Uygulama kiralama? Neden olmasın?

 

Uygulama kiralama konusunda yeni birtakım haberler var. Ancak bunlara değinmeden önce iki çift lafım olacak.

Kabul edelim, Apple’ı biraz geriden takip eden bir ülkeyiz. Apple sadece harika görünen ürünler yapan bir firma değil. Apple, müşterilerine sunduğu servisler nedeniyle de çok sevilen bir firma. Örneğin iTunes. iTunes online mağazasının faaliyet gösterdiği ülkelerde yaşayan Apple kullanıcıları milyonlarca müzik albümü, film, tv şovları vb içeriğe birkaç tıklama ile ulaşıyor. Bu ülkelerde film veya tv şovlarını satın almak yerine kiralayabiliyorlar da… Apple TV bu yüzden iTunes mağazalarının bulunduğu ülkelerde çok satan bir kutu. ABD iTunes hesabım ve Ebay’den aldığım gift card’lar ile Apple TV mi biraz daha faydalı kullanabiliyorum ama neden kendi dilimdeki içeriğe (kitap, film vs) ulaşamayayım?

iPhone bir devrim. Bunu hala kabul etmeyen var mı? Tamam o sadece bir telefon. Ama ülkemizde yıllardır Mac kullanıcılarının Türkçe ile buluşmasının yegane sebebi bence. İlk cep telefonlarının satılmaya başladığı günlerden beri ülkemizde ciddi bir hastalık oldu bu cihazlar. Apple biraz geç de olsa iPhone’u Türkiye’de satışa sunduğunda bu kadar çok talep olabileceğini hesaplamamıştı sanırım. Birkaç ay geçmeden Türkiye’de satılan iPhone’lar için operatör desteği, Türkçe dil desteği geldi. Ardından Türkiye iPhone’un bir marka olmadığını, Apple’ın bir ürünü olduğunu ve diğer Apple ürünlerinin de iPhone kadar başarılı olduğunu geç de olsa öğrendi. Mac satışları da paralel olarak artış gösterdi. Kısacası Türkiye Apple’ı sevdi.

İyi ama hala Türkiye’de neden Apple ürün ve hizmetlerinden tam olarak faydalanamıyoruz? Suçlu Bilkom mu? Apple mı? Yoksa bizde mi bir sorun var? Bunlar tartışmaya çok açık konular ve ilerleyen günlerde daha geniş bir şekilde değinmeyi planlıyorum.

Bu konuda epey dertliyim anlayabileceğiniz gibi. Konumuza dönelim. Yukarıdaki paragrafda da bahsettiğim gibi iTunes üzerinden film ve TV şovları kiramak (her ne kadar bize mümkün olmasa da) mümkün . Neden uygulamalar için de kiralama seçeneği mümkün olmasın? Apple’ın “Let’s talk iPhone” etkinliği öncesi ortaya çıkan bazı kanıtlar var. İyi haberi önceden vereyim. Bu kez uzun zaman beklemek zorunda olmayabiliriz. The Tech Era, iTunes 10.5 Beta 9’da Sonny Dickson’ın bulduğu bazı kod satırlarına dikkat çekiyor. Bu satırlar, bilgisayarınız dahil, kiralanmış herhangi bir uygulamanın, kira süresi sonunda otomatik olarak cihazınızdan kaldırılması ile alakalı.

 

Yasal sorunlar, kanunlar vs bu kadar kısa bir süre içinde çözülebilir mi bilmiyorum ama yarın akşam iTunes üzerinden uygulama kiralama gibi bir özellikle karşılaşırsak şaşırmayın diye değinmeden edemedim. Peki bu ne işe yarar? Bence bazı uygulamaların fiyatları artar. Netiede artık kiralanabiliyor. Ama şu şekilde bakarsak güzel bir özellik;

Diyelim ki işiniz gereği pek seyahete çıkmayan birisiniz ve yılda bir belki iki kez aracınızla tatile veya başka bir şehire gidiyorsunuz. GPS uygulaması almaya gerek var mı? Pek çoğumuz için yok. Yaşadığım şehirde sürekli yollarda değilsem zaten ücretsiz maps uygulaması fazlasıyla yetiyor. Senede iki kez yolculuk yapacağım diye de 90 – 100 dolara kaliteli bir uygulama almayı pek mantıklı bulmuyorum. Bunun yerine birkaç günlüğüne bu uygulamayı kiralayabilirim. Elbette bunun için fiyatların da makul olması gerekli. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Lafı daha fazla uzatmadan yazıyı toparlayalım. Hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum bu özelliğin. Mutlaka Apple’ın ufak tefek sürprizleri olacaktır. Umarım bu da onlardan biri olur…

Tagged With: , , , , ,