Volvo, CarPlay ile satışa çıkacak ilk aracı tanıttı; XC90 SUV

Volvo_XC90

Bu sabah Apple’ın yaptığı resmi CarPlay duyurusunun ardından biraz önce Volvo, CarPlay destekli ilk otomobil modelini tanıtarak bir ilke imza atmış oldu. Tanıtımda resmen yapılan işbirliği de duyrulmuş oldu.

Volvo, XC90 SUV modelini, Apple’ın CarPlay desteği ile 2014 içinde satışa sunacak.

Håkan Samuelsson açıklamasında;

“iPhone kullanıcıları, yeni bir Volvo’nun içinde tamamen evindeymiş gibi hissedecek. Geniş, dik konumlu dokunmatik ekranımıza tümüyle dahil ettiğimiz kullanıcı deneyimi, araç içi mobil cihaz deneyimini yeni bir seviyeye çıkartacak. Bu, sürücünün güvenlik menfaatlerini Siri gibi gelişmiş sesle komut sistemi ile birleştiren   Apple’ı Volvo için mükemmel bir eş yapıyor.”

dedi.


CarPlay görselleri ve videolarını izledikten sonra Apple’ın neden böylesine kaba bir arayüz tasarladığını düşünen varsa küçük bir bilgi paylaşımı yapayım. Araç kullanırken bir şeyleri kontrol ederken estetikten ziyade kolay kullanımı ve rahat okunabilmesi gibi özellikler öne çıkıyor. Bazı gerçek arazi araçlarının sahip olduğu kocaman çirkin kontrol düğmelerinin, eldiven takılıyken de kolayca kullanılabilmesi düşünülerek hazırlandığı gibi… Bunları gözönüne aldığımızda Apple gayet iyi kotarmış gibi görünüyor.

Tagged With: , , , , ,