Taksitsiz / Kısıtlı Taksitli Döneme Hoş Geldiniz

-

Dün gece 00.00 itibariyle Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Enine boyuna araştırılmadan kanun çıkartılmasına artık alışık olan bizler için bu yeni döneme alışma aşaması resmen başlamış oldu. Nasıl olsa deneme tahtasına dönmüş kanunlarımız ve yasal düzenlemelerimiz nedeniyle bu duruma da alışmamız fazla uzun sürmeyecek. Şahsen merak ettiğim şey biz daha duruma alışana kadar yeni bir düzenlemenin daha çıkıp çıkmayacağı…

Konumuza dönelim. Apple Online Store dün gece yarısını bir süre geçtikten sonra iPhone’ların taksit seçeneğini kaldırdı ve tek çekim veya havale ile satış yapmaya başladı.

mac pro iphone 5s elma dergisi

Mac’ler, aksesuarlar ve diğer elektronik ürünlerde taksit sayısı 12’den 9’a indirilirken iPhone modellerinde taksitlendirme tamamen ortadan kalktı. iPhone’u Apple Online Store’dan alacaklar için tek çekim 2149 TL fiyatı yerine 2063 TL havale fiyatı daha fazla önem kazandı. Elbette şimdiye kadar taksitli iPhone alanların artık Apple Online Store’u tercih edeceğini sanmıyorum. Başka bir alternatif mi var? dediğinizi duyar gibiyim. Var sevgili okuyucular. Biz  her yasağa yeni bir çıkış yolu bulmakta ustayız. Uzun sürmedi. Birazdan bahsedeceğim.

Fazla dağılmadan iPad’e geçmek istiyorum. iPad, Mac ve iPhone arasında bir üründü öyle değil mi? Haliyle bu son değişiklikler ile yine ortada kalmayı başardı. iPad modellerinden Wi-Fi olanları da Wi-Fi + Hücresel modellerden birini almak istiyorsanız 9 taksit ile alabiliyorsunuz.

ipad taksitsiz elma dergisi

Gelelim bu düzenlemedeki açığa. Kredi kartı ile taksit seçeneğinden faydalanarak cep telefonu almak mümkün değil fakat teknoloji mağazalarının ve pek çok internet sitesinin sattığı “Hediye Kartı” için bir düzenleme bulunmuyor. Haliyle en azından 9 taksit ile hediye kartı almak mümkün. Cep telefonunu taksitle almak isteyen bir kişi önce hediye kartı hizmeti sunan herhangi bir mağazadan ihtiyacı kadar hediye kartı satın alıp, bu kartlar ile cep telefonu alabiliyor ve satın aldığı hediye kartlarının bedellerini taksit taksit ödeyebiliyor.

Henüz yeterli bir araştırma yapmadım fakat hangi mağazada ne gibi kampanyalar var ve mağazalar bu duruma uyanıp ne gibi hamleler yapacak bilmiyorum. Birkaç güne kadar oldukça yaratıcı çözümler çıkacağınaysa şüphem yok. Alternatifleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Sizce bu taksit engeli faydalı mı yoksa zararlı mı? Sektöre etkileri nasıl olur? Kişisel düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi ifade edebilir, yazıyı paylaşarak çevrenizdekilerin de konu ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

10 YORUMLAR

 1. Deniyor ki (söz meclisten dışarı) sokakta simit satanda iphone kullanıyor,
  arkadaşlar problem bizde taksitlerde değil. Herkes ihtiyacına göre yaşarsa zaten sorun kalmicaktır. Kimseye zorla birşey dayatamazsınız, teknosa da vs ayrıca duyduğuma göre hediye kartı satışı varmış ve tam netleşmeyen bir kaç yol daha var yakında düşer piyasaya sonra nasılsa bu kararı kaldırıcaklar.
  Önce insanların beynini değiştirmeye çalışmalı telefonu taksitle almakla yada almamakla bütün sorunlarımız bitmeyecek.

 2. iyi oldu bence.teknoloji uretmeyen bir ulkeyiz ve maalesef teknoloji urunleri yurtdisina gore cok pahali.insanlarimiz bu urunlere karsi cok istekliler ama fiyatlar malum.insanlar 6 ayda bir cep telefonu degistiriyor.birinin taksidi bitmeden digerini alanlar.bu bakimdan sinirlandirma cok yerinde oldu.ayaklari yorgana gore uzatmak lazim.

 3. Yazı için çok teşekkürler. Ancak Apple Türkiye’de iPad Celular +WiFi için taksit sayısı 9 olarak belirtilmiş. Herhalde gözden kaçtı. Bu, yukarıdaki resimde de görülebiliyor.

 4. Bence bu taksıt kalkması cok iyi oldu. Artık paran varsa al dönemi başladı ve ben bu olayı desteklıyorum sonuna kadar. Hayatımız taksıt uzerine kurulmus. Turkiyede 50 tl ye bile taksitle urun alan millet var. Beyaz esyada 12 taksit olayı olsa iyi olurdu. Telefon lükse kacıyor. Herneyse hep böyle kalır inşallah dahada 12 taksit dönemi görmeyiz.

 5. Öncelikle genelde taksit kısıtlanmasını ve kimi sektörlerde tamamen kaldırılmasını destekliyorum. Misal akaryakıt, market harcamaları ya da yemek harcaması gibi ay sonu gelmeden tükenecek harcamaların taksitlere bölünmesi felaketti.

  Karşı olduğum nokta ise ziynet eşyası ve cep telefonunun kapsam içine alınması. Hem bilgi toplumu oluşturmak isteyip hem akıllı telefon hareketi başlatıp hem de cep telefonuna taksitin kaldırılması bana çok mantıklı gelmiyor. Burada kıstas dediğim gibi ödeme ve tüketim zamanı arasında bir ilişki kurarak taksit sınırını belirlemeleri gerekiyordu.

  Sanırım özellikle telefon ve ziynet olmayan altın konusundaki yasağın asıl nedeni bu iki aracın sık sık finansman ürünü olarak kullanılması. Yani insanların altın ya da telefon alarak ürünü fiziken teslim almayıp kuyumcu ya da telefoncuyu banker gibi kullanmaları. Bunun önüne geçmenin tek yolu yasak getirmek olmadığını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.