Steve Jobs’un FBI Dosyası Açıklandı

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Apple’ın efsane CEO’su ve kurucusu Steve Jobs hakkındaki 191 sayfadan oluşan belgeleri kamuoyuna açıkladı. FBI’ın dosyasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

FBI’ın bilgi edinme yasaları çerçevesinde kamuoyuna açıklanan dosyasında Jobs’un, yenilikçi ve girişimci kişiliğiyle saygı gördüğü belirtiliyor ancak dürüstlüğünün ve ahlaki değerlerinin sorgulanması gerektiği vurgulanıyor.

İnternet sitesinde yer alan dosyanın, 1991 yılında Başkan George Bush döneminde, olası bir danışmanlık görevi için hazırlandığı belirtildi.

Dosyadaki değerlendirmede, “Steve Jobs’un, hedefine ulaşmak için gerçekleri saptıracağını söyleyerek dürüstlüğünü sorgulayan kişiler oldu” ifadesi bulunuyor.

Hakkındaki olumsuz eleştiriler, Jobs’un Başkan’a ihracat politikaları konusunda ücretsiz danışmanlık görevine getirilmesine engel teşkil etmemişti.

Dosyada Steve Jobs hakkında yorum yapan kişilerin isimleri gizli tutulmuş.

FBI, meslektaşları ve yakın çevresiyle yaptığı görüşmelerde, Jobs’ın geçmişte uyuşturucu madde kullanımı, gençliğinde ırkçı veya kültürel gruplarla bağlantısı olup olmadığı ve komünist ülkelerde yaşayan yakınları bulunup bulunmadığını sormuş. Arkadaşları Jobs’ın uyuturucu maddeleri bıraktığını, söz konusu gruplarla hiçbir zaman bağlantı kurmadığı bilgisini vermiş.

FBI’ın aydınlatmaya çalıştığı diğer konular ise Jobs’ın parasını nasıl harcağıdını ve dini inançları olmuş.

Kapsamlı soruşturmaya rağmen Jobs 1990’larda Bush yönetiminin düşündüğü göreve getirilmedi. Tersine, 1997’de Apple’a geri dönerek Steve Wozniak ile kurduğu şirketi iflasın eşiğinden çekip aldı.

Analistler, FBI belgelerinde, Jobs’ın karmaşık ve başarılı bir insan olarak kabul edilen ve kendisini sevmeyen insanları bile etkilemeyi başaran bir insan olarak ifade edildiğini belirtti.

Steve Jobs’ın hayatını kendisinden daha iyi biliyormuş Beyaz Saray ama Jobs’ın bundan haberi olmadı.

Tagged With: , ,