Üçüncü Parti Tarayıcılar Apple’a İsyan Etti Ama Kullanıcılar Halinden Memnun

-

Apple’ın tam kontrolü altındaki iOS’in kapalı yapısına bir isyan da tarayıcı geliştiricilerden geldi. Cnet’in haberine göre, Cumartesi günü gerçekleşen “South by Southwest Interactive” panelinde konuşan çeşitli yazılım şirketlerinin temsilcileri, Apple’ın iOS için uyguladığı sert kuralları eleştirdi.

20130311-133527.jpg

Mozilla Başkan yardımcısı Jay Sullivan, Apple’ın üçüncü parti tarayıcılara çok soğuk olduğunu belirterek, iOS tarayıcıları için belirlediği kısıtlamaları ve kuralları hafifletene kadar Firefox’un iPhone ve iPad’e gelmeyeceğini söyledi. Sullivan, Apple’ın geçerli kurallarına göre WebKit’in Apple sürümünü kullanmayan tarayıcıların yasak olduğuna dikkati çekti.

WebKit şartına ek olarak, iOS’in, Safari dışındaki bir tarayıcının “varsayılan tarayıcı” olarak belirlenmesine engel olduğunu söyleyen Sullivan, Mozilla’nın İOS için Firefox üzerinde çalışmadığını, böyle bir planlarının olmadığını da sözlerine ekledi.

20130311-134806.jpg

Panelin diğer katılımcısı Dolphin tarayıcıyı temsilen konuşan David Dehgahn, Apple’ın rekabeti kısıtlayan politikasından yakındı. “Rekabet hayatta kalmamız için kritik öneme sahiptir.” sözleriyle konuya dikkati çeken Dehgahn’e bir destek de Opera’dan geldi.

Opera Yazılım adına konuşan Mike Taylor, kullanıcılara seçim şansı sunmanın mobil web sistemini ileri taşımak için gerekli olduğunu ancak kullanıcıların Apple’ın kapalı sistemi altında eziyet çektiğini iddia etti.

20130311-134315.jpg

Bu idddia üzerine panelin yöneticisi hızlı bir anket çalışmasına imza attı. Panel izleyicileri arasında kaç kişinin, Safari’nin kısıtlamalarından dolayı eziyet çektiği sorusuna, çok az sayıda izleyicinin el kaldırdığı görüldü.

Endüstri raporlarına göre, Apple’ın mobile Safari’si en çok kullanılan mobil tarayıcı ve yüzde 60’lık bir paya sahip.

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

7 YORUMLAR

  1. Kullanıcıyı takan yokki Apple’dan başka, tarayıcı ürettik insanlar indirmiyor safari harika diyemiyorlarda kısıtlama diye bir saçmalık öne sürmüşler. Zaten konuşmanın hemen sonrasında katılımcılar ağzıın paylarını vermiş yapılan oylama ile.

  2. Android ve iOS’u bir arada kullanan biri olarak çok fazla tarayıcı denedim. Her iki cihazda ortak olan tarayıcılar iyi. Android’in kendi tarayıcısı bence vasat. Opsiyonel olarak Dolphin ve Sleipnir var. ufak bir sayfa linki açarken karşıma gelen hangisi ile açmak istersiniz sorusu bıktırıyor.

    iOS’da ise Safari ve sistemin uyumu süper. Firmalara göre biz de bir şeyler yapalım, kullanıcı seçsin. Peki “uçtan uca” deneyime ne oldu?

  3. Safari hem güven hissiveriyor hemde performans olarak memnunuz sadece yaş olarak 60 civarı olan akrabalara sekmelerin yanındaki “x” kapama işaretini göstermem zır oluyor onu biraz daha belirgin ve büyük görme seçeneği sunsa iyi olurdu.

  4. Benim annem PC kullanamıyordu Teblet alıyım ozaman daha kolaymış diye 2 sene önce tablet almaya karar verdik. Asus Transformer tablet alacakken bişey bilmeyen satış görevlisi sayesinde ben olaya el koydum iPad 2 aldırttım şimdi hergün iPad elinde ve iyiki o tabletten almamışız diyor. Apple budur işte 1000 tane özellik koysan ne olur ulaşması zor olduktan sonra.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.