WWDC 2014’te iWatch veya Yeni Apple TV Tanıtılmayacak

Re/code’dan John Paczkowski’nin hazırladığı bir rapora göre Apple bu yıl 2-6 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan WWDC etkinliğinde yenilenmiş Apple TV veya iWatch gibi yeni bir donanım tanıtmayacak.

Farklı birkaç kaynaktan daha gelen bilgiler de Paczkowski’nin raporunu doğrular nitelikte. Apple’ın bu yılki etkinlikte OS X 10.10, iOS 8 ve muhtemelen sağlık ve form odaklı Healthbook uygulamasına ağırlık vereceği öngörülüyor. Tim Cook’un WWDC’yi yeni bir donanım ürünü tanıtmak için kullanmayacağı, yazılım ağırlıklı bir konferans geçireceğimiz ihtimalini artıran bilgiler her geçen gün daha da artıyor.

Apple her ne kadar Worldwide Developers Conference etkinliğinde yazılım odaklı bir sunum yapsa da WWDC 2013’te tanıtılan yeni MacBook Air’ler ve 2012’deki Retina MacBook Pro gibi istisnalar da yaşanmıyor değil. Apple hala bildiğiniz Apple. Kocaman kara kutu ve zamanı gelmeden hediye paketinin açılmasından hiç haz etmiyor.

Bu yaz Apple’ın neredeyse tüm geliştiricilerini OS X 10.10 üzerinde çalışmaya zorladığına dair de bazı duyumlar geliyor. iOS 8’den ziyade etkinliğin kahramanı OS X 10.10 olacak gibi görünüyor. Hatta öyle ki iOS 8.1 sürümüne kadar iOS 8 için düşünülen pek çok özellik betalarda dahi yer almayacak. Zaten geçen yıl baştan aşağı yenilenen iOS 8 için pek de heyecan duyduğumu söyleyemeyeceğim. OS X 10.10 ise muhtemelen radikal bazı değişiklikler ile gelecek. Pek çok uygulama simgesi ve arayüzde değişiklikler olacağını tahmin edebiliyoruz. Grafik arayüzde yapılacak değişikliklerden ziyade işlevsel açıdan bakarsak Apple son birkaç sürümde oldukça cüretkar davrandığı için bu yıl öyle ses getirecek bir şeyler beklememekte fayda var. Her ne kadar iOS ile yakınlaşsa da her iki sistemin her zaman ayrı kalacağına dair düşünceler yoğunlukta.

Şimdiye kadar WWDC konferansında tanıtılacağı düşünülen yeni Apple TV’nin App Store, oyun desteği, iOS 7 kumanda entegresi ve muhtemelen yeni içerik anlaşmaları sunacağı bekleniyordu.

 

Apple TV konsept çalışması

Apple TV konsept çalışması

Apple hala ürünü rafa kaldırmış değil fakat analizler yeni ürünün 2014’ün üçüncü çeyreğine kadar göremeyeceğimizi öngörüyor.

Yılan hikayesine dönmüş iWatch için de benzer bir durum sözkonusu. Bazı kaynaklar üretime geçtiğini doğrulasa da bazı bileşenlerin halen gelişim sürecinde olduğu ve 2014 sonuna kadar ürünün satışa çıkmayacağını belirtiyor.

Tagged With: , , ,