Taksitsiz / Kısıtlı Taksitli Döneme Hoş Geldiniz

Dün gece 00.00 itibariyle Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Enine boyuna araştırılmadan kanun çıkartılmasına artık alışık olan bizler için bu yeni döneme alışma aşaması resmen başlamış oldu. Nasıl olsa deneme tahtasına dönmüş kanunlarımız ve yasal düzenlemelerimiz nedeniyle bu duruma da alışmamız fazla uzun sürmeyecek. Şahsen merak ettiğim şey biz daha duruma alışana kadar yeni bir düzenlemenin daha çıkıp çıkmayacağı…

Konumuza dönelim. Apple Online Store dün gece yarısını bir süre geçtikten sonra iPhone’ların taksit seçeneğini kaldırdı ve tek çekim veya havale ile satış yapmaya başladı.

mac pro iphone 5s elma dergisi

Mac’ler, aksesuarlar ve diğer elektronik ürünlerde taksit sayısı 12’den 9’a indirilirken iPhone modellerinde taksitlendirme tamamen ortadan kalktı. iPhone’u Apple Online Store’dan alacaklar için tek çekim 2149 TL fiyatı yerine 2063 TL havale fiyatı daha fazla önem kazandı. Elbette şimdiye kadar taksitli iPhone alanların artık Apple Online Store’u tercih edeceğini sanmıyorum. Başka bir alternatif mi var? dediğinizi duyar gibiyim. Var sevgili okuyucular. Biz  her yasağa yeni bir çıkış yolu bulmakta ustayız. Uzun sürmedi. Birazdan bahsedeceğim.

Fazla dağılmadan iPad’e geçmek istiyorum. iPad, Mac ve iPhone arasında bir üründü öyle değil mi? Haliyle bu son değişiklikler ile yine ortada kalmayı başardı. iPad modellerinden Wi-Fi olanları da Wi-Fi + Hücresel modellerden birini almak istiyorsanız 9 taksit ile alabiliyorsunuz.

ipad taksitsiz elma dergisi

Gelelim bu düzenlemedeki açığa. Kredi kartı ile taksit seçeneğinden faydalanarak cep telefonu almak mümkün değil fakat teknoloji mağazalarının ve pek çok internet sitesinin sattığı “Hediye Kartı” için bir düzenleme bulunmuyor. Haliyle en azından 9 taksit ile hediye kartı almak mümkün. Cep telefonunu taksitle almak isteyen bir kişi önce hediye kartı hizmeti sunan herhangi bir mağazadan ihtiyacı kadar hediye kartı satın alıp, bu kartlar ile cep telefonu alabiliyor ve satın aldığı hediye kartlarının bedellerini taksit taksit ödeyebiliyor.

Henüz yeterli bir araştırma yapmadım fakat hangi mağazada ne gibi kampanyalar var ve mağazalar bu duruma uyanıp ne gibi hamleler yapacak bilmiyorum. Birkaç güne kadar oldukça yaratıcı çözümler çıkacağınaysa şüphem yok. Alternatifleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Sizce bu taksit engeli faydalı mı yoksa zararlı mı? Sektöre etkileri nasıl olur? Kişisel düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi ifade edebilir, yazıyı paylaşarak çevrenizdekilerin de konu ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Tagged With: , , , , , , ,