Tablet’in içindekiler…

itablet-islate-ipadArka arkaya gelen merak dolu mailleriniz için teşekkür ederim. Gelen mailler ve son çıkan spekulasyonlar üzerine, tablet puzzle’ının parçalarını bir araya getirme gereği duydum. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, her Apple etkinliği öncesi ortalık güvensiz, kirli haberler ile dolup taşıyor. Bunlar arasından en sağlam kaynakları ayırıp, tecrübenin de katkısı ile öngörülerimi ekleyerek aşağıda size tablet ile ilgili bilgileri paylaşıyorum.

– 600 – 800 USD aralığında bir fiyat etiketi ile satışa çıkması bekleniyor.

Elbette ki Türkiye’de satış fiyatını Euro’ya çevirip KDV ekleyeceğiz…

– 7 – 11 inç aralığında boyutlandırılacak.

Şimdilik spekülasyondan öteye geçmiyor ancak iki farklı boyutta sunulması da konuşuluyor.

– İlave kullanım şekilleri ile birlikte çoklu-dokunmatik ekran desteği. iWork, iTunes ve birçok uygulama için ekstra kontroller.

– Yerleşik ve uzun pil ömrü. Apple’ın MacBook Pro ailesi için geliştirdiği yeni teknoloji piller tablet için de kullanılacak.

– Bluetooth klavye ve fare desteği

– Paket içeriğine dahil bir dok. Hatırlarsınız, orjinal iPhone paketinde sunulan dok, 3G de sunulmamıştı.

– iPad, son anda ortaya çıkmasına rağmen en kuvvetli tablet ismi, diğerleri ise iSlate ve iTablet.

– OLED yerine LCD ekran. Umarım bu konuda yanılırım ama tedarikçilerden edinilen bilgiler LCD yönünde… :(

– Kamera ? Hiç kimse kamera beklemiyor. Apple’ın herkesi şaşırtıp iSight ı ekranın ortasına sıkıştırmasını tahmin ediyorum.Bence kamera olacak ve farklı şekilde de (yüz tanıma vb) kullanılacak.

– Şekil itibariyle iPhone’dan çok da farklı olmayacak ama daha çok yeni aluminyum MacBook ekranının küçüğünü elimizde tutuyormuşuz hissi uyandıracak.

– Bolca kitap okutacak. Malesef ülkemizde iTunes üzerinden müzik edinme başlamadı. Benzeri bir şekilde e-kitaplara ulaşım tablet ile yüzde yüz mümkün olacak ancak Türkiye’de bu özelliği kullanıp kullanamayacağımız büyük bir muamma…

– Gelişmiş Navigasyon özellikleriyle donatılacak.

– iPhone’un oyunlarla yakaladığı başarı rekorunu kırmakla kalmayacak, oyun kavramını yeniden şekillendirecek…

Bu arada, önceki bir yazımdan hatırlayacağınız tablet mi, iphone 4G mi yoksa fake mi diye bahsettiğimiz fotoğraf yine sahnede. Bu kez ölçeklendirebilmek amaçlı bir MacBook üzerinde fotoğraflanmış olan “şey”, tablet parçası olmaya daha yakın. Zaten iPhone un ilk çıkan aluminyum arka kapaklı modeline benzeyeceğini söylemiştik. Eğer fotoğraf gerçek ise, öngörümüzü doğruladığının belgesidir :)

Yazılacak onlarca madde var ancak kaynakların tümüne güvenmediğimden şimdilik bunlarla yetinmekte yarar var. Yeni duyumları yine bu makaleyi güncelleyerek size sunmaya çalışacağım. Ekstra merak duyanlar yine sorularını iletişim formu ile bana iletebilir…

Tagged With: , , , , ,