WWDC 2014’te iWatch veya Yeni Apple TV Tanıtılmayacak

-

Re/code’dan John Paczkowski’nin hazırladığı bir rapora göre Apple bu yıl 2-6 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan WWDC etkinliğinde yenilenmiş Apple TV veya iWatch gibi yeni bir donanım tanıtmayacak.

Farklı birkaç kaynaktan daha gelen bilgiler de Paczkowski’nin raporunu doğrular nitelikte. Apple’ın bu yılki etkinlikte OS X 10.10, iOS 8 ve muhtemelen sağlık ve form odaklı Healthbook uygulamasına ağırlık vereceği öngörülüyor. Tim Cook’un WWDC’yi yeni bir donanım ürünü tanıtmak için kullanmayacağı, yazılım ağırlıklı bir konferans geçireceğimiz ihtimalini artıran bilgiler her geçen gün daha da artıyor.

Apple her ne kadar Worldwide Developers Conference etkinliğinde yazılım odaklı bir sunum yapsa da WWDC 2013’te tanıtılan yeni MacBook Air’ler ve 2012’deki Retina MacBook Pro gibi istisnalar da yaşanmıyor değil. Apple hala bildiğiniz Apple. Kocaman kara kutu ve zamanı gelmeden hediye paketinin açılmasından hiç haz etmiyor.

Bu yaz Apple’ın neredeyse tüm geliştiricilerini OS X 10.10 üzerinde çalışmaya zorladığına dair de bazı duyumlar geliyor. iOS 8’den ziyade etkinliğin kahramanı OS X 10.10 olacak gibi görünüyor. Hatta öyle ki iOS 8.1 sürümüne kadar iOS 8 için düşünülen pek çok özellik betalarda dahi yer almayacak. Zaten geçen yıl baştan aşağı yenilenen iOS 8 için pek de heyecan duyduğumu söyleyemeyeceğim. OS X 10.10 ise muhtemelen radikal bazı değişiklikler ile gelecek. Pek çok uygulama simgesi ve arayüzde değişiklikler olacağını tahmin edebiliyoruz. Grafik arayüzde yapılacak değişikliklerden ziyade işlevsel açıdan bakarsak Apple son birkaç sürümde oldukça cüretkar davrandığı için bu yıl öyle ses getirecek bir şeyler beklememekte fayda var. Her ne kadar iOS ile yakınlaşsa da her iki sistemin her zaman ayrı kalacağına dair düşünceler yoğunlukta.

Şimdiye kadar WWDC konferansında tanıtılacağı düşünülen yeni Apple TV’nin App Store, oyun desteği, iOS 7 kumanda entegresi ve muhtemelen yeni içerik anlaşmaları sunacağı bekleniyordu.

 

Apple TV konsept çalışması
Apple TV konsept çalışması

Apple hala ürünü rafa kaldırmış değil fakat analizler yeni ürünün 2014’ün üçüncü çeyreğine kadar göremeyeceğimizi öngörüyor.

Yılan hikayesine dönmüş iWatch için de benzer bir durum sözkonusu. Bazı kaynaklar üretime geçtiğini doğrulasa da bazı bileşenlerin halen gelişim sürecinde olduğu ve 2014 sonuna kadar ürünün satışa çıkmayacağını belirtiyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.