Tim Cook, iPod Classic, Apple Watch ve Apple Pay Hakkında Konuştu

ipod-classic-four-upApple CEO’su Tim Cook, California’daki WSJ.D Canlı konferansında, tartışmalı birkaç konuya açıklık getirdi. Uzun süredir güncellenip güncellenmeyeceği merak edilen ve sessizce satışı sonlandırılan efsane iPod Classic hakkında, ürünün üretimi için gereken bazı parçaların artık mevcut olmadığını, bu parçaların yeni versiyonlarının geliştirme maliyetlerinin ise düşük kullanıcı taleplerine oranla yüksek kaldığını belirtti. İçindeki sabit disk ile yüksek kapasiteli müzik depolama ihtiyacını karşılayan ürüne olan talep sürekli düşüşteydi. iPod halen ciddi bir kesim tarafından kullanılıyor ancak iPhone ve iPad cihazlarındaki müzik uygulaması nedeniyle ayrıca bir iPod almayı düşünen kullanıcıların sayısı gittikçe azalıyor.

Etkinlikte söz alan Cook, Apple’ın pek çok kuruluş tarafından çağın en önemli yeniliklerinden biri olarak gösterilen Apple Pay hakkında da birkaç cümle paylaştı. Ödeme hizmetinin kullanıma açılmasını takip eden ilk 72 saat içinde Apple Pay’in 1 milyondan fazla kredi ve hesap kartı aktivasyonu karşıladığını belirten Cook, aktivasyon sayısının sadece birkaç gün içinde ABD’deki tüm temassız ödeme sistemlerinin toplamından daha fazla kullanıcıya sahip olduklarını söyledi. Rakiplerinin Apple için – “Big Brother” olma yolunda ilerliyor – deyişinin   hatırlatılması üzerine ise “Biz o işi diğerlerine bıraktık” sözleriyle Google’ı iğnelemekten geri kalmadı.

AplWatch-Hero-Tumble-PRINT

2015 başında satışa sunulacak olan Apple Watch’ın pil ömrü de konuşmada yer buldu. Tim Cook; insanların Apple Watch’ı çok yoğun bir şekilde kullanacağını ve günün sonunda şarj edilmesi gerekeceğini yineledi. Her ne kadar MagSafe ile kolayca şarj edilebilse de Apple da dahil olmak üzere kimsenin bu pil süresinden memnun olmadığı çok açık. Apple son etkinlikte de kullanım alanlarını çeşitli şekilde örneklendirmeye çalışsa da pek çok kişi gerekliliği konusunda kafasındaki sorulara yanıt bulabilmiş değil.

Tagged With: , ,