Steve Jobs “iMac” yerine “MacMan” Adını İstemiş

Dünyaca ünlü teknoloji sitesi Mashable’ın haberine göre Apple kurucusu Steve Jobs, Apple’ın  masaüstü bilgisayarına MacMan adının verilmesini istemiş.  Haberin kaynağı ise Apple’ın 90’lı yıllarda yayımlanan ve büyük ses getiren “Think Different” kampayasının arkasında bulunan Kevin Segall.

Yakında çıkacak kitabında konuya değinen Segall, 1998 yılında Apple’ın henüz piyasasa sürülmemiş C1 kod adlı renkli masaüstü bilgisayarlar için Steve Jobs’ın ajanslarından olabildiğince hızlı bir isim bulmasını istediğini, aslında çok hoşlandıkları bir isim buluklarını ve bu ismin “MacMan” olduğunu belirtiyor. Sony’nin portatif kasetçaları WalkMan ve popüler bilgisayar oyunu Pac-Man ile karşılaştırma yapan Kevin Segall, yeni ürün için “iMac” adını öneriyor ve sonuç olarak yeni ürün “iMac” adıyla piyasaya sürülüyor.

Açıkçası ben “iMac” adına o kadar alışmışım ki “MacMan” son derece tuhaf ve itici geliyor. Acaba o gün “MacMan” adına karar verilse bugün “iMac” için aynı düşüncede olur muydum? Bu sorunun cevabı zor ama bugün dönüp bakınca Segall’in yalnızca bir ürünün adını değiştirmekle kalmadığını ve Apple için köklü bir “i” sembolu yarattığı da açıkça görülüyor.

Tagged With: , ,