Volkswagen’e CarPlay Geldi

Volkswagen, yaptığı açıklama ile neredeyse tüm 2016 model araçlarda CarPlay’in standart olarak destekleneceğini duyurdu. Araçlar dünya genelinde showroomlarda önümüzdeki haftadan itibaren satılmaya başlanacak.

VW, başlangıç seviyesindeki araçlarda 5 inç boyutlu resistive dokunmatik ekranda 400×240 çözünürlükle, orta ve yüksek model araçlarda ise 800×400 çözünürlükte 6.3 inç ile 8 inç aralığındaki ekran boyutlarında CarPlay tecrübesi sunacak.

VW ayrıca yıl sonuna doğru Apple Watch desteğini de başlatacak.

Apple Watch sahipleri araçlarını uzaktayken dahi gözlemleyebilecekler. Kapıların ve camların uzaktan kontrolü ve izlenmesi. Sunroof kontrolü ve park halindeki araca yürüyerek ya da araçla yol tarifi, Apple Watch ekranından yapılabilecek. Aracın farlarının yakılması veya korna çalınması da açıklamada belirtilen diğer noktalar.

VW’nin açıklamasında CarPlay desteği alamayacak olan modeller ise; artık oldukça az sayıda üretilen VW Eos ve Lüks SUV segmentindeki Touareg olacak.

Golf R, CarPlay ile satışa sunulacak olan ilk araç ünvanını kazanacak.

Ülkemizde eskiden yaz ortası olarak araç model yılları bir süredir yıl başına çekilmişti. Yani 2016 modeller yıl başından önce muhtemelen satılmayacak. VW Türkiye ile görüşerek konu ile ilgili bilgi aldığımızda yazıyı yine güncelleyeceğiz.

Tagged With: , , ,