Söylenti: iPhone 5S ve iPhone 6 bu yıl çıkıyor mu?

5-inch_iPhone_mockup_lineup-800x450

Brightwire‘ın Çin medyasından çeviri yaptığı raporu yayınlayan Macrumors, Apple bu yıl iPhone 5S ve 5 inçlik iPhone 6’yı satışa çıkartacak.

Çinli mobil telefon bilgi sitesi Laoyaoba.com’a konuşan bir kişi, iPhone 5S ve iPhone6’yı Apple’ın tedarikçilerinde gördüğünü idda ediyor. Her iki modelin de 2013’te çıkabileceği, sitenin mikroblogunda perşembe akşamı yayınlandı.

iPhone 5S’in mevcut iPhone 5’e benzediği, yeni beş inçlik ekrana sahip iPhone 6’nın ise daha hafif ve ince olduğu notlar arasında yer aldı.

Daha önce bazı raporlarda 2013 içinde yeni bir iPhone çıkmayacağı, bazılarında ise 4.8 ila 5 inçlik bir iPhone modelinin hazırlandığı söylentileri paylaşılmıştı.

Apple’ın Çinli imalatçılara ve parça tedarikçilerine üretim için tasarımlarında ihtiyaç duyacakları prototipler gönderdiği biliniyor. Yani söylenti doğru olabilir fakat Apple’ın 2013 içinde satışa sunulabilecek bir cihaz hazırladığına dair somut bir bilgi bulunmuyor. Eğer Apple 2013 için böyle bir cihaz hazırlıyorsa çok yakında parça fotoğraflarının sızmasını bekleyebiliriz.

Apple_iPhone_5_inch

Apple’ın daha büyük ekranlı bir iPhone üretme fikrine bir türlü ısınamadığımı kişisel yorumum olarak eklemeliyim. Apple şimdiye kadar ürettiği neredeyse her cihazda kullanım kolaylığını en üst değer olarak korudu ve iPhone 5’in 4″ lik ekran boyutu bile sınırlardayken daha büyük ekranlı bir telefonun tek elle kullanımı beni düşündürüyor. iOS’un baştan sona revizyonunu gerektirecek böyle bir değişiklik Apple gibi yenilikçi bir firma için bile riskli fakat yapılamaz değil. Zamanla Apple’ın mobil telefon pazarı için daha agresif bir tutum sergileyeceği ve pazar payını artırmaya yönelik hamle yapacağı ortada fakat bunu gerçekleştirirken izleyeceği yollar hala karanlık.

Tagged With: ,