Var mı iOS 5 yüklemek isteyen?

Apple’ın uzun süredir beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 5, tanıtıldıktan bir gün sonra yüklenebilir oldu. Sistemdeki açığı keşfedip iOS 5.0’ı indirmenin yolunu çektiği video ile milyonlara aktaran kişi ise bize pek uzak değil. iOS 5.0’ı indirmek için 17 yaşındaki Apple hayranı Mert’e kulak verin.

Çok değil bundan 2 gün önce tanıtılan Apple’ın yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 5’ın, tanıtıldıktan bir gün sonra Apple iOS’ları kırmasıyla tanınan MuscleNerd takma isimli Twitter kullanıcısı tarafından kırıldığı iddia edildi. Ancak işletim sistemindeki açığı yakalayıp sistemi geliştirici hesabı olmadan indirmenin yollarını keşfeden kişi ise 17 yaşında Apple hayranı bir Türk!

Apple’ın şimdilik yalnızca kayıtlı geliştiriciler için Beta sürümünü sunduğu sistem, Mert Erdir’in keşfiyle geliştirici hesabı olmadan da iPhone’a indirilebiliyor. İstanbul’da özel bir Fransız Lisesi’nde okuyan Erdir, sistemi geliştirici hesabı olmadan da iPhone’a indirmenin yollarını Gizmoda’ya yolladığı videoda anlatıyor.

Sistemi indirmenin tüm yollarını anlatan Erdir videoda herhangi bir jailbreak ipucuna gerek duyulmaksızın iOS 5’ın nasıl doğrudan iPhone’a indirilebileceğini anlatıyor.

Apple hayranı olan Erdir, sistemi indirmek için gereken tüm talimatları verdiği video için Apple’ın dikkatini çekmek istediğini ve Steve Jobs’la tanışarak hayran olduğu Apple için geliştirici olmak istediğini söylüyor.

Kimseye zarar vermek istemediğini söyleyen Erdir, iOS geliştirici hesabına ayıracak parası olmadığı için böyle bir şey yaptığını söylüyor.

Sonbahar aylarında kullanıcılara sunulması planlanan sistemin kırılması karşısında Apple’ın nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu.

Videoyu izlemek için tıklayın.

 

Tagged With: ,