“Ucuz” iPhone dedikodusu somutlaşıyor

-

Eğer Apple’ın önümüzdeki dönem için daha enteresan planları yoksa uzun süredir konuşulan “düşük maliyetli” iPhone planlarına dair şu günlerde somut bir gelişme yaşanıyor.

Budget-iPhone-Ruby_1704789a

iPhone ve iPad’i de vücuda getiren, Apple’ın önemli “birleştirme işlerini” gerçekleştiren Pegatron adlı şirketin, Çin’deki işçi sayısını bu yılın ikinci yarısından itibaren %40 artıracağına dair bir söylenti var. Şirket çok kısa bir süre önce zaten 100 bin yeni çalışan almıştı.

Yaklaşık 40 bin yeni çalışan ile firmanın “ucuz” iPhone için hazırlık yaptığına dair bilgiyi bugün Reuters paylaştı. Tedarikçilerin Reuters’a aktardığı bilgilere göre Apple, Çin ve Hindistan gibi büyüme eğiliminde olan düşük gelirli pazarlar için daha ucuz bir iPhone üzerinde çalışıyor.

Ekran panelleri için düşük ölçekte bir üretimin bu ay başlayacağı, tam kapasite ile üretiminin Haziran ayında gerçekleşeceği, Japonya’daki bir tedarikçiden edinilmiş bir başka bilgi.

Apple’ın “ucuz” anlayışı her ne kadar bizimki ile örtüşmese de beklentiler 200 – 500 Dolar aralığında, renk seçenekli, yeni nesil iPhone’dan daha uygun fiyatlı bileşenler ile şekillenecek olan bir model üzerinde yoğunlaşıyor. Modelin ABD gibi pazarlarda Samsung’un Galaxy serisine rakip olması bekleniyor. Hatta bir analistin yayınladığı rapora göre beklenen şekilde piyasaya çıkabilecek alternatif bir iPhone’un pek çok pazarda satış rekorları kırması, ABD’de Samsung’u 1 yıl sonunda pazardan silmesi beklentisine değiniliyor.

Birkaç ay önce Phil Schiller’ın Apple’ın pazar payı kaygısı ile “kalitesiz” bir ürünü asla satışa çıkartmayacağı sözü ile eldeki veriler birleştiğinde, pazardaki diğer markaların ürünlerinden  daha pahalı olmayan, kalitesi diğer ürünleri aratmayan fakat mevcut iPhone’a oranla daha alınabilir bir ürün görme ihtimalimiz oldukça güçleniyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.