Time Lapse Özelliği Hakkında

-

Pek çoğunuzun bildiği gibi Apple, iOS 8 ile birlikte destekleyen cihazlarda kameraya Time Lapse -hızlı çekim- özelliğini ekledi. Yazılım bazlı harika bir kamera özelliği olan hızlı çekim ile ilgili StudioNeat‘ten tasarımcı Dan Provost güzel bir inceleme yapmış. Pek çok test ardından Provost, Apple’ın bu özelliği kameraya oldukça akıllıca bir şekilde entegre ettiğini keşfetmiş.

Saniyeler süren görüntülerin bile dakikalarca çekilmesinin gerektiği bu seçeneği kullananlar, oldukça uzun süren bu çekimler sonunda cihaz hafızasında çok az yer kapladığını gördüğünde şaşırıyorlar. Bazı çekimlerin saatler sürdüğü sahnelerde bile Apple hafıza yönetimi konusunda şapka çıkarılacak bir iş başarıyor.

Yazılım dinamik bir şekilde çekim süresine de bağlı olarak çekimin hızını ve bu süre içinde kaydedilen görüntü sayısını ayarlıyor.

iOS 8 Time-lapse Test – 5 minute Recording Duration

 

iOS 8 Time-lapse Test – 40 minute Recording Duration

Biraz karışık gibi görünse de işlem aslında oldukça basit çalışıyor. Bir film kaydetmeye başladığınızda uygulama hızlı çekim modunda sadece saniyede iki kare görüntü kaydediyor. Eğer kayıt 10 dakikanın üzerine çıkacak olursa bu kez uygulama saniye başına kaydettiği görüntü sayısını bire düşürüyor ve ilk on dakika içinde kaydettiği diğer kareyi siliyor.

Elbette süre konusunda yaşanabilecek atlamaları düşününce şahsen sistemin iki yerine üç kare çekebileceğini ve bir yerine iki kare silebileceğini düşünüyorum. Saniyeyi üçe bölecek olursak tam ortadaki kareyi korumak bana daha mantıklı geldi ama sayısal veriler Provost’un çalışmasında ne kadar mevcut bunu bilmiyorum.

Filmin çok daha uzun sürelere çıkması durumunda uygulamanın davranışı da değişmeye devam ediyor. Provost çalışma ile ilgili olarak Web sitesinde küçük bir tablo yayınlamış.

ios8 time lapse elma dergisi

Hızlı çekim modu oldukça yaratıcı sahnelere imza atmanızı sağlayabilir. Henüz kullanmadıysanız kameranızı hızlı çekime ayarlayıp sabitledikten sonra bir deneme yapmaya başlayın derim.

Hazır konusu açılmışken son dönemde gördüğüm, Norveç’te çekilmiş şu görüntüleri paylaşarak sonlandıralım.

NORWAY – A Time-Lapse Adventure from Rustad Media on Vimeo.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.