ThunderBolt PC’lere geliyor

Intel’in yüksek hızda veri transferini sağlayan Thunderbolt arabirimi, Apple’a özel olmaktan çıkıyor. 2012 itibariyle PC’ler de Thunderbolt kullanacak.

Intel’in yüksek hızda veri transferini sağlayan yeni arabirimi Thunderbolt, şu ana kadar sadece Apple’ın bilgisayarlarında kullanılıyordu. Macbook ailesi, Mac Pro, iMac gibi cihazlarında Thunderbolt girişi bulunan Apple, aslında şimdiden ilerinin teknolojisini de sunmuş oluyor. Çünkü Thunderbolt şuan için kullanılmıyor denecek kadar az üründe kullanılıyor.

Saniyede 5 Gbps veri aktarımı sağlayan USB 3.0’a göre iki kat daha fazla veri sunan, yani saniyede 10 Gbps ile çalışan Thunderbolt teknolojisi artık Apple’a özel olmaktan çıkıyor. Aslında Apple’a özel olarak tanıtılmadığını biliyoruz, fakat Apple’dan başka kullanan firma bulunmuyordu.

Intel’in planlarında Thunderbolt’un artık PC’lere geleceği belli oldu. Intel, 2012 Nisan ayında Thunderbolt arabirimini PC’lere getirmeyi planlıyor. Böylece aynı ay içerisinde Thunderbolt’a sahip ilk PC’ler de piyasaya çıkmış olacak.

Bu arada şuan kullanılan USB 2.0’ın 480 Mbps, Firewire 800’ün de 800 Mbps veri aktarımı yaptığını belirtirsek USB 3.0 ve Thunderbolt’un gücünü açıklamış olabiliriz.

ThunderBolt ile ilgili daha önceki yazılanları Thunderbolt etiketinden takip edebilirsiniz.

Tagged With: , ,