The Daily hayal kırıklığı yarattı

‘Dünyanın ilk iPad gazetesi’ sloganıyla yayın hayatına başlayan The Daily, sahibi Murdoch’ın beklentilerini karşılamıyor.

Medya patronu Rupert Murdoch’un büyük ümitlerle başlattığı ‘dünyanın ilk iPad gazetesi’ The Daily, bekleneni verdi mi? Firma henüz indirme ve sürekli abone rakamlarını açıklamıyor. Ancak Forbes dergisi bazı ‘resmi olmayan’ bilgilere ulaşmayı başarmış.

Yenimedyaduzeni sitesinde yer alan habere göre, derginin muhabirlerinden Jeff Bercovici, ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırarak, The Daily iPad uygulamasının bugüne kadar 500 bin kere indirildiğini, henüz ücretsiz dönemde olan abonelik işlemininse yaklaşık 75 bin kişi tarafından gerçekleştirildiğini söylüyor.

Türkiye kriter alındığında muhteşem gibi görünebilecek bu rakamlar, eğer doğruluk taşıyorlarsa, Murdoch için hayal kırıklığı anlamına geliyor. Şubat’ta lansmanı yapılan iPad gazetesi için 30 milyonluk bir başlangıç sermayesiyle yola çıkan Murdoch, her sayının hazırlanması için de yaklaşık 500 bin dolar harcıyor.

Bercovici’nin tahmini hesaplarına göre, ücretli yayına geçtikten sonra haftalık 0.99 dolara abone olunabilecek gazetenin, reklam harcamaları hariç gelir-giderini ‘başabaş’ noktasına getirebilmesi için yılda en az 750 bin abone ödemesi alması gerekiyor.

Gazetenin indirilen uygulama sayısıyla, orada yer alan haberlerin ‘tweet’lenmesi sayısı arasında da bir bağlantı görülüyor. Yayına başladığı hafta günde 400’e yaklaşan haber tweet sayısı, son günlerde 50’nin altına düşmüş durumda. İlk iki aylık toplam tweet sayısıysa 6,026.(NBC)


Tagged With: , ,