Tsunami, iPad ve iPhone üretimini yavaşlatabilir

Apple’ın iPad 2 stoklarının oldukça kısıtlı olduğunu ve yakın gelecekte de bu sınırlı stok sorununun çözülmeyeceğini hepimiz tahmin edebiliyoruz. %70’ini yeni kullanıcıların oluşturduğu iPad 2 müşterileri, ilk 3 günde öylesine yoğun bir talepte bulundular ki, birkaç gün içinde milyonuncu iPad’in satılması kaçınılmaz oldu. Şu an karaborsa.

iPhone 4 ve iPad 2 için üretim zaten normal şartlarda da yetişmiyodu. 11 Mart’ta gerçekleşen Japonya depremi ve ardından gelen Tsunami, üretim konusunda Apple’ı sıkıntıya sokacağa benziyor. Apple’ın şimdilik en az iki büyük tedarikçisinin, tsunami nedeniyle zarar gördüğü geçici olarak üretimi durdurduğu haberleri ulaştı. Apple iOS cihazlar için devre kartlarını üreten Mitsubishi Gas Chemical Company ve Apple’a Flash tedarik eden Toshiba’dan bahsediyoruz.

Durum daha da ciddileşirse bu çeğrek Apple iPad, iPhone ve iPod Touch bekleyenler için biraz daha sıkıntılı geçecek gibi görünüyor. Hatta bu gelişme nedeniyle yaz ayları için beklenen iPhone 5 ya da iPhone 4 güncellemesi de gecikmeye veya daha uzun kuyruklara sebep olabilir.

Tagged With: , , , , ,