Steve Jobs görevini bırakıyor…

steve jobs-oscar2 - Elmadergisi.comApple’nın CEO’su Steve Jobs sürpriz olmayan bir karar ile mevcut görevini bırakıyor… Jobs, işi tam anlamıyla bırakıyor demek aslında çok da doğru sayılmaz . Sağlık sorunlarının artmasıyla birlikte, beklenmedik bir şekilde şirketi ve hissedarları zor durumda bırakmamak için, hem idari hem de görünen yüz olarak biraz geri planda kalmak istiyor.

 Jobs istifa mektubunda Apple’ın yeni CEO’su olarak daha önce de şirketi yöneten Tim Cook’u gösterdi.

İstifa mektubunda Steve Jobs şunları yazdı:

 Apple yönetim kurulu ve tüm Apple camiasına,

 Her zaman, bir gün gelir de görevimi yapamaz ve beklentileri karşılayamaz duruma gelirsem, bundan ilk sizin haberiniz olacağını söyledim. Ne yazık ki o gün geldi.

 Apple’da sürdürdüğüm CEO’luk görevimden ayrılıyorum. Eğer yönetim kurulumuz uygun görürse, Apple’ın bir çalışanı olmaya devam etmeyi düşünüyorum.

 Uzun zamandır benim görevlerimi üstlenen Tim Cook, Apple’ın yeni CEO’su olmuştur. İnanıyorum ki Apple için daha parlak ve daha yenilikçi günler bizleri bekliyor. Bu parlak günlerde Apple’ın bir çalışanı olmaktan mutluluk duyacağım.

 En iyi arkadaşlarımı Apple’daki hayatımda edindim ve hepsine, birlikte çalışma zevkini bana verdikleri için teşekkür ederim.

 Steve

Apple’ı Dünyanın En Büyüğü Yaptı
55 yaşındaki Steve Jobs 14 yıllık CEO’luğu sırasında yok olmanın eşiğine gelen Apple’ı dünyanın en büyük teknoloji devi haline getirdi.

iPhone ile Çığır Açtı
Jobs, 2007’de ilk iPhone’un piyasaya sürülmesiyle teknolojide yeni bir çığır açtı ve Apple’ın Exxon Mobil ile ABD’nin borsaya kote en büyük şirketi konumu için başabaş gelmesini sağladı.

Kanserle Savaştı
2004 yılında kanser teşhisi konulan Jobs’ın, aynı yıl geçirdiği ameliyatla pankreasından bir tümör alınmıştı. Jobs 2008 sonundan 2009 yılı ortasına kadar izne ayrılarak karaciğer nakli ameliyatı geçirmişti.

Garajda Kurdular
Efsane CEO Steve Jobs’ın Apple’daki öyküsü de bir hayli ilginç. Jobs liseden arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte 1976 yılında Jobs 21, Wozniak 26 yaşındayken Apple Computer Co.’yu Jobs’ın ailesinin garajında kurdular. İlk piyasaya sürdükleri bilgisayarın adı Apple I’dı. İlk bilgisayarları fazla dikkat çekmemiş fakat 1977’de piyasaya sürdükleri Apple II ev piyasasında sağlam bir yer elde etmiş ve Apple’ın yerini sağlamlaştırmıştı. Artık piyasada büyük bir değere sahip olan Apple, Jobs önderliğinde kendini yenilemeye sürekli devam etti.

Apple’dan Ayrılma Vakti
Apple artık büyük bir şirketti ve şirketi kendisiyle yönetebilecek yetenekli olduğuna inandığı John Scully’i (O zaman Pepsi-Cola’nın CEO’su) “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?” sözleriyle ikna ederek Apple’ın yeni CEO’su haline getirdi. İlk seneden sonra fikir konusunda zıtlık yaşadılar ve bir noktadan sonra fikirleri birbirinden tamamen ayrıldı. Yönetim kurulunun karşı tarafta yer alması sonucu Jobs Apple’dan ayrılmak zorunda kaldı.

NeXT’in Kuruluşu
Apple’dan kovulmasını başına gelebilecek en güzel şey olarak değerlendiren Jobs, NeXT Computer’ı kurdu. Fazla tanınmayan bu bilgisayardaki birçok yenilik daha sonra MAC OS X’de görülecekti.

PIXAR’ın Kuruluşu
Aynı dönemde kurduğu animasyon stüdyosunda ilk bilgisayar animasyon filmi olan Oyuncak Hikayesi’ni yaptılar. Kayıp Balık Nemo, Arabalar, İnanılmaz Aile gibi yapımların da sahibi olan Pixar, Oscar başarısını elde etti.

ve Apple’a Dönüş
1996 yılında Apple Jobs’u geri getirmek için NeXT’i satın aldı ve Apple artık NeXT’te geliştirilen teknolojiyle son halini almıştı.

Jobs artık şirketi sadece bilgisayar şirketi olmasının ötesinde ürün yelpazesini genişleterek iPod’u piyasaya sürdü. Jobs önderliğindeki Apple daha sonra iPad, iPhone gibi alanında lider ürünleri piyasaya sürdü.

Jobs yola Apple’ın yönetim kurulu başkanı olarak devam edecek. Apple şirketinin CEO’su artık Jobs’un uzun zamandır sağ kolu olan Tim Cook.

Tagged With: ,