Sorular ve cevaplar ile iPad

-

Retina ekran’dan yeni işlemciye, LTE desteğinden kamerasına kadar yeni ipad hakkında akıla ilk gelen sorular ve bu soruların cevaplarını bir başlık altında toplamanın faydalı olabileceğini düşündüm.

Soru: Yeni iPad nasıl adlandırılıyor? iPad 3 mü? iPad HD veya iPad RD (retina display) olarak adlandıranlar var. Değilse nedir?

Cevap: Sadece “iPad”.  Yeni iPad. Herhangi bir nesil ismi vs bulunmuyor.

Soru:  Donanımsal olarak eskisine kıyasla ne farkı var?

Cevap:

A- İlk olarak  en önemli farkı ekranı. Retina ekran olarak tanımlanıyor ve yakından baksanız dahi pikselleri göremiyorsunuz. iPhone 4 ve 4S te kullanılan ekrana çok benzer bir ekran.

B- LTE / 4G bağlantı. Ülkemizde henüz operatörlerin desteklemediği, 3G’den daha hızlı bir bağlantı yapısını destekliyor. LTE/ 4G bağlantılı olması, 3G şebeke ile çalışmayacağı manasına gelmiyor. Ülkemizdeki operatörler ile rahatlıkla çalıştırılabilir.

C- Pil ömrü. Aslında pil ömrü öylesine iyileştirildi ki, cihazın neredeyse tamamını kaplayan pilden daha büyük tek bileşeni ekranı. Ekran ve LTE sistemleri gerçekten güce aç bileşenler. “Aynı pil iPad 2’de olsaydı pil ömrü neredeyse yarısı kadar daha uzardı” şeklinde görüşler bulunuyor.

D- Yeni A5X işlemci. Yeni A5X işlemci, yine çift çekirdekli bir işlemci ancak 4 çekirdekli olarak adlandırabileceğimiz bir GPU bulunduruyor. Yani grafik performansı ciddi bir şekilde artış göstermiş olacak. Ayrıca yeri gelmişken, yen iPad 512 MB yerine 1 GB ram ile birlikte geliyor.

E- 5 Megapiksel arka kamera. Arka kameranın sadece megapiksel olarak artış gösterdiğini sanmayın. Teknolojide de fark var. iPhone 4S lerde kullanılan mercek sistemine geçilmiş ve yanyana koyduğunuzda boyutunun rahatlıkla eskisine göre büyük olduğunu söyleyebiliriz. 1080p video kaydı ve görüntü sabitleyici de kameranın özelliklerinden.

F- Bluetooth 4.0 standardı.

Soru: iPad 2 ye ne oldu?

Cevap: Hiçbirşey. Olduğu gibi duruyor. Sadece fiyatı düşecek. ABD’de 499$ yerine 399$ başlangıç fiyatı olacak. Ülkemizde de operatörlerin fiyatta indirim yapması bekleniyor. APR ve diğer mağazalarda iPad 2’yi yenisine göre daha uygun fiyatla satacaklar.

Soru: iPad 2’ye özel yazılım var mı? 

Cevap: Sesli metin girişi, yeni iPad’e özel bir seçenek. ilk veya ikinci nesil iPad’de bulunmuyor. Siri’nin iPad’e gelebileceği dedikodusu vardı ancak sadece Siri’nin sesli metin girişi entegre edildi. Fotoğraf çekiminde yüzleri tanıyabilmesi de yeni iPad’in yazılım özelliklerinden. Bazıları Garagband, iMovie ve iPhoto nereye gitti diye sorabilir ancak bu yazılımlar yeni iPad’e özel değil. App Store’dan mevcut iPad’inizle de kullanabilirsiniz.

Soru: Başka Retina ekran var mı?

Cevap: Bu boutlarda mı? Hayır! Asus’un Mobile World Congress’te tanıttığı yeni Transformer tableti belki kıyaslamaya dahil edilebilecek bir ürün ancak yazdan önce satışa sunulmayacak. iPad 16 Mart’ta raflardaki yerini alıyor. Haliyle en yakın rakibinden bir adım önde.

Soru: Bilmemiz gereken başka bir yenilik var mı?

Cevap: Apple Google’ın harita uygulamasını yavaş yavaş terk ediyor gibi görünüyor. iPhoto uygulamasında, fotoğrafların yerini gösteren harita önceden Google Maps iken artık OpenStreetMap ‘in haritası yer alıyor. Apple’ın kendi harita servisini yayınlaması da gündemde. Hala Harita uygulaması Google’ın Maps’ini kullanıyor ancak bazıları bunun fazla uzun sürmeyeceğini düşünüyor.

Soru: Piyasada iPad haricinde başka bir şey var mı?

Cevap: Apple’ın  2012′ de Pazarın %70’ten fazlasına sahip olması öngörülüyor. 2011’de IMS Research ‘ün yaptığı bir çalışma Apple’ın tablet piyasasının %62 sine ait olduğunu gösterdi. Apple’ın henüz iki basamaklı bir yüzdeye sahip rakibi yok. En yakını ucuz Android yüklü çin malı dandik tabletler ki hepsinin toplamı %8. Samsung %7 ile ikinci sırada. Kısaca Tablet alacaksanız iPad var.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. ”Apple’ın henüz iki basamaklı bir yüzdeye sahip rakibi yok. En yakını ucuz Android yüklü çin malı dandik tabletler ki hepsinin toplamı %8. Samsung %7 ile ikinci sırada. Kısaca Tablet alacaksanız iPad var.”

    :))))) Aynen katiliyorum

  2. bu arada turkiyede lte olsa calisir mi orasida kesin degil. Almanyada lte var ama ipadin icindeki cipin frekansi baska, almanyada calismiyor ipad lte, ancak max 3g destekliyor olacak.

  3. paylasim icin cok tesekkurler. ben yeni ipad in de oncekiler gibi sim unlocked cikip cikmadigini ogrenmek istiyordum.. yani yurtdisindan ipad aldigimizda turkiyedeki gsm servis saglayicilarinin sim kartlarini kullanabilecek miyiz? yoksa jailbreak yapmamiz mi gerekecek? cevap verebilirseniz cok sevinirim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.