Uygulama kiralama? Neden olmasın?

-

 

Uygulama kiralama konusunda yeni birtakım haberler var. Ancak bunlara değinmeden önce iki çift lafım olacak.

Kabul edelim, Apple’ı biraz geriden takip eden bir ülkeyiz. Apple sadece harika görünen ürünler yapan bir firma değil. Apple, müşterilerine sunduğu servisler nedeniyle de çok sevilen bir firma. Örneğin iTunes. iTunes online mağazasının faaliyet gösterdiği ülkelerde yaşayan Apple kullanıcıları milyonlarca müzik albümü, film, tv şovları vb içeriğe birkaç tıklama ile ulaşıyor. Bu ülkelerde film veya tv şovlarını satın almak yerine kiralayabiliyorlar da… Apple TV bu yüzden iTunes mağazalarının bulunduğu ülkelerde çok satan bir kutu. ABD iTunes hesabım ve Ebay’den aldığım gift card’lar ile Apple TV mi biraz daha faydalı kullanabiliyorum ama neden kendi dilimdeki içeriğe (kitap, film vs) ulaşamayayım?

iPhone bir devrim. Bunu hala kabul etmeyen var mı? Tamam o sadece bir telefon. Ama ülkemizde yıllardır Mac kullanıcılarının Türkçe ile buluşmasının yegane sebebi bence. İlk cep telefonlarının satılmaya başladığı günlerden beri ülkemizde ciddi bir hastalık oldu bu cihazlar. Apple biraz geç de olsa iPhone’u Türkiye’de satışa sunduğunda bu kadar çok talep olabileceğini hesaplamamıştı sanırım. Birkaç ay geçmeden Türkiye’de satılan iPhone’lar için operatör desteği, Türkçe dil desteği geldi. Ardından Türkiye iPhone’un bir marka olmadığını, Apple’ın bir ürünü olduğunu ve diğer Apple ürünlerinin de iPhone kadar başarılı olduğunu geç de olsa öğrendi. Mac satışları da paralel olarak artış gösterdi. Kısacası Türkiye Apple’ı sevdi.

İyi ama hala Türkiye’de neden Apple ürün ve hizmetlerinden tam olarak faydalanamıyoruz? Suçlu Bilkom mu? Apple mı? Yoksa bizde mi bir sorun var? Bunlar tartışmaya çok açık konular ve ilerleyen günlerde daha geniş bir şekilde değinmeyi planlıyorum.

Bu konuda epey dertliyim anlayabileceğiniz gibi. Konumuza dönelim. Yukarıdaki paragrafda da bahsettiğim gibi iTunes üzerinden film ve TV şovları kiramak (her ne kadar bize mümkün olmasa da) mümkün . Neden uygulamalar için de kiralama seçeneği mümkün olmasın? Apple’ın “Let’s talk iPhone” etkinliği öncesi ortaya çıkan bazı kanıtlar var. İyi haberi önceden vereyim. Bu kez uzun zaman beklemek zorunda olmayabiliriz. The Tech Era, iTunes 10.5 Beta 9’da Sonny Dickson’ın bulduğu bazı kod satırlarına dikkat çekiyor. Bu satırlar, bilgisayarınız dahil, kiralanmış herhangi bir uygulamanın, kira süresi sonunda otomatik olarak cihazınızdan kaldırılması ile alakalı.

 

Yasal sorunlar, kanunlar vs bu kadar kısa bir süre içinde çözülebilir mi bilmiyorum ama yarın akşam iTunes üzerinden uygulama kiralama gibi bir özellikle karşılaşırsak şaşırmayın diye değinmeden edemedim. Peki bu ne işe yarar? Bence bazı uygulamaların fiyatları artar. Netiede artık kiralanabiliyor. Ama şu şekilde bakarsak güzel bir özellik;

Diyelim ki işiniz gereği pek seyahete çıkmayan birisiniz ve yılda bir belki iki kez aracınızla tatile veya başka bir şehire gidiyorsunuz. GPS uygulaması almaya gerek var mı? Pek çoğumuz için yok. Yaşadığım şehirde sürekli yollarda değilsem zaten ücretsiz maps uygulaması fazlasıyla yetiyor. Senede iki kez yolculuk yapacağım diye de 90 – 100 dolara kaliteli bir uygulama almayı pek mantıklı bulmuyorum. Bunun yerine birkaç günlüğüne bu uygulamayı kiralayabilirim. Elbette bunun için fiyatların da makul olması gerekli. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Lafı daha fazla uzatmadan yazıyı toparlayalım. Hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum bu özelliğin. Mutlaka Apple’ın ufak tefek sürprizleri olacaktır. Umarım bu da onlardan biri olur…

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. Uygulamalar zaten kiralama mantığıyla çalışıyor. App Store’da indirilen tüm uygulamalar, geçici olarak “kullanım lisansı” alınarak indiriliyor aslında.

    Böyle bir şey olursa, örneğin Photoshop, Final Cut Pro gibi uygulamaları 1-2 günlüğüne acilen kullanmak gerektiğinde mantıklı olabilir gibi geliyor bana. (masaüstü)

    In-App purchase ile zaten tüketilebilir haklar satılabiliyor. Örneğin herhangi bir müzik uygulamasının içerisindeki liste güncelleme servisi ya da reklamsız yayın servisi yıllık olarak ya da aylık olarak yenilenebilir servis olarak sunulabilir.

    Dediğim gibi bu (eğer olursa) daha çok pahalı uygulamalar için olabilecek bir şey. iPhone’da şu an için bu kadar pahalı uygulamalara pek sık rastlanmıyor. 19$-80$ degerindeki GPS uygulamasini günü birlik baska sehre gidip gelmek icin 2$’a kiralamak haricinde.

  2. “İyi ama hala Türkiye’de neden Apple ürün ve hizmetlerinden tam olarak faydalanamıyoruz? Suçlu Bilkom mu? Apple mı? Yoksa bizde mi bir sorun var? ”
    Mehmet bey bu konuda biz kullanıcılar bisey yapamazmiyiz. “Mail bombardımanı” “imza kampanyası” toplu dilekçe vb… bişeyler. İse yarar mı acaba :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.