Twitter uygulaması yenilendi

iPhone’da en çok kullandığım uygulamalardan biri de resmi Twitter uygulaması. Aslında farklı uygulamalar da mevcut ama resmi uygulama gayet yeterli geliyordu. Bugün Twitter, uygulamayı yeniledi. Daha hızlı çalışan, yepyeni bir arayüz ile gelen uygulama yeni Bağlantı menüsü ile App Store’daki yerini çoktan aldı bile… Yeni görünüm oldukça başarılı. Uygulamanın altında dört sekme bulunuyor. Hom, Connect, Discover ve Me.

Home: (Başlangıç/ Ana Ekran) Home bölümü, Twitter zaman akışını gösteriyor. Zaman akışı, takip ettiğiniz tüm kişilerin tweetlerini aynı ekranda gösteriyor. Sağ üst köşede bulunan düğme ile de hızlıca tweet göndermek mümkün. Neredeyse tüm yapı yeniden tasarlanmış. Yükleme hızı da oldukça iyileşmiş. Artık daha hafif görünüyor. Önceki uygulamada olduğu gibi tweetlere kolayca yanıt vermek, retweet etmek, favorilere eklemek veya paylaşmak mümkün. Artık aynı yerden kimin retweet ettiğini de görebiliyorsunuz.

Connect: Connect (Bağlantı) menüsü iPhone uygulaması için yeni bir menü. Menü altında bahsetme sekmesi (Mentions) ve Etkileşim (Interactions) sekmeleri yer alıyor. Bahsetme sekmesi tüm yanıtları gösteriyor. Zaten var olan bir özellikti ve size verilen yanıtları gösteriyordu. Ancak Etkileşim tamamen yeni. Etkileşim sekmesinde ise kimin sizi takip ettiği, tweetlerinizi retweet ettiği veya favorilerine eklediğini görebiliyorsunuz.

Discover: Adından da anlaşılabileceği gibi Discover (keşif) menüsü o an ne olup bittiğini size aktarmaya çalışıyor. Trendleri, kimin neyden bahsettiğini, önemli hikayeleri, kimlerin takip edilebileceğine dair önerileri, arkadaş bulmayı veya kategoriler arasından ilginizi çeken konularda dolaşmaya imkan sağlıyor.

Me: Me (Ben) sekmesi, kısaca sizin profilinizi gösteriyor. Kaç tweet gönderdiğiniz, kaç kişiyi izlediğiniz, kaç kişinin sizi izlediği gibi bilgilere yer veriyor. Aynı zamanda direk mesajlarınızı ve taslak tweetlerinizi de bu ekrandan yönetip hesaplar arasında geçiş yapabilmenize, ayarlara ulaşmanıza, yardım almanıza ve kayıtla aramalarınızı görebiliyorsunuz.

Genel olarak bu güncellemeyi “harkulade” bulduk. Artık daha hızlı daha hafif ve daha kolay kullanılır olmuş. Ücretsiz olması da (para olmasını beklemiyordum zaten) ayrı bir güzellik. Tüm bu yeni özellikler iPhone versiyonunda mevcut. Zaten geçtiğimiz günlerde iPad versiyonu yayınlanmıştı. Uygulamayı indirmek için bu bağlantıya tıklayabilir veya direk iTunes üzerinden / telefonunuzdaki App Store’dan güncelleyebilirsiniz. Aşağıda güncelleme sonrası Twitter uygulamasından çektiğim bazı ekran görüntülerine yer veriyorum.

 

Tagged With: , ,