Tim Cook’un üretim koşulları ve Apple TV ile ilgili açıklaması

Apple CEO’su Tim Cook, Goldman Sachs Teknoloji ve İnternet konferansında, Apple’ın tedarik zincirindeki çalışma koşulları ve son günlerde oldukça popüler olan gündem maddesi Apple TV ile ilgili açıklamalar yaptı.

Çindeki çalışma koşulları ile ilgili raporların aylık olarak web sitesi üzerinden yayınlanacağı sözünü veren Cook, reşit olmayan işçiler ve mesai saatleri konusunda da bilgiler verdi. Reşit olmayan işçi durumunu iğrenç olarak değerlendiren Cook, böyle bir durumu, üretimin herhangi bir alanında bulundurmamayı, böyle bir şeyle mücadele edebilmenin en etkili yolununsa reşit olmayan işçi çalıştırdığını tespit ettikleri şirketler ile ilişkiyi kesmek olacağını bildirdi.

Birkaç hafta öncesinde yeniden alevlenen Apple TV konusunda ise Apple TV’nin bir hobi olduğunu, çünkü Apple’ın bu işi Mac veya iOS cihazları kadar büyük görmediğini dile getirdi. Cook, Apple TV’si olmadan yaşayamayacağını da belirtmeden geçmedi. Orada birşeylerin olduğunu her zaman düşündüğünü ve sezgileriyle hareket etmeye ve yollarında ilerlemeye devam ettikleri takdirde daha büyük birşeyler bulabileceklerinin sinyalini verdi.

Tim Cook’a, “Apple’da  değiştirmeyi veya sürdürmeyi düşündüğünüz şeyler nelerdir?” sorusu yöneltildiğinde şu cevabı verdi;

“Apple, taklit edilemeyecek, eşsiz bir kültüre sahip. Bu kültüre derin bir şekilde inandığım için şirketin yavaş yavaş erimesine izin vermeyeceğim.”

Tagged With: , ,