Sony’den iTunes’a rakip

-

Hatırlarsınız, etkinliğin hemen öncesinde Sony de bugün ortalığı karıştırmaya niyetli başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Apple’ın yeni iPod’ları ve oyuncakları gündemi o kadar işgal etti ki, bu habere ancak sıra geldi. NTV bilim bölümünde yayınlanan haberi yeterince objektif bulduğum için aynen aktarıyorum.

Japon devi, internete bağlanan tüm ürün ve platformlarında kullanılabilecek yeni bir müzik ve film mağazası kurdu.

ABD ve Avrupa’da büyük cirolara imza atan Apple iTunes müzik ve film mağazasına Sony’den rakip geldi. Firma, Berlin’deki IFA Teknoloji Fuarı’nda Qricocity adlı yeni çevrimiçi müzik ve film mağazasını duyurdu.

Fuardaki tanıtımda yeni hizmetin Playstation 3, Bravia televizyonları, Blua Ray DVD oynatıcıları ve Sony marka kişisel bilgisayarlara sunulacağı belirtildi. Qriocity’den başta sadece film indirilebilecek. Yıl sonuna doğru müzik de eklenecek.

Qriocity ABD’deki kullanıcılara geçen Nisan ayından bu yana isteğe bağlı video hizmeti sunuyordu. Şimdiyse Avrupa’daki kullanıcılar Qriocity’den faydalanabilecek. Yıl sonuna doğru da sisteme milyonlarca şarkı eklenecek.

Sony Avrupa’nın Başkanı Fujio Nishida, ‘Sony bir dizi dijital eğlence olanağı sunacak. Buna video, müzik, oyun ve elektronik kitaplar da dahil olacak’ dedi.

Bu, Sony’nin dijital müzik piyasasına ilk girme girişimi değil. Şirket 2004’te ABD’de Connect adlı bir hizmet başlatmış, ancak yeterli ilgi görmeyince 2007’de kapatmıştı.

Sony Avustralya ve Yeni Zelanda’da bandit.fm adlı bir müzik hizmeti veriyor. Kullanıcılar belirli bir ücret karşılığında internet üzerinde istedikleri kadar müzik dinleyebiliyor. Amazon’un da dijital film ve müzik piyasasına gireceği yönünde dedikodular var. Sony’nin yeni hizmetiyle ilgili ayrıntılar ve ücretleri daha sonra duyurulacak.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.