Suçlu Kim?

Yabancı kaynakları da takip eden okuyucuların gözlerinden kaçmamıştır, Reuters Cuma günü Arieso adlı bir mobil ağ danışmanlık firmasının çalışmasını yayınladı. Çalışma, iPhone 4S ‘in iPhone 4 ‘ten iki kat daha fazla veri transferine sebep olduğunu önesürüyordu.

iPhone 4S’in iPhone 3G modelinden ise yaklaşık üç kat daha fazla veri kullandığını, oysa iPhone 4’ün, 3G’den sadece 1.6 kat daha fazla veri tükettiğini de belirttiklerini hatırlatalım.

Buraya kadar her şey normal. Bir danışmanlık şirketinin yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan rakamlar bunlar. Türkiye’de bu durum gazetelere nasıl yansıdı dikkat ettiniz mi? “Siri tehlike saçıyor!”, “iPhone 4S kullanıcılarına kötü haber” , “iPhone 4S kullanırken dikkat” gibi tuhaf başlıklar yeri geldi sürmanşetten duyruldu.

Haliyle güzide basınımızı el üstünde tuttuğumuzdan, sözlerine hep inanan, ne söylerlerse doğru kabul eden bir halk olduğumuzdan bana oldukça komik bazı mailler gönderenler oldu.

Faturasının bu durumdan ne kadar olumsuz etkileneceğini merak edenlerin yanında bu kadar veri tüketiminin radyasyona yol açıp açmayacağını öğrenmek isteyenler bile var.

Arkadaşlar, etmeyin eylemeyin. Veriyi tek başına elinizdeki cihaz sömürmüyor. Bu tamamen size bağlı bir durum. Bahane olarak Siri’yi gösteren kaynaklardan bu haberi okuduğumda da nasıl güleceğimi bile şaşırdım doğrusu. Elbette Siri’nin varlığı, olmayışından daha fazla veri transferine neden oluyor ancak bu kadar farkın sorumlusu sanıldığı gibi Siri değil. Yani “Siri cebinizi yakacak” başlıkları külliyen yalan. iPhone ve Apple öyle dikkat çekici bir hale geldi  ki, sırf ilgi çeksin diye alakalı alakasız onlarca Apple haberi ile karşılaşmamız artık kaçınılmaz bir gerçek.

Kullanıcıların ihtiyaçları günden güne artıyor. Artmaya da devam edecek. Daha hızlı çalışan cihazlar kullandığınızda ise veriye daha hızlı ulaşacak, doğru orantılı olarak da daha fazla veri isteyebilecek zamanınız olacak. Düşünsenize, internet bağlantınız mükemmel, elinizdeki cihaz da öyle. Bu durumda YouTube’dan video izlerken 1080p alternatifi varken 240 ile eziyet çekmek isteyen kaç kişi var aranızda? Farklı bir örnek verelim. Ankara ile İstanbul arası kaç saat? Ortalama  5 – 6 saat diyelim. Peki altınızda Enzo Ferrari veya Porsche Carrera GT olsa yine 5 saat mi? Hiç sanmıyorum. Bu tıpkı elinizin altındakinin nimetlerinden faydalanmak gibi bir şey. Ne kadar hızlı ise o kadar çok istiyorsunuz… Ancak bu sebep de yeterli değil.

Siri ile 7/24 sohbet etmediğinize ve kullanım alışkanlıklarınızı bu kadar kısa zamanda değiştiremeyeceğinize göre, bu kadar fazla veri tüketiminin nedeni nedir?

Zaten bu yazıyı okumaya başlamadan önce aramızdan bazıları iOS 5 ve akabinde iCloud diye düşünmüştür. Doğru. Artık iCloud sayesinde iOS güncellemelerini bile havadan (OTA) yapıyoruz. Daha ne bekliyordunuz ki? Aklıma gelmişken,  “Fotoğraf Yayını” kullanıyor musunuz? Muhtemelen kullanıyorsunuzdur. Geçenlerde bir gezi sonrası fotoğraflarımı iPhoto’ya aktardım. Kahvemi içerken birden bire  iPhone’un, eş zamanlı olarak da iPad’in hafızası birden bire doldu. Fotoğraf yayını aklıma o an gelmemişti ama devasa boyutlardaki yüzlerce kare çekim DSLR’dan iPhoto’ya, oradan da iCloud ile tüm cihazlara geçince olanlar oldu :)

Değinmek istediğim konuya verdiğim örnek gibi iPhone 4S’in veri tüketiminin bu kadar farklı çıkmasının ilk sebebi kesinlikle  iCloud. Artık her şey havadan eşitleniyor. Sokakta yürürken iPhone’unuza bir ajanda notu ekliyorsunuz, hop evdeki iMac ve iş yerindeki iPad’e aynı not saniyeler içinde geçti bile.

Aynı veri tüketim testlerini iCloud’un çıkış tarihinden sonra hem iPhone 4 hem de 4S’e uygulasınlar bakalım aradaki fark ne kadar çıkacak?

Tagged With: , , ,