Siri’ye Verilebilecek Komutların Listesi

-

Siri’nin hakim olduğu çeşitli diller bulunurken Türkçe, bu dillerin arasına ne yazık ki dahil olamadı. Apple’ın Türkiye yatırımlarının sonucu olarak Siri’nin bir an önce Türkçe’yi desteklemesini gerçekten istiyorum. Bu yazıda Siri’nin yapabildiklerini ve komutlarını yazarak İngilizce konuşabilen kişiye yardımcı, konuşamayana ise ileride işine yarayacağı bir yazı yazmak istedim. Siri neler yapabilir, nelere kadirdir,hangi komutlar ile onu kullanışlı hale getiririz gibi sorular, bu yazı sonunda cevaplanmış olacak. Haydi başlayalım.

IMG_0835

Siri’yi aktifleştirmek için yapmamız gereken ilk şey, menü tuşuna 2 saniye kadar basılı tutmak.  Bu süre sonunda yukarıdaki gibi ikon görülecek ve size ” Size nasıl yardımcı olabilirim?” Sorusunu soracak. Ok işareti ile belirttiğim üzere ”i” tuşunu tıklayarak aşağıdaki gibi bir görsel ile karşılaşacaksınız.

IMG_0836

Karşınıza çıkan bu ekranın amacı size, Siri ile neler yapılabilir? Bunu göstermektir. Fakat tekrar belirteyim; Siri’nin Türkçe versiyonu yoktur. Siz Türkçe konuşsanız bile anlamayacaktır.

BAKALIM NELER YAPABİLİYOR SİRİ HANIM

Arama Özelliği: Call Bryan (Bryan’ ı ara): Siri’ ye bu komutu vererek istediğiniz kişiyi arayabilirsiniz. Fakat ekranda Bryan yazdığı için onun ismini yazdım. Siz Call My Mother (annemi ara) şeklinde komut verebilirsiniz.

Uygulama Açıcı: Launch Photos (Fotoğrafları aç): Herhangi bir uygulamayı ”Launch” (aç) komutuyla açabilirsiniz. Örnek (Harika uygulamasını aç.)

Mesaj Yazma: Siri’nin en güzel özelliklerinden biri olan bu özelliği sayesinde Siri, size gelen mesajları okuyabilir, cevaplayabilir veya mesajlaşmayı başlatabilir. Sizin söylemeniz gereken tek şey  ”Anneme mesaj yaz” demek.

Takvim ve Ajanda: Önemli günlerinizi, buluşmalarınızı ve daha fazlasını, Siri’ye söyleyerek kayıt altına alabilirsiniz. ”Saat 9′ a Mehmet Avincan ile görüşme ayarla.” Komutu ile kolayca halledebilirsiniz.

Spor: Takımınız hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sorun yeter. Siri’ ye takımınızın kazanmadığını sorabilirsiniz.

Harita: Siri, gitmek istediğiniz yeri söyleyerek, sizi gitmek istediğiniz noktaya ulaştırır. Ayrıca diğer özelliği ise; bana en yakın ATM’ yi bul derseniz, size en yakın ATM’yi, bankayı, cafeyi, restoranı ve bir çok yeri bularak gösterir. (NOT: Map uygulamasında bulunan sorunlardan dolayı şimdilik bu özelliği kullanmamanızda fayda var.)

GELELİM SOSYAL MEDYAYA

Facebook: Duvarınıza veya bir arkadaşınızın duvarına yazmak istediğiniz bir şeyi, Siri’ye söyleyin sizin yerinize yollar. Bu harika yeteneği sayesinde 10 saniyede duvarınıza yazı gönderebilir, bir arkadaşınızın doğum gününü kutlayabilirsiniz. Facebook’a yazı yolla diyerek çıkacak olan ekranda  ”Hava bugün güneşli” demeniz ve send(yolla) diyerek sizin yerinize kolayca yollar.

IMG_0839

Twitter: Facebook gibi yazılarınızı güncelleyebileceğiniz ve bulunduğunuz yeri söyleyerek Twitter’da paylaşabileceğiniz şekilde Siri, size yardımcı olmaktadır. Göndermek istediğiniz şeyleri söyledikten sonra Twitter’a gönder demeniz yeterli olacaktır.

PEKİ DAHA FAZLASI VAR MI?

Elbette var. Siri’nin yapabilecekleri bunlar ile sınırlı değil.

Şarkı Açma:  İstediğiniz şarkıyı (play) çal diyerek çaldırabilirsiniz.

E-Mail: Siri, istediğiniz kişiye, e-mail yaz diyerek ona e-mail yollatabilirsiniz. Kanuni Sultan Süleyman’ a e-mail yolla dediğinizde, size küçük bir ekran çıkartır ve siz söyledikçe söylediklerinizi ekrana yansıtır. Eğer mailiniz istediğiniz gibi düzenlenirse yolla diyerek mailinizi yollayabilirsiniz.

İnternet Araması: İnternette aramak istediğiniz bir şeyi söyleyerek, ”internette ara” komutuyla arattırabilirsiniz.

Spesifik Sorular: Siri’nin yetenekleri arasında bulunan spesifik sorulara yanıtlarda var. Mesela Bagel (Simit,Gevrek) kaç kalori var dediğinizde bunun cevabını size verebilmektedir.

IMG_0841

Esprili Cevaplar: Siri’ye seni seviyorum, benimle çıkar mısın? Gibi sorulara esprili cevaplar verebilme yeteneği olan Siri ile eğlenceli dakikalar geçirmek mümkün.:)

IMG_0842

Yukarıda belirttiğim özelliklere her geçen gün yeni özellikler eklendiğinide belirtmeliyim. Siri, Türkçe olduğunda ise bu özellikleri doya doya kullanacağımız ise kesin. İngilizce bilenler, Siri’nin keyfini sürerken bilmeyenler ise Türkçe versiyonunu beklemek zorunda kalacaklar…

Mehmet Terziler
facebook.com/mehmeterziler / twitter.com/mehmetterziler

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. şive, telaffuz vb sorunlar yüzünden bu iş türkçe olmadan olmaz … samsung s voıce ı turkçe yapacak …bunlarda bir zahmet yapıversın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.