Türkçe Mac OS X Lion söylentileri

Mac OS X Lion’un Sistem seçenekleri / konuşma bölümünde yer alan, yazılan metni okuyacak olan sesin seçildiği bölümde artık onlarca dil ve ses seçeneği var. Bunlardan biri de “Aylin”. Malesef Mac OS X Lion’u sistemimden geçici bir süreliğine kaldırdım. Halen inceleme yazısını tamamlayabilmek için biraz daha zamana ihtiyacım var. Mac OS 10.7 Lion sürümünde Türkçe’nin yerleşik olarak gelme ihtimalinin oldukça arttığını söylememe sanırım gerek yok. Ancak hemen acele etmeyin.

Türkçe, özellikle iPod, iPhone ve iPad derken tüm iOS cihazlarında yerleşik gelen bir dil seçeneği oldu. Bu çok güzel bir gelişme. Nihayet Apple’ın Türkiye ve Türkçe’ye yeterli ilgiyi göstermeye başladığını düşünebiliriz. Ancak birkaç dakika önce fark ettiğim bir gelişme var ki oldukça canımı sıktı. Turkmac Forum okuyucularından birinin Apple’a gönderdiği mail’e malesef cevap gelmiş. Malesef diyorum çünkü gelmeseydi daha iyiydi. Forumda yer alan gönderiyi aynen aktarıyorum;

_______________________________________________________________
Merhaba Ömer,

Apple’a olan ilginiz için teşekkür ederiz ama şu aşamada Mac OS X’e Türkçe dil desteği ile ilgili olarak herhangi bir yenilik bulunmamaktadır .
Ürünlerimizle ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi apple.com’da bulunan Apple feedback sayfasına yapmanız bizim için önemlidir.

demiş Fransuva isimli arkadaş.

Hehe, arkadaşlar bana cevab geldi :D İnanın şaşırdım. Google Translate ile çevirdim fakat tam olarak ne diyor anlamadım (: Mail’i aynen yapıştırıyorum. Lütfen ingilizce bilen bi arkadaş bunu çevirsin…

Hi Ömer,

We thank you for your interest in Apple, but we have nothing new to announce at this point in time about native Turkish language support in the Mac OS X.
We welcome feedback on our products and you can post your comments towards the Mac OS X feedback page on Apple.com.

Best regards,
François

_______________________________________________________________
Elma Dergisi takipçilerinden Efe Tokman’ın bugün bana ulaştırdığı “Aylin” haberine ne kadar sevindiysem, bu gönderiye de o kadar üzüldüm. Söylentiler daha fazla artmadan ve konu ile ilgili farklı sorunlar oluşmadan önce sizleri bilgilendirmek istedim.
Teşekkürler Efe…
Tagged With: , , , ,