Time Lapse Özelliği Hakkında

Pek çoğunuzun bildiği gibi Apple, iOS 8 ile birlikte destekleyen cihazlarda kameraya Time Lapse -hızlı çekim- özelliğini ekledi. Yazılım bazlı harika bir kamera özelliği olan hızlı çekim ile ilgili StudioNeat‘ten tasarımcı Dan Provost güzel bir inceleme yapmış. Pek çok test ardından Provost, Apple’ın bu özelliği kameraya oldukça akıllıca bir şekilde entegre ettiğini keşfetmiş.

Saniyeler süren görüntülerin bile dakikalarca çekilmesinin gerektiği bu seçeneği kullananlar, oldukça uzun süren bu çekimler sonunda cihaz hafızasında çok az yer kapladığını gördüğünde şaşırıyorlar. Bazı çekimlerin saatler sürdüğü sahnelerde bile Apple hafıza yönetimi konusunda şapka çıkarılacak bir iş başarıyor.

Yazılım dinamik bir şekilde çekim süresine de bağlı olarak çekimin hızını ve bu süre içinde kaydedilen görüntü sayısını ayarlıyor.

iOS 8 Time-lapse Test – 5 minute Recording Duration

 

iOS 8 Time-lapse Test – 40 minute Recording Duration

Biraz karışık gibi görünse de işlem aslında oldukça basit çalışıyor. Bir film kaydetmeye başladığınızda uygulama hızlı çekim modunda sadece saniyede iki kare görüntü kaydediyor. Eğer kayıt 10 dakikanın üzerine çıkacak olursa bu kez uygulama saniye başına kaydettiği görüntü sayısını bire düşürüyor ve ilk on dakika içinde kaydettiği diğer kareyi siliyor.

Elbette süre konusunda yaşanabilecek atlamaları düşününce şahsen sistemin iki yerine üç kare çekebileceğini ve bir yerine iki kare silebileceğini düşünüyorum. Saniyeyi üçe bölecek olursak tam ortadaki kareyi korumak bana daha mantıklı geldi ama sayısal veriler Provost’un çalışmasında ne kadar mevcut bunu bilmiyorum.

Filmin çok daha uzun sürelere çıkması durumunda uygulamanın davranışı da değişmeye devam ediyor. Provost çalışma ile ilgili olarak Web sitesinde küçük bir tablo yayınlamış.

ios8 time lapse elma dergisi

Hızlı çekim modu oldukça yaratıcı sahnelere imza atmanızı sağlayabilir. Henüz kullanmadıysanız kameranızı hızlı çekime ayarlayıp sabitledikten sonra bir deneme yapmaya başlayın derim.

Hazır konusu açılmışken son dönemde gördüğüm, Norveç’te çekilmiş şu görüntüleri paylaşarak sonlandıralım.

NORWAY – A Time-Lapse Adventure from Rustad Media on Vimeo.

Tagged With: , , , , , ,