Twitter uygulaması yenilendi

-

iPhone’da en çok kullandığım uygulamalardan biri de resmi Twitter uygulaması. Aslında farklı uygulamalar da mevcut ama resmi uygulama gayet yeterli geliyordu. Bugün Twitter, uygulamayı yeniledi. Daha hızlı çalışan, yepyeni bir arayüz ile gelen uygulama yeni Bağlantı menüsü ile App Store’daki yerini çoktan aldı bile… Yeni görünüm oldukça başarılı. Uygulamanın altında dört sekme bulunuyor. Hom, Connect, Discover ve Me.

Home: (Başlangıç/ Ana Ekran) Home bölümü, Twitter zaman akışını gösteriyor. Zaman akışı, takip ettiğiniz tüm kişilerin tweetlerini aynı ekranda gösteriyor. Sağ üst köşede bulunan düğme ile de hızlıca tweet göndermek mümkün. Neredeyse tüm yapı yeniden tasarlanmış. Yükleme hızı da oldukça iyileşmiş. Artık daha hafif görünüyor. Önceki uygulamada olduğu gibi tweetlere kolayca yanıt vermek, retweet etmek, favorilere eklemek veya paylaşmak mümkün. Artık aynı yerden kimin retweet ettiğini de görebiliyorsunuz.

Connect: Connect (Bağlantı) menüsü iPhone uygulaması için yeni bir menü. Menü altında bahsetme sekmesi (Mentions) ve Etkileşim (Interactions) sekmeleri yer alıyor. Bahsetme sekmesi tüm yanıtları gösteriyor. Zaten var olan bir özellikti ve size verilen yanıtları gösteriyordu. Ancak Etkileşim tamamen yeni. Etkileşim sekmesinde ise kimin sizi takip ettiği, tweetlerinizi retweet ettiği veya favorilerine eklediğini görebiliyorsunuz.

Discover: Adından da anlaşılabileceği gibi Discover (keşif) menüsü o an ne olup bittiğini size aktarmaya çalışıyor. Trendleri, kimin neyden bahsettiğini, önemli hikayeleri, kimlerin takip edilebileceğine dair önerileri, arkadaş bulmayı veya kategoriler arasından ilginizi çeken konularda dolaşmaya imkan sağlıyor.

Me: Me (Ben) sekmesi, kısaca sizin profilinizi gösteriyor. Kaç tweet gönderdiğiniz, kaç kişiyi izlediğiniz, kaç kişinin sizi izlediği gibi bilgilere yer veriyor. Aynı zamanda direk mesajlarınızı ve taslak tweetlerinizi de bu ekrandan yönetip hesaplar arasında geçiş yapabilmenize, ayarlara ulaşmanıza, yardım almanıza ve kayıtla aramalarınızı görebiliyorsunuz.

Genel olarak bu güncellemeyi “harkulade” bulduk. Artık daha hızlı daha hafif ve daha kolay kullanılır olmuş. Ücretsiz olması da (para olmasını beklemiyordum zaten) ayrı bir güzellik. Tüm bu yeni özellikler iPhone versiyonunda mevcut. Zaten geçtiğimiz günlerde iPad versiyonu yayınlanmıştı. Uygulamayı indirmek için bu bağlantıya tıklayabilir veya direk iTunes üzerinden / telefonunuzdaki App Store’dan güncelleyebilirsiniz. Aşağıda güncelleme sonrası Twitter uygulamasından çektiğim bazı ekran görüntülerine yer veriyorum.

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. Uygulama harika olmus ama yine tek eksigi gelen takip isteklerini goremiyorsun. Takip isteklerini kabul etmek icin her defasinda pc yi acmak sinir bozucu.

  2. Translate bölümünü bulamadım sanırım kaldırılmış uygulamadan. Bunu sevmedim, takip ettiğim kişilerin tweetlerini çeviri özelliğiyle anlayabiliyordum. İngilizcem çok iyi değil bu özelliği çok işime yarıyordu…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.