Sütü Unutma

-

HS_art002_pic01

*GTD: Getting Things Done olarak bilinen zaman-yönetim metodolojisinden henüz haberdar değilseniz, sürekli artan ve kafanızı meşgul eden iş yükünüzü hafifletmenin zamanı gelmiş demektir.

Apple cihazlarınızı iş / eğitim hayatınızı kolaylaştırmakta kullanıyor ve hatta nasıl daha üretken olabilirim diye kendinize soruyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

David Allen tarafından kaleme alınan Getting Things Done ( Türkçe ismi “İş Bitirici”) kitabında, planlanmış proje adımları ve görevlerin belirli bir yerde kayıt altına alınarak (basit Post-it’lerden, bir Excel tablosu ya da birazdan aktaracağım bu metodolojiyi kullanan yazılımlara kadar) zihnin nasıl boşaltılacağı ve işlerin bitirileceği anlatılıyor.

OS X ve iOS platformuna özgü yazılmış pek çok listeleme (to-do) yazılımı bulunmakla birlikte, bu defa sizlere yaklaşık 2 yıldır aktif olarak kullandığım ve çok da memnun kaldığım bir web / iOS uygulamasından bahsetmek istiyorum. Uygulamanın adı “Remember The Milk” yani “Sütü Unutma” ya da “Sütü Hatırla” şeklinde Türkçeye çevirebiliriz.  Remember The Milk (kısaca RTM), GTD metodolojisini kullanarak, kısa – orta vadeli plan ve projelerinize ilişkin görevlerinizi / işlerinizi hızlıca listeleyebileceğiniz, bunları önceliklendirebileceğiniz, yine kendi yaratacağınız etiketlerle ilişkilendirerek hatırlatma zamanı ve notlar ekleyebileceğiniz, arayüzü son derece sade ama bir o kadar fonksiyonel bir yazılım. Yazılım web tabanlı (yani herhangi bir Internet tarayıcı ile erişebilirsiniz) olmakla birlikte iOS platformunda hem iPad hem de iPhone için ayrı uygulamaları bulunmakta.

RTM, üyelik prensibi ile çalışmakta ancak yılda 25 USD’ye Profesyonel (Pro) üyelik satın aldığınız durumda iPad ve iPhone uygulamalarında sınırsız olarak senkronizasyon (veri eşleme) yapabiliyorsunuz. Profesyonel üyelik satın almasanız da AppStore’da iOS yazılımları ücretsiz olarak sunulmakta ancak bu defa 24 saatte yalnızca 1 defa web ile mobil cihazınız arasında eşitleme yapabiliyorsunuz ki sistemi sık kullanmayı planlıyorsanız profesyonel üyeliği kesinlikle tavsiye ederim.

Peki bu yazılım nasıl çalışıyor? Hemen www.rememberthemilk.com adresinden RTM sitesine giriş yapın ve “Sign up Now” ile sisteme kayıt olun.

HS_art002_pic02

 

Gelen formu doldurup “Sign Up!” a tıklamanız yeterli;

 

HS_art002_pic03

Kayıt esnasında belirttiğimiz mail adresimize onay maili gelecek, bu maili onayladıktan sonra siteye giriş yapabilirsiniz. Gelen ana ekran aşağıdaki gibi;

 

HS_art002_pic04

Burada yazılımın en pratik tarafı, web üzerinden çok hızlı kullanılabilmesi. Örneğin, yeni işimizi yazıp “Enter” a bastığımız anda bu görev kaydediliyor. Daha sonra üzerine gelerek, klavyede “1”, “2”, “3” tuşları ile bu görevin önceliklerini değiştirebilir, bu görevi seçip “Tamamlandı” olarak işaretleyebilir, bir hatırlatma tarihi girebilir ya da “#iş” , #mac” gibi daha sonradan arama ve filtrelemelerde kullanabileceğimiz etiketlerle eşleştirebilirsiniz. Buraya kadar bahsettiğim, tipik üretkenlik ya da iş listesi oluşturma araçlarında standart bulunan özellikler. RTM’i en çok farklılaştıran kısım pratikliği. Örneğin bir görevi girerken bir takım anahtar kelimeler kullanarak tüm içeriği tek bir seferde yazılıma girmek mümkün;

HS_art002_pic05

Yukarıdaki gibi tek bir satır yazıp “Enter” a bastığınız anda aşağıdaki şekilde göreviniz yaratılmış oluyor;

HS_art002_pic06

 

Fark ettiğiniz üzere hatırlatma tarihi olarak “12 Temmuz” yazmaya gerek yok, “^” işaretinden sonra “next wednesday”, “tomorrow” , “friday” gibi daha kolay tarihler yazarak ve arkasına saat bilgisi ekleyerek takvime bakma derdinden kurtuluyorsunuz.  Arzu ederseniz, işin yapılacağı yer bilgisi, işin ne kadar süreceği (duration), varsa bir bağlantı (URL) ve notlarınızı da bu görevlerle eşleştirebilirsiniz.

İstediğiniz kadar liste yaratabilir, Mac platformundan alışkın olduğunuz Akıllı Listeler (içeriği önceden girmiş olduğunuz bir filtreleme kuralına göre otomatik güncellenen) yaratabilir ve tüm bunları iPad ve iPhone’unuz ile eşleyebilirsiniz. Hatta listenizi, izin verdiğiniz diğer RTM kullanıcıları ile paylaşmanız mümkün!

Yazılımın iPad arayüzü ise şöyle;

HS_art002_pic07

 

Yine web arayüzünde aşağıda olduğu şekilde hızlı görev girmek mümkün.

HS_art002_pic08

 

Tüm görevleri listeleyebileceğiniz gibi liste adına göre görevlerin tarih bilgilerine göre de görüntülemeniz mümkün.

Yazılımın pek çok farklı platformu destekleyen sürümleri olmakla birlikte, iPhone ve iPad uygulamalarının ücretsiz olması, kullanımı daha da pratik hale getirmesi, Evernote entegrasyonu, Siri ile uyumlu çalışması gibi Apple kullanıcılarının hoşuna gidecek pek çok özelliği bünyesinde barındırmakta. Yazının bir eğitim (tutorial) yazısı haline gelmemesi için burada kesiyorum, detaylı özelliklerini keşfettikçe RTM daha da seveceğinizi umuyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Hasan Sütcüoğlu
Hasan Sütcüoğlu
Elektronik ürünlere olan performans odaklı bakış açımı, tasarım odaklı hale getirmemi sağlayan markadır Apple. Bu nedenle, bir teknoloji tutkunu olarak, Apple ürünlerini kullanırken yaşadığım keyif ve deneyimleri, başkalarının da yaşayabilmesi için paylaşıyorum.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.