TipScorer

Konusunda iddalı, ülkemizde nadir bulunabilecek bir uygulamadan biraz bahsetmek istiyorum. Genellikle bu tip spesifik uygulamalardan pek fazla haberimiz olmuyor ama ilgilendirdiği sektör için ciddi önem taşıyorlar ve kullanıcıları için çok önemliler.

Restaurant ve hotel sektörüne yönelik olarak geliştirilen TipScorer bu alandaki ender Türkçe dil desteğine sahip uygulamalardan biri. Restaurant ve Hotel personelinin tip gibi ekstra gelirlerinin takip edebilecekleri bir uygulama olan TipScorer İngilizce dil dstekli cihazlarda bu isimde gözükmektedir.

iOS Simulator Screen shot 5 May 2013 17.26.22

TipScorer uygulamasını Türkçe kullanmak istiyorum diyorsanız,  iPhone’unuzun dil ayarlarını Türkçe’ye ayarlamınız yeterli. Uygulama Türkçe dil destekli iPhone 4 / 4s , iPhone 5  ve iPod Touch  cihazlarında TipHesapla adı altında görüntülenmektedir.

TipScorer, iTunes Store ‘da yer alan benzer uygulamalardan farkı, neredeyse bir personel yönetim sistemi gibi çalışıyor olması. Mobil tip yönetimi konusunda şu ana kadarki en kapsamlı ve yerel dil desteğine sahip iPhone uygulaması.

iOS Simulator Screen shot 5 May 2013 17.26.42

TipScorer, üç farklı arayüzde hesaplama olanağı sunuyor ve dahili hesap makinesi desteği ile hesaplama işlemlerinize hız kazandırıyor.

iOS Simulator Screen shot 5 May 2013 17.26.50

Tip Yüzde sayfasında toplam tip üzerinden yüzde bazında hak edilen tip oranını hesaplamanıza yardımcı oluyor. Kdv dahil ya da kdv hariç hesaplama yapabiliyor. Avans bilgilerini de hesaplamaya dahil edilebilir, kullanıcı raporlarını e-posta olarak gönderebilirsiniz.

Tip Puan sayfasında ise, toplam tip üzerinden puan bazında hak edilen tip oranını hesaplamanıza yardımcı oluyor. Yine KDV dahil ya da KDV hariç hesaplama yapabiliyor. Tip puan sayfasında diğer bütün tip uygulamalarından daha üstün ve kolay bir yönetim sağlıyor.  Tüm personelin bilgilerini girip otomatik hesaplama yaptırarak dahili raporları saklayabiliyorsunuz. Dahili raporları dilediğiniz an personelinize gönderebilmek de mümkün.

Hatırlatıcı özelliği ile yapılacak ve alınacak ödeme bilgilerini  uyarı mesajı olarak tanımlayabiliyoruz.

iOS Simulator Screen shot 5 May 2013 17.26.58

Facebook kullanıcı adı ve şifreniz ile uygulamaya giriş yapmak mümkün. Bu sayede arkadaşlarınızla uygulamayı paylaşabilir, hediye edebilir, sosyal medya’da görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Tipscorer’ın eksilerine gelince, yukarıda kullanılan cihazları yazarken de ifade ettiğim gibi iPad desteği yok. Özellikle tippuan gibi bir yönetim arayüzü varken iPhone ekran boyutu yetersiz kalıyor. Tanımlanan personeli bulmak için arama fonksiyonu yok. Kaydırma özelliği ile bulunması gerekiyor.

Güncellemeler ile eksiklerin giderilebileceğini düşünüyorum. Restaurant, cafe, otel ve benzeri işletmelerde yöneticilere ve çalışanlara tip yönetimi konusunda büyük fayda sağlayacağını ise söylemeye gerek yok sanırım.

Uygulamanın web adresi

http://www.tipscorer.com

Sosyal medya sayfaları

http://www.twitter.com/tipscorer

https://www.facebook.com/pages/Tipscorer/427098747385742

Tagged With: , , , , , , ,