Steve Jobs’un ölüm yıldönümü

Bugün, 5 Ekim 2012 Cuma. Bundan tam bir yıl önce, 5 Ekim 2011’de Apple’ın efsanevi kurucusu ve yöneticisi Steve Jobs 56 yaşında aramızdan ayrıldı. Teknoloji dünyasının bu dahi çocuğunun hayli ilginç bir hayat hikayesi var. Steve Jobs’un Biyografisi Türkiye’de, Türkçe olarak da yayınlanmıştı. Bu biyografiyi mutlaka henüz okumadıysanız okumanızı tavsiye ediyorum. Biyografide kurduğu şirketten kovulan, iflasın eşiğindeyken yeniden dümenin başına geçip bugün 650 milyar dolarlık bir şirket haline dönüştürdüğü Apple’ı  ve Jobs’u daha yakından tanıma fırsatınız olacak.

Bugün Cupertino’da şehrin amblemini taşıyan bayrak yarıya indirilecek. Şirkette ve dünyanın pek çok yerinde anma törenleri düzenlenecek.

Steve Jobs’u Kaybettik başlığını yazarken ellerimin titrediğini fark etmiştim. Dün gibi hatırlıyorum. Kolay değil, dünya bir dahiyi kaybetti. Bugün tanıyan tanımayan herkes onun şirketinin ürünlerini konuşuyor. Jobs hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok. Jobs’u Elma Dergisi’nde de kimi zaman yerdik, kimi zaman yücelttik. Şimdi onu sadece anıyoruz.

Apple’ın resmi sitesinde halen Steve Jobs ‘un anıldığı sayfa yayında. Sayfada yayınlanmasını istediğiniz düşüncelerinizi rememberingsteve@apple.com adresine mail ile gönderebilirsiniz.

Son olarak geçtiğimiz yıl ölümünün ardından gönüllü olarak Elma Dergisi okuyucuları tarafından Steve Jobs anısına hazırlanan videoyu yeniden paylaşıyorum. Çağatayhan Karagöz (video) ve Gökhan Pamir (müzik)’e emekleri ve bu güzel düşünceyi hayata geçirdikleri için tekrar teşekkürler…  Bu lezzetli elmayı hayatımıza kattığın için sana minnettarız. Rahat uyu El Jobso…

 

Tagged With: , ,