Tüm Zamanların “En İyi” Macbook Güncellemesi

Bu başlığı atarken heyecanıma yenilmeyip biraz daha taşların yerine oturmasını beklemeli miydim? Kim ne diyecek, nasıl yorumlar gelecek diye düşünmeli miydim? Açıkçası ilk geceden güncellemenin kritiğini yapmaya hiç niyetim yoktu. Ama dayanamadım. Fazla ayrıntıya girmeden hem yorumunu hem haberini yapalım istedim. Böyle de iddialı bir başlık atmak için iyice bekledim. Zira resmi siteye de yeni ürünler eklendi ve tüm ayrıntıları görme şansına eriştik. Tekrar tekrar güncellemeleri gözden geçirdim ve yazmaya karar verdim.

Başlıktaki cümleyi tekrar söylüyorum; bence tüm zamanların en iyi Macbook güncellemesi ile karşı karşıyayız. Bunun tek değil ama birkaç  sağlam nedeni var. Donanımlar üzerine uzun uzun konuşmaktansa hızlıca geçip, yazının sonunda neden “en iyi” güncelleme ile karşı karşıya olduğumuzu bir “son söz” ile açıklamaya çalışacağım… Ama gelin önce bir donanımlara bakalım ve işe  Macbook Air ve Pro dahil da olmak üzere tüm cihazlarda gerçekleşen ortak yenilikleri belirterek başlayalım; “iCore5 ve iCore7 İvy Bridge, İntel HD 4000, Minimum 4GB 1600 Mhz Bellek, USB 3.0”

Macbook Air

Etkinliği canlı takip ettiğim sırada 13.3 inç MBP’dan uzunca bir süre haber alamayınca ve MBA’in 13.3 inç serisini de ucuzlamış görünce bu serinin MBP 13.3 yerine geçtiğini düşünmüş ve üzülmüştüm. Apple’ın iki benzer ürünü rakip yapmak yerine 13.3 Macbook Pro’yu kaldırdığı gibi saçma bir fikir aklıma gelmişti. Ama neyseki ikisi de yerli yerinde duruyor, sadece Macbook Air ucuzlamış ve bir hayli güçlenmiş.

Macbook Pro 13.3 İnç

Bakalım gitti diye korktuğum Macbook Pro serisinde neler olmuş. Hızlı mı hızlı işlemciler, yüksek bellekler ve büyük sabit diskler gelmiş. Şaka bir yana gerçekten son derece tatminkar, son derece ölçülü, yerinde bir tazelenme. Maliyeti yükseltmeden yüksek performans, çağdaş giriş çıkışlar, başarımı yüksek grafik çözümü…

Macbook Pro 15.4 inç

 Mevcut kasada 15 inç güncellemesi son de derece başarılı. Nvidia GeForce 650m grafik kartları, 8GB ve 16GB bellek seçenekleri, vazgeçemeyenler için optik sürücü ve usb 3.0 bağlantı kapısı… Ve hepsi eski fiyattan.

Macbook Pro Retina Ekran

İlk söyleyebileceğim şey şu ki bu cihaz bir seyyar stüdyo. Açıkçası Apple, “olağanüstü şık ve olabildiğince ince bir taşınabilir bir stüdyo nasıl yaparız?” diye düşünse sonuç böyle çıkardı. Belki de öyle düşündüler zira sitede Macbook Pro Retina Ekran tanıtımında doğrudan tasarım programları üzerine odaklanmışlar. Böyle bir ekranda, böyle bir çözünürlükte, bu donanımlarla çizim, kurgu, grafik tasarım, animasyon nasıl bir zevkle hazırlanır? Ayrıntılı incelemeye kendimi saklıyor ve burada Macbook Pro Retina Display konusunu geçici olarak noktalıyorum.

Gelelim “Son Söz”e: “Herkesi Düşünen Apple, Herkes için Macbook”

Bu pek olası bir durum değil aslında. Herkesi mutlu etmek ve Apple… Bırakın olası olmayı uzak bir ihtimal bile. Apple’ın bugüne kadar “herkes için” bir şeyler yaptığı pek görülmemiştir. Aksine Apple yapar, ondan yararlanabilen “herkes” yararlanır. Ancak bu sefer durum biraz farklı. Sanki şirket “ne yapsam da hemen herkesi mutlu etsem“ diye düşünerek bir güncellemeye girişmiş ve sonuç böyle çıkmış gibi…

İşte bu güncellemede ben en çok bu noktanın üzerinde duruyorum ve bu nedenle “en iyi” diyorum. Belki giriş sınıfında donanımlar uçmamış ama maliyet çok önemli bir unsur. Maliyeti ve etiketi delice yükselterek, Apple’ı belli bir tüketici kitlesine hapsetmek yerine, makul fiyatlarla sunulabilecek en iyi donanım sunulmuş. Ve en önemlisi yenilikten de gösterişten de geri durulmamış.

“Param var hani nerede o en iyi alet?” diye soranlar için Macbook Pro Retina Ekran üretilmiş. “Ben incelik peşinde değilim, yüksek performans beklerim” diyenler için mevcut Macbook Pro 15 inç serisi başarıyla elden geçirilmiş. “Hem güçlü bir cihaz, hem de küçük ekranlı olsun” isteyenlere Macbook Pro 13.3 inç son derece iyi bir seçenek olarak yenilenmiş. “Benim olayım mobilite, iş güç yapmam dizüstünde” düşüncesinde olanlar için Macbook Air tazelenmiş. Optik sürücü alışkanlıklarından kopamayanlar için mevcut kasalar da Superdrive korunmuş. “Optik sürücümü kaldı be anam” diyen yenilikçilere Macbook Pro Retina Ekran inceltilerek sunulmuş.

Kısacası bu güncellemede;  gösteriş meraklıları, yenilik tutkunları, oyuncular, hız fetişistleri, tasarım aşıkları, sanatçı ruhlular, “bastırır parayı alırım” diyen Adanalı tüccarlar, “nereden bulsak da alsak” diye sızlaşanlar, eniştesinde Mac olanlar ve almak isteyenler, iş istasyonunu yanında taşıma meraklıları, fotoğrafçılar, gazeteciler, grafikerler, video montajcılar, mimarlar, müzisyenler, sohbet meraklıları, Facebook müptelaları, dizüstünde ağırlık istemeyenler, grafik gücünde ağırlık isteyenler, sabit disk isteyenler, katı hal sürücüsü bekleyenler, retina ekran diye tutturanlar, “olmasa da olur” diyenler, “optik sürücü kalmalı” diyenler, “optik sürücü mü kaldı” diyenler, dolma sarsın diye bekleyip olmadı diye Apple’a sallayanlar, “nerede o eski Apple” diye ağlaşan ağabeylerimiz, “ay ne şirin şey ayol” diye kıkırdaşan ablalarımız…

Herkes mutlu, herkes mutlu olmalı. Çünkü tam da böyle bir güncellemeyle karşı karşıyayız. Ve bu güncellemeyle “Apple Mac’i unuttu, birkaç pahalı modelle işi götürüyor, o artık İOS’a çalışıyor” diyenleri de İzmir marşıyla uğurluyoruz.

Hoşçakalın.

Tagged With: , , , ,