ThunderBolt PC’lere geliyor

-

Intel’in yüksek hızda veri transferini sağlayan Thunderbolt arabirimi, Apple’a özel olmaktan çıkıyor. 2012 itibariyle PC’ler de Thunderbolt kullanacak.

Intel’in yüksek hızda veri transferini sağlayan yeni arabirimi Thunderbolt, şu ana kadar sadece Apple’ın bilgisayarlarında kullanılıyordu. Macbook ailesi, Mac Pro, iMac gibi cihazlarında Thunderbolt girişi bulunan Apple, aslında şimdiden ilerinin teknolojisini de sunmuş oluyor. Çünkü Thunderbolt şuan için kullanılmıyor denecek kadar az üründe kullanılıyor.

Saniyede 5 Gbps veri aktarımı sağlayan USB 3.0’a göre iki kat daha fazla veri sunan, yani saniyede 10 Gbps ile çalışan Thunderbolt teknolojisi artık Apple’a özel olmaktan çıkıyor. Aslında Apple’a özel olarak tanıtılmadığını biliyoruz, fakat Apple’dan başka kullanan firma bulunmuyordu.

Intel’in planlarında Thunderbolt’un artık PC’lere geleceği belli oldu. Intel, 2012 Nisan ayında Thunderbolt arabirimini PC’lere getirmeyi planlıyor. Böylece aynı ay içerisinde Thunderbolt’a sahip ilk PC’ler de piyasaya çıkmış olacak.

Bu arada şuan kullanılan USB 2.0’ın 480 Mbps, Firewire 800’ün de 800 Mbps veri aktarımı yaptığını belirtirsek USB 3.0 ve Thunderbolt’un gücünü açıklamış olabiliriz.

ThunderBolt ile ilgili daha önceki yazılanları Thunderbolt etiketinden takip edebilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.