces > Edit > Add dedikten sonra

http://www.cydia.be veya http://cydia.myrepospace.com/H1Siri/

veya en son denenen      boerse-repo.net

kaynaklarından birini ekliyoruz. Ardından arama bölümüne girip  H1Siri  ‘yi aratıp yükleyin.

Kurulum bittikten sonra Ayarlar / Genel  altında Siri’yi göreceksiniz. Yanındaki anahtarı açtığınızda Siri aktif olacak.

Artık ana ekrandayken Home tuşuna bastığınızda Siri ile konuşmaya başlayabilirsiniz. Yarın yanınıza şemsiye alıp almayacağınız haricinde Siri’den fikir istemekten daha yaratıcı sorgular yapıp ekran görüntülerini alarak burada paylaşabilirsiniz. :)

İyi eğlenceler…

Önemli Not: Bu yazıda bahsedilen yöntemlerin hiç birinin güvenliği veya güvenirliği hakkında konuşmak mümkün değildir. Apple tarafından da Elma Dergisi tarafından da önerilmemektedir. Yapılacak işlemlerin sonuçları tamamen yapan kişiyi ilgilendirdiği gibi cihazınızın kullanılamaz hale gelmesi durumunda yetkili servis garantinizi iptal edebilme hakkına sahiptir. Lütfen ne yaptığınızı bilerek hareket edin…

[GÜNCELLEME:]

Siri’nin bu sürümü, zaman zaman server’a bağlanamadığı için hata veriyor. Öncelikle başka bir servera bağlandığı için bu hatalar normal. Yani henüz her zaman sağlıklı çalışmıyor.