WWDC12 de neler oldu?

Apple dünya üzerinde yeni ürün ve yazlım fırtınası yarattı. Dün gerçekleşen WWDC etkinliğini hepimiz soluksuz izledik.  Yeni çıkan MacBook Pro ve iOS 6 ilk göze çarpan yenilikler oldu. Size etkinliğin kısa bir özetini yaparken hem de bu yeni ürünler hakkında kısa bilgilerde vereceğim.

Yeni Donanım

MacBook Pro, Retina ekran sahip – Yeni MacBook Pro inceliği 0.71 mm oldu. Ekranı 2880×1880 çözünürlükte ve Retina ekran oldu. Intel Core i7 dört çekirdek 2.7 GHz işlemci ile donatıldı, 768 GB flash depolama alanı, GeForce GT 650 milyon grafik, HDMI, USB 3.0, 7 saat süren pil ömrü ve 30 gün bekleme özelliği, Thundertbolt, SD kart yuvası, Bluetooth 4.0 ve FaceTime için HD kamera. Fiyatı 2199$ dan başlıyor.

Yeni MacBook Air – Ivy Bridge 2.0 GHz dual-core i7 işlemci, 8 GB RAM, flash bellek, USB 3.0, FaceTime için HD kamera ve %60 daha hızlı grafikler.

Yeni MacBook Pro – Ivy Bridge 2.7 GHz quad-core i7 CPUs, 8 GB RAM, GeForce GT 650 milyon grafik, USB 3.0 750 GB HDD ve %60 daha hızlı grafikler.

 Final Cut Pro, Aperture, Autodesk , Photoshop, iMovie, iPhoto, Safari ve Diablo 3, 220ppi ekrana sahip MacBook Pro için uyarlandı.

OS X Mountain Lion

Mesajlar – iPhone ve iPad de olan iMessage Mountain Lion’a geldi.

Hatırlatıcı – iOS da olan hatırlatma özelliği OS X’e uyarlandı ve iOS ile eşleme sağlıyor.

Bildirim Merkezi – Geliştirildi

Dikte – Sistemde yerleşik çalışıyor.

Yeni paylaşım düğmesi – Twitter, Facebook vb gibi sosyal ağlara fotoğraf ve metin göndermenizi sağlıyor.

Notlar – Fotoğraf ve videolar için destek eklendi.

iCloud belgeleri – Pages ile çalışyorsanız iCloud’a yüklü bütün dosyalarınızı gösterir.

Safari – Birleştirilmiş yeni bir arama alanı. OS X, iPhone, iPad için iCloud sekmesi geldi.

AirPlay yansıtma – Mac’inizin ekran görüntüsünü Apple TV aracılığı ile televizyonunuza yansıta bilirsiniz.

Güç Nap – Mac uykudayken bile güncel kalmasına yardımcı olur.

Game Center- Şimdi Mac’ide destekliyor.

Ücreti – 19.99$ (Lion sürümünden daha uygun geldi.)

iOS 6

Siri – Ayrıntılı oyuncu istatislikleri, restoran bulun ve rezervasyon yaptırın. Uygulamarı başlatın. Eyes Free ile bazı araba üreticileri Siri entegrasyonlu araçlar üstünde çalışıyorlar. Ayrıca, Siri iPad’e geliyor.

Facebook entegrasyonu – Fotoğraflar, mesajlar, Maps konumunuz vb Facebook hesabınıza gönderebilirsiniz. Facebook olaylar takvimini görüntüleyin.

Phone App update – Size gelen bir aramayı reddetmek ve arayan kişiyi bir daha aramak için hatırlatıcıya not eklemenizi sağlıyor.

Rahatsız etmeyin (Do Not Disturb) – İlk başta ismi çok havalı. :) Çağrıların sizi rahatsız etmesini engeller.

FaceTime – Hücresel şebeke üzerinden FaceTime kullanmanız sağlanıyor.

Shared Photo Streams – Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları seçin sonra fotoğrafları yollamak istediğiniz arkadaşları ve gönder sekmesine basın. :)

Posta donanımları – VIP özelliği ile istediğiniz kişiyi seçebilir ve onun mesajlarını VIP bölümüne yönlendirebilirsiniz. Ayrıca VIP diye işaretlediğiniz kişilerin maillerini yanında yıldız işareti olacak.

Passbook – biniş kartları, mağaza kartları ve sinema biletlerini tek bir yerde toplama şansı tanıyor.

Maps – Sıfırdan inşa edilen iOS 6 Maps. Siri entegrasyonu, Yelp trafik hizmeti, ve turn by turn navigasyon hizmeti ile birlikte geliyor. Tüm Dünya’yı (en azaından belli başlı yerleri 3 boyutlu gezmenizi sağlıyor.

Çok yakında iOS 6 inceleme yazısı geliyor…

Tagged With: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,