Thunderbolt – FireWire Adaptör Satışa Sunuldu

Apple Haziran ayında gerçekleştirilen Macbook Pro Retina Display tanıtımı sırasında Thunderbolt giriş çıkışını FireWire ve Ethernet’e dönüştüren adaptörleri de duyurulmuştu. Yeni nesil Macbook Pro’da çift USB 3.0 ve çift Thunderbolt kapısı bulunmasına rağmen Ethernet ve FireWire kapısı bulunmuyor. Thunderbolt bağlantısı diğer bağlantı teknolojilerinden daha gelişmiş olmasından dolayı bir dönüştürücü sayesinde kolayca farklı standartlı giriş çıkış birimlerini destekler hale geliyor.

Her ne kadar yeni kamera sistemlerinde kayıt ortamı olarak flash bellek tabanlı çözümler kullanılsa da, manyetik banda kayıt yapan dijital kameralar hala kullanımda.  Dijital görüntüyü Mac’e kayıpsız aktarabilmek için FireWire kapısına hala ihtiyaç duyulabiliyor. Kablosuz İnternet bağlantısının olmadığı durumlarda da ethernet kullanımı söz konusu olabiliyor.

Kullanıcıları bu iki giriş çıkıştan mahrum bırakmak istemeyen Apple, çözümü Thunderbolt – Ethernet ve Thunderbolt – FireWire adaptörlerle buldu. Thunderbolt – Ethernet kablosu Haziran ayındaki etkinlikten sonra Apple Online Store’da yerini alsa da FireWire kablosu siteye eklenmemişti. Bugün itibari ile site üzerinden satın alınabilir olan Thunderbolt – FireWire adaptörü FireWire 800 standartını destekliyor ve $29.00’dan satışa sunuluyor.

 

Tagged With: , ,