WWDC12 de neler oldu?

-

Apple dünya üzerinde yeni ürün ve yazlım fırtınası yarattı. Dün gerçekleşen WWDC etkinliğini hepimiz soluksuz izledik.  Yeni çıkan MacBook Pro ve iOS 6 ilk göze çarpan yenilikler oldu. Size etkinliğin kısa bir özetini yaparken hem de bu yeni ürünler hakkında kısa bilgilerde vereceğim.

Yeni Donanım

MacBook Pro, Retina ekran sahip – Yeni MacBook Pro inceliği 0.71 mm oldu. Ekranı 2880×1880 çözünürlükte ve Retina ekran oldu. Intel Core i7 dört çekirdek 2.7 GHz işlemci ile donatıldı, 768 GB flash depolama alanı, GeForce GT 650 milyon grafik, HDMI, USB 3.0, 7 saat süren pil ömrü ve 30 gün bekleme özelliği, Thundertbolt, SD kart yuvası, Bluetooth 4.0 ve FaceTime için HD kamera. Fiyatı 2199$ dan başlıyor.

Yeni MacBook Air – Ivy Bridge 2.0 GHz dual-core i7 işlemci, 8 GB RAM, flash bellek, USB 3.0, FaceTime için HD kamera ve %60 daha hızlı grafikler.

Yeni MacBook Pro – Ivy Bridge 2.7 GHz quad-core i7 CPUs, 8 GB RAM, GeForce GT 650 milyon grafik, USB 3.0 750 GB HDD ve %60 daha hızlı grafikler.

 Final Cut Pro, Aperture, Autodesk , Photoshop, iMovie, iPhoto, Safari ve Diablo 3, 220ppi ekrana sahip MacBook Pro için uyarlandı.

OS X Mountain Lion

Mesajlar – iPhone ve iPad de olan iMessage Mountain Lion’a geldi.

Hatırlatıcı – iOS da olan hatırlatma özelliği OS X’e uyarlandı ve iOS ile eşleme sağlıyor.

Bildirim Merkezi – Geliştirildi

Dikte – Sistemde yerleşik çalışıyor.

Yeni paylaşım düğmesi – Twitter, Facebook vb gibi sosyal ağlara fotoğraf ve metin göndermenizi sağlıyor.

Notlar – Fotoğraf ve videolar için destek eklendi.

iCloud belgeleri – Pages ile çalışyorsanız iCloud’a yüklü bütün dosyalarınızı gösterir.

Safari – Birleştirilmiş yeni bir arama alanı. OS X, iPhone, iPad için iCloud sekmesi geldi.

AirPlay yansıtma – Mac’inizin ekran görüntüsünü Apple TV aracılığı ile televizyonunuza yansıta bilirsiniz.

Güç Nap – Mac uykudayken bile güncel kalmasına yardımcı olur.

Game Center- Şimdi Mac’ide destekliyor.

Ücreti – 19.99$ (Lion sürümünden daha uygun geldi.)

iOS 6

Siri – Ayrıntılı oyuncu istatislikleri, restoran bulun ve rezervasyon yaptırın. Uygulamarı başlatın. Eyes Free ile bazı araba üreticileri Siri entegrasyonlu araçlar üstünde çalışıyorlar. Ayrıca, Siri iPad’e geliyor.

Facebook entegrasyonu – Fotoğraflar, mesajlar, Maps konumunuz vb Facebook hesabınıza gönderebilirsiniz. Facebook olaylar takvimini görüntüleyin.

Phone App update – Size gelen bir aramayı reddetmek ve arayan kişiyi bir daha aramak için hatırlatıcıya not eklemenizi sağlıyor.

Rahatsız etmeyin (Do Not Disturb) – İlk başta ismi çok havalı. :) Çağrıların sizi rahatsız etmesini engeller.

FaceTime – Hücresel şebeke üzerinden FaceTime kullanmanız sağlanıyor.

Shared Photo Streams – Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları seçin sonra fotoğrafları yollamak istediğiniz arkadaşları ve gönder sekmesine basın. :)

Posta donanımları – VIP özelliği ile istediğiniz kişiyi seçebilir ve onun mesajlarını VIP bölümüne yönlendirebilirsiniz. Ayrıca VIP diye işaretlediğiniz kişilerin maillerini yanında yıldız işareti olacak.

Passbook – biniş kartları, mağaza kartları ve sinema biletlerini tek bir yerde toplama şansı tanıyor.

Maps – Sıfırdan inşa edilen iOS 6 Maps. Siri entegrasyonu, Yelp trafik hizmeti, ve turn by turn navigasyon hizmeti ile birlikte geliyor. Tüm Dünya’yı (en azaından belli başlı yerleri 3 boyutlu gezmenizi sağlıyor.

Çok yakında iOS 6 inceleme yazısı geliyor…

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.