The CROODS

the-croods-game

Hep bu Farmville yüzünden. Bu kadar popüler olmasaydı bu tür oyunları bu kadar sık görmezdik. The Croods, çiftlik kurma, hayvan / bitki vb yetiştirme oyunlarından biri.

Bu oyun türünü genellikle pek sevmem. Başarısız grafikler ve saçma bir döngüsü olur. The Croods’u yüklememin iki önemli sebebi var ki bu sebepler yüzünden Elma Dergisi’nde kendine yer buldu. The Croods, aslında bir animasyon filminin iOS oyunu. Film 22 Mart’ta ABD’de gösterime giriyor. Henüz ülkemizdeki gösterim tarihi ile ilgili pek bir bilgim yok.

Eğer bu oyun, muhteşem animasyonlar ile kendini kanıtlamış Dreamworks ile Angry Birds’in yapımcısı Rovio tarafından hazırlanmış olmasaydı indirip göz atmaya bile tenezzül edeceğimi sanmıyorum. iPhone ve iPad için tek uygulama olması her ne kadar ücretsiz de olsa ayrı ayrı indirmekten kurtardığı için güzel. Bu tarzdaki oyunları iPhone’dan ziyade iPad ile oynamak ayrıca daha keyifli diye düşünüyorum.

mzl.kgfajrdf.320x480-75

Tarih öncesi çağlarda geçen The Croods’da birkaç aile bireyinin yer aldığı küçük yerleşkeyi yönetiyorsunuz. Ormanda kapan kurup türlü mahlukatı yakalıyor ve evcilleştirdikten sonra sizin için çalışmasını sağlıyorsunuz. Zincirleme olarak çalışan hayvanlar ve malzemeler birbirlerine bağlı. Bu durum, oyunu sürekli oynamanızı gerektiriyor haliyle. Sürekli oynamazsanız hayvanlarınız aç kalıyor, ürün yetişmiyor para kazanamıyorsunuz vs. vs.

mzl.kwgunstn.320x480-75

Her ne kadar konu aynı olsa da güzel hazırlanmış grafikleri ve zevkli oynanımı nedeniyle oyuna bir şans verebilirsiniz. Türünün meraklıları zaten çoktan indirmişlerdir. Henüz birkaç gün önce çıkmasına rağmen pek çok ülkenin App Store’unda hızla yükseliyor.

mzl.dmzeqifo.320x480-75

 

Oyunun güzel tarafı, tam olarak ondan istediğiniz şeyi, vakit öldürmeyi zevkli hale getiriyor.  Kötü tarafı ise bağımlılık yapabiliyor. Başından ayrılmıyorsunuz ve bu nedenle işiniz gücünüz yarım kalabiliyor.

Son dönemde bu tür oyunlardan The Simpsons: Tapped Out, bu oyunun tam tersine az ilgilenip uzun süreli görevler yükleyebildiğiniz için bazılarına daha çekici gelebilir. The Croods oyununda neredeyse başından ayrıldığnız an kaybetmee başlıyorsunuz ki bir süre sonra türün meraklılarını bile yorabilir.

Oyun App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir. Bu tür oyunlarda bazı şeyleri hızla yapmanıza olanak sağlayan, para, elmas, altın vs eşyaları (alan var mıdır bilmiyorum ama) oyun içinden satın almak mümkün.

mzl.fudklmkq.320x480-75

Birkaç gündür arada sırada bakınıyorum fakat sürekli ilgilenemediğimden pek ilerleyebildiğimi söyleyemem. Oyun hakkında görüşlerinizi ve faydalı olabileceğini düşündüğünüz tüyolarınızı yorumlarınızda paylaşırsanız arama ile ulaşan kullanıcılar için faydalı olabilir.

Tagged With: , , , , , ,