The Daily -ilk iPad dergisi-, ilk sayısı ile App Store’daki yerini aldı

iPad Screenshot 1The Daily, bugün ABD App Store’daki yerini aldı. Daha piyasaya duyrulduğu ilk günlerden itibaren çok konuşuldu. Tutar diyenler, tutmaz diyenler oldu. 0.99$ haftalık fiyatı ile bugün AppStore’dan indirilebilen ücretsiz uygulama ile The Daily’nin içeriğine ulaşmak artık mümkün. Sörf yaparken denk geldiğim, Milliyet Gazetesi’nden Menderes Özel’in yazısını aktararak The Daily’i yorumlarınıza bırakıyorum…

‘THE DAILY’NiN ANATOMiSi

Rupert Murdoch’un yakında çıkması beklenen iPad gazetesinin tutacağına çok az kişi inanıyor…

Geri sayım başladı. Rupert Murdoch’un, 30 milyon dolar yatırım, saygın haber kuruluşlarından  100 editör/muhabir transferiyle çıkaracağı ilk iPad gazetesi ‘The Daily’nin bu ay yayınlanması bekleniyor. Ancak Silikon Vadisi ve Amerikan medya çevrelerinde çok azı ‘The Daily’nin tutacağına inanıyor. Okuduklarımızdan yola çıkarak ‘The Daily’yi mercek altına alıyoruz:
NASIL İLAN ETTİ: Murdoch ‘The Daily’yi kasımda şu cümlelerle duyurmuştu: “Birkaç hafta içinde bir gazete kuruyorum. Yepyeni bir gazete. Biraz New York Post’a benzeyecek. Ancak ulusal olacak. Sadece gazetecileri istihdam edecek; ve belki 8-10 da teknisyeni.”
PROJE LİDERİ KİM: ‘The Daily’ projesinin lideri -Murdoch’ın sahibi olduğu New York Daily News’un rakibini ortadan kaldırmak için satın almasından bu yana zarar etmesiyle ünlü- New York Post’un eski idari editörü Jesse Angelo.
HANGİ GAZETECİLER: The Daily’nin ağır topları; Wall Street Journal, New York Times ve Slate’te çalışan Elisabeth Eaves, Politico ve New Yorker’dan Avi Zenilman, eski Maxim editörü Chris Wilson, New Jersey Star Ledger idari editörü Chris D’Amico spor editörü, New America Foundation’dan Reihan Salam köşe yazarı…
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLERİ: NY Times, AOL News ve Atlantic’ten tecrübeli Mike Nizza, ABC News’dan Steve Alperin, İngiliz The Sun’dan Pete Picton.
HEDEF KAÇ ABONE: En az 800 bin.
FİYAT: Haftalık abonelik 0.99 cent.
YILLIK GELİR BEKLENTİSİ: Okuyuculardan 40 milyon dolar, artı reklam.
YAYIN ARALIĞI: Haftanın yedi günü.
MERKEZ ÜS: New York, Sixth Avenue’da News Corporation’un 26’ıncı katı. Dış büro yok.
ÇİZGİ: Popülist; siyasi gazete dehasıyla tabloid duyarlılığı.

BU GAZETE TUTMAZ
DÜNÜN HABERLERİ: Günlük gazete mantığıyla çıkacak ‘The Daily’, geceyarısı ‘dünün’ haberleriyle yayına konacak. ‘Dünün’ haberlerine hevesli olmayan ‘Facebook kuşağı’nı bu yayın anlayışıyla tavlamak imkansız.
NEWS CORP.’UN INTERNET SABIKASI:2005’te dönemin en popüler sosyal ağı MySpace’i  580 milyon dolara satın aldıktan sonra Facebook karşısında düştüğü haller hatırlandığında, News Cop.’un internette başarılı olduğunu söylemek zor.
RADİKAL İŞ MODELİ: Bir haber sitesinin iyi reklam geliri elde edebilmesinin zorlu bir iş olduğunu Daily Beast, Huffington Post örneklerinden biliyoruz. iPad’de ise 100 gazeteciyi besleyebilecek kadar haber satılabileceğine ilişkin kanıtlanmış bir örnek yok. iPad’de indirilen 10 uygulamadan altısı oyun. Okuyucularının önemli bir kısmının iPad sahibi olduğunu varsayabileceğimiz teknoloji dergisi Wired, iPad’de ilk çıktığında 100 bin kişi tarafından indirilmişti. Bu sayı şimdi ayda 30 bin civarında. Wired’ın matbu versiyonunun 750 bin tirajı olduğunu ve diğer dergilerin iPad sayılarında da ‘gaz kaçması sendromu’ yaşandığını hatırlatalım. ‘The Daily’nin internet versiyonunun olmaması da yetenek kabiliyetini sınırlayacak.
BEDAVA ALTERNATİFLER: iPad’de haber okumak isteyenlerin, Washington Post, Guardian, CNN, BBC, Slate gibi bedava alternatifleri zaten var.

BU GAZETE TUTAR
STEVE JOBS: Projenin arkasında Apple var. Steve Jobs’un da ‘The Daily’nin galasında sahneye çıkacağı konuşuluyor.
iPAD PATLAMASI: Bu yıl iPad sahibi olanların sayısının 40 milyona erişmesi bekleniyor. Yalnızca yüzde 5’in bile abone olması, 2 milyon iPad okuyucu eder ki, diğer tabletlere de uyumlu yapılırsa beklenen okuyucu sayısına ulaşılabilir.
FOX NEWS ÖRNEĞi: News Corp.’un Fox News’u için de 1996’da yayına başladığında tutmaz diyen çoktu. Şirket muhafazakar çizgisini keskinleştirdikçe yılda yarım milyar dolar kâr eden bir haber kanalı haline geldi.

NURCAN AKAD DÜNYADA İLK OLABİLİR
Bu arada Murdoch elini çabuk tutsa iyi olur, çünkü benzer bir hazırlık içindeki eski yöneticim, meslek büyüğüm ve arkadaşım Nurcan Akad’ın iPad gazetesinin de eli kulağında. Dünyanın ‘tablete özel’ ilk gazetesini çıkaran kişi her an Nurcan Akad olabilir…

Menderes Özel, Milliyet.

Tagged With: , , ,