Üçüncü Parti Tarayıcılar Apple’a İsyan Etti Ama Kullanıcılar Halinden Memnun

Apple’ın tam kontrolü altındaki iOS’in kapalı yapısına bir isyan da tarayıcı geliştiricilerden geldi. Cnet’in haberine göre, Cumartesi günü gerçekleşen “South by Southwest Interactive” panelinde konuşan çeşitli yazılım şirketlerinin temsilcileri, Apple’ın iOS için uyguladığı sert kuralları eleştirdi.

20130311-133527.jpg

Mozilla Başkan yardımcısı Jay Sullivan, Apple’ın üçüncü parti tarayıcılara çok soğuk olduğunu belirterek, iOS tarayıcıları için belirlediği kısıtlamaları ve kuralları hafifletene kadar Firefox’un iPhone ve iPad’e gelmeyeceğini söyledi. Sullivan, Apple’ın geçerli kurallarına göre WebKit’in Apple sürümünü kullanmayan tarayıcıların yasak olduğuna dikkati çekti.

WebKit şartına ek olarak, iOS’in, Safari dışındaki bir tarayıcının “varsayılan tarayıcı” olarak belirlenmesine engel olduğunu söyleyen Sullivan, Mozilla’nın İOS için Firefox üzerinde çalışmadığını, böyle bir planlarının olmadığını da sözlerine ekledi.

20130311-134806.jpg

Panelin diğer katılımcısı Dolphin tarayıcıyı temsilen konuşan David Dehgahn, Apple’ın rekabeti kısıtlayan politikasından yakındı. “Rekabet hayatta kalmamız için kritik öneme sahiptir.” sözleriyle konuya dikkati çeken Dehgahn’e bir destek de Opera’dan geldi.

Opera Yazılım adına konuşan Mike Taylor, kullanıcılara seçim şansı sunmanın mobil web sistemini ileri taşımak için gerekli olduğunu ancak kullanıcıların Apple’ın kapalı sistemi altında eziyet çektiğini iddia etti.

20130311-134315.jpg

Bu idddia üzerine panelin yöneticisi hızlı bir anket çalışmasına imza attı. Panel izleyicileri arasında kaç kişinin, Safari’nin kısıtlamalarından dolayı eziyet çektiği sorusuna, çok az sayıda izleyicinin el kaldırdığı görüldü.

Endüstri raporlarına göre, Apple’ın mobile Safari’si en çok kullanılan mobil tarayıcı ve yüzde 60’lık bir paya sahip.

Tagged With: , ,