Transcend JetDrive Lite

-

MacBook’lar muhteşem cihazlar. Kolay taşınabilmesinden ziyade kapladığı alana göre yapabildikleri gerçekten inanılmaz. Taşınabilir bir Mac sisteminin evimiz veya iş yerimiz dışındayken sunabildiği olanaklar neredeyse sınırsız.

Ağır uygulamalar yerine daha hafif uygulamalar kullanan ve Mac’inden ayrılmayı göze alamayanlar MacBook Air modellerini tercih ediyor. Öyle ki bu cihazların çoğu zaman yanınızda olduğunu bile unutuyorsunuz.

MacBook kullanıcıları, artık hız konusunda ciddi fark yarattığı için alışılmış hard disk sürücülerinin yerine SSD tercih ediyorlar. Öyle ki mevcut bilgisayarınızın HDD’ini SSD ile değiştirdiğinizde dahi yepyeni bir bilgisayar almış gibi hissediyorsunuz.

Yeri geldiğinde taşınabilmesinin yanında Retina Ekran’ı ve tartışmasız gücü nedeniyle evde MacBook Pro’yu tercih ediyorum. Önceki MacBook’umda takılı olan 120 GB SSD’nin kısıtlı alanı, sürekli temizlik yapmak zorunda bıraktığından şu an kullandığım bilgisayarda depolama alanım 512 GB SSD. Elbette bu kapasitedeki SSD seçeneği, teknoloji ne kadar hızla ilerlerse ilerlesin  hala oldukça yüksek fiyatlara satılıyor.

macbook-air

Satışı süren MacBook Air veya Retina Ekranlı MacBook Pro modellerinde daha yüksek performans için artık SSD tercih ediliyor. Kapasite ile birlikte fiyat etiketi de büyüdüğü için düşük kapasiteli SSD’leri seçenlerin sayısı da az değil. Hal böyle olunca yanınızda yüksek kapasiteli harici HDD gezdirmek en akıllıcası gibi görünüyor. Aslında bunda bir yanlışlık yok. İşletim sisteminiz ve  sık kullandığınız uygulamalar yerleşik SSD’de size performanslı bir şekilde çalışmanıza olanak sağlarken belgeler, yedekleriniz veya diğer içeriğiniz harici diskte her an elinizin altında olabiliyor. Ancak burada değinmemiz gereken küçük bir sorun var.

MacBook Pro veya MacBook Air, artık 12 saate varan pil ömrü ile büyük bir özgürlük sunuyor. Pil ömrüne güvenip yanımıza adaptör ve kablo bile almak istemezken sürekli HDD taşımak söz konusu olduğunda ne kadar özgürüz? Harici depolama ürünlerine baktığımızda artık çok daha iyi çözümler olduğunu görebilmek harika. Sadece MacBook’unuz ve siz. Dilediğiniz yere minimum ağırlık ile gidebilirsiniz.

jetdrive-lite-review elma dergisi

Sizlere tanıtmak istediğim ürün tam da bu şekilde düşünenler için tasarlanmış bir depolama çözümü. JetDrive Lite. Ürün Transcend tarafından üretiliyor. Transcend’i bu tip hafıza ürünleri yapan firmalardan ayıran nokta ise “Apple Çözümleri”. Şirket, diğer parçaların yanında sadece Apple ürünleri için tasarladığı çözümler ile Elma Dergisi’nde yer almayı hak ediyor.

Transcend’in JetDrive Lite ürünü, MacBook sistemler için hem ekstra depolama alanı hem de varlığını unutabileceğiniz bir hafıza ürünü. Sadece MacBook’unu alıp Starbucks’ta saatlerce yazı yazan veya grafik tasarım ile uğraşanlardansanız bu küçük şey tam size göre.

banner07 copyJetDrive Lite küçük ve hafif. 64GB veya 128GB  kapasite ile sunulan bu ürün, MacBook modellerine göre farklı türler ile satılıyor. Üreticinin 95MB/s okuma ve 60MB/s yazma hızı ise oldukça tatmin edici. Elbette bunlar yazılı olanlar. Kartın neden ExFat formatlı olarak geldiğini merak etmiştim. Sadece MacBook’a takılabilen bir kartın HFS+ olarak gelmesini bekliyordum. Gerçi korktuğum kadar performans farkı da çıkmadı ancak bunu merak edip Transcend ile görüştüğümde gayet anlaşılır bir açıklama yaptılar. Geçmişte kartları HFS+ formatlanmış olarak satışa sunmak istemişler fakat SD kart birliği tarafından konulan kurallara uymak zorunda olduklarından bu şekilde satışa sunulmasına izin verilmemiş.  Elbette kart HSF+ desteği sunuyor ve kullanmadan önce HFS+ olarak biçimlendirmek en mantıklısı olacaktır. Test yazılımı neredeyse her iki formatta da birbirine yakın sonuçlar verdi. Ortalama 80MB/s okuma, 50MB/s yazma hızı gayet makul. Ancak şöyle bir durum var. Kartı geldiği gibi kullanırsanız çok sayıda iç içe klasör yazdırırken oldukça yavaş kalıyor. Yaklaşık 3 GB karışık veri, ExFat dosya sisteminde 5 dakika 24 saniyede yazılırken kartı Mac OS Extended şeklinde biçimlendirirseniz aynı verinin yazılması sadece 1 dakika 22 saniye sürüyor ki bu fark gerçekten çok büyük.

Ekran Resmi 2014-12-28 21.18.19

Bilgisayarınızın SD kart girişine takılıyor ve bir kez taktıktan sonra artık varlığını unutuyorsunuz. Sürekli söküp takmak isteyen olur mu bilmiyorum fakat dışarıda kalan kısmı tırnak ucu ile çıkartmak gerekiyor ve çok da pratik olduğunu söyleyemeyeceğim. SD kart gibi bastırıp dışarı atmasını beklemeyin. Çoğu kullanıcının bu ürünü,  SD kartlarda olduğu gibi bir kısmı dışarıda kalmadığı için (eh biraz da estetik kaygısı ile) tercih edeceğini de özellikle hatırlatmakta fayda var.

Genel olarak özelliklerine değinmek gerekirse;

JetDrive Lite’ın göze çarpan en büyük özelliği, hiç göze çarpmaması :). Takılı olduğunu fark etmek gerçekten zor. Öylesine küçük ki, cüzdanınızın bir köşesinde dünyaları taşıdığınızı unutmak mümkün. Kullanım alanlarına birazdan daha detaylı değineceğim.

Ürün takar takmaz çalışıyor. Veri güvenliği için kaza ile dosya silinmesi durumunda JetDrive Toolbox adlı bir yazılım yardıma koşuyor ve fotoğraf, video, mp3 ya da PDF gibi dosyalarınızı birkaç tıklama ile kurtarıyor.

banner06Dayanıklılık konusunda da iddalı olan JetDrive Lite, COB(chip-on-board) adı verilen bir teknoloji ile üretiliyor. Bu sayede ürün su, toz veya şoka dayanıklı bir hale geliyor ve pek çok olumsuz dış etkene rağmen verinizi korumayı sürdürüyor.

Dilerseniz JetDrive Lite’ı asıl amaçlandığı gibi sadece MacBook’unuzun depolama kapasitesini artırmak için kullanabilirsiniz elbette. Ancak bence çok daha işlevsel kullanım alanları mevcut. Örneğin özel iPhoto,Aperture veya iTunes kütüphanenizi ürünün içinde taşıyabilirsiniz. Yaklaşık 62000 fotoğraf, 32000 şarkı veya neredeyse 2000 dakikalık Full HD videonuz her zaman yanınızda olacak.

Mac’inizin Time Machine uygulaması ile, JetDrive’ı bir Time Capsule gibi de kullanabilirsiniz. Time Machine diski olarak tanıttığınızda siz farkında bile olmadan yüksek hızla tüm Mac’inizin yedeği oldukça akıllı bir yedekleme sistemi ile güvence altına alınmış olacak. Tüm yedeğinizin kaba, kablolu ve yavaş bir harici HDD yerine cüzdanınızın köşesinde bulunması fikri bile yeterlidir sanırım.

Hazır çıtayı yükseltmişken kişiye özel işletim sistemine ne dersiniz? İncelemem için gönderilen JetDrive Lite 350 modeli, 128 GB kapasiteye sahipti. Yani satışta bulunan pek çok SSD’li Mac ile aynı kapasitede. Hal böyleyken bilgisayarınızın sabit diskinin dışında, JetDrive Lite’a kuracağınız farklı bir işletim sistemi daha olabilir. Kim bilir belki bilgisayar içinde bulunmasını istemediğiniz, özel ayarlar ile donatılmış bir başka işletim sistemine ihtiyaç duyacağınız çalışmalarınız vardır.

Bu şekilde olasılıkları artırmak mümkün. Ancak kullanım sebebiniz her ne olursa olsun ürün beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor. Ürünü şimdilik online olarak bilendenal sitesinden satın alabilirsiniz.

Satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, bilgisayarınızın modeli.

image008

Son söz;

Küçük ve hafif yapısı, muhtemelen ürünün sağladığı teknik imkanlardan çok daha büyük bir özellik. Sadece bu bile ürünün fiyat/performans grafiğini yükselten en önemli etken diyebilirim. Hızlı ve kolay kullanım imkanı sunuyor. Harici SSD bulmak zaten zor ve fiyat kıyaslaması yapacak olursak fiyatları da gayet makul sayılır. Yukarıda saydığım türde ihtiyaçları olanlar için kesinlikle tavsiye ediyorum.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

14 YORUMLAR

 1. Bu kartların belli bir ömrü oluyor mu? Yani içinden veri kaybolması gibi sonuçlar 1-2 yıl sonra başımıza gelebilir mi? Ben en çok bundan korkuyorum.

 2. Transcend JetDrive Lite ürünü için kullanım ömrü konusunda bir mail göndermiştim. Gelen yanıtı aynen ekliyorum.

  Merhaba;
  JetDrive urunlerinin ic yapi olarak SD kartlardan cok farki yok. Bu noktada marka adina dikkat etmek gerekiyor. Bazi firmalar B kalite Flash ciplerle USB Bellek, SD kart urunu uretirken; Transcend sirket politikasi olarak sadece A+ kalite flahs cipleri kullanmakta.
  JetDrive Lite kartlari 1-2 senede verileri kaybetmez. En asiri kullanimda bile en az 5 sene verileri sakli tutabilir ve Flash cip’e bir zarari gelmez. Eger normal bir kullanici iseniz kartin omru cok daha uzun suredir.
  Bunun haricinde JetDrive Lite urunlerimiz omur boyu garanti kapsamindadir.
  Piyasadaki bellekler, hafiza kartlari ne kadar ucuz olsa da kaybedilen dosyalar bazen paha bicilmez olabiliyor. Kullanicilara tavsiyemiz ucuz USB flash bellek, ucuz hafiza karti urunlerinden kacinmalari.

 3. Merhabalar Mehmet Bey;
  Öncelikle yine harika bir inceleme olmuş , tam da istediğim gibi deneyime odaklanmış reklam kokmayan bir inceleme olmuş.
  Benin size naçizane bir sorum olcaktı da , acaba bu ürünler mac mini late 2012 ye de uyar mı?

 4. Ben Mid 2011 Macbook Air bilgisayarıma aldım, Bilendenal isimli siteden aldım, hemen ertesi gün geldi. Karttan da çok memnun kaldım, gerçekten hızlı bir kart, Sizlere de bu ürünü önerdiğiniz için teşekkür ederim.

 5. Selam herkese. Nifty markali urun de Transcend markasinin verdikleriyle yetinmeyenler icin iyi bir alternatif olabilir. Kendisi sadece slota uygun bir aparat oldugu icin icine istediginiz marka ve ozelliklerde kart yerlestirebilirsiniz. Ek bilgi olarak bulunsun istedim :)

 6. Merhaba hocam,
  128GB SSD kapasiteli MacBook Air alan arkadaşlarım için iyi bir çözüm önerisi olacak.
  Yazı ve inceleme için teşekkürler. Ben de daha önce Amazon.com’da SanDisk’in 64GB Ultra Mini Ultra Mini Drive’nı görmüştüm. Bunu da seçenek olarak ekledim. Hatta firmaya daha büyük kapasitelerde olup olmadığını sordum. Şimdilik MBA için 128GB modelinin olduğunu söylediler.
  Teşekkürler. İyi bloglamalar.

 7. merhaba,
  jetdrive’ları bootcamp diski olarak kullanabiliyor muyuz? mevcut macbookum 128 gb olduğu için hem mac os hem windows için yetersiz kalıyor açıkcası.

 8. 128 gb ssd harici disklerin okuma ve yazma hızları 540 mb/s civarları. Jetdrive 128 gb max read write 95-60 mb/sn civarları. Arada ciddi hız farkı var keşke jetlerin hızlarıda yüksek olsa ssdler gibi :( Ama portatiflik açısından jetdrive harika. Fiyatlar aynı hemen hemen. Kararsız kaldım. 128 gb veya 256 gb ssd mi yoksa düşük performanslı portatif jet mi ?!? Siz olsanız ssd mi alırdınız yoksa jet mi ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.