Yalan Yanlış Apple Haberleri

Zaytung‘u bilmeyen var mı? Severek takip ettiğim, Dünya ve Türkiye gündemini mizahi bir dilde, haber formatında kendince yorumlayıp yazan bir site. Anlatımı ve kurgusu mükemmel düzeyde. Bir de Scoopertino var. “Gerçek olmayan Apple haberleri” mottosuyla harika bir iş çıkartıyorlar. Hatta bir haberlerini çok sevip elimizden geldiğince uyarlayarak “Farklı düşün, aynı giyin” başlıklı bir yazıda daha önce Elma Dergisi’nde sizlerle paylaşmıştım.

Bir de bizim yerel basınımız var. Bir haber çıktığında doğru mu yanlış mı diye bakmalarına gerek duymayan basınımız. Haber satmaya çalıştıkları için, işin aslını astarını pek araştırmadan haber yaparlar. Hele hele konu Apple olduğunda akan sular durur. Apple satıyor, Apple ile ilgili bir şey yazalım da ne olursa olsun mantığı bazen oldukça komik sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Bu konuya özellikle değineceğim ama bardağı taşıran son damlayı, yani bu yazıyı yazmama sebep olan haberi açıklamadan edemeyeceğim. Basınımızın bu seferki bombası, ne Zaytung ne de Scoopertino bunların eline su bile dökemez.

Olay aslında 2012 yılına dayanıyor. Hatırlarsanız 2012 yılında iOS 6 ile Apple, yıllardır işbirliği içinde olduğu Google’ın harita hizmeti yerine yeni mobil işletim sistemi sürümünde kendi harita hizmetini sunma kararı almıştı. Aceleye gelen bir karardı ve Apple’ın haritasında sayısız hata ve eksiklik vardı. Tim Cook çıkıp bir özür mektubu yayınladı.

Ardından Apple konuya ciddi bir şekilde eğildi ve hatta şirketin en önemli yöneticilerinden Scott Forstall koltuğundan oldu.  Konuyu merak edenler Scott Forstall etiketi ile yayınlanan haberlere de bakabilirler.

Geçen gün adını hatırlamadığım bir gazetenin internet sitesinde gezerken bir haber gördüm. Ardından Elma Dergisi’ndeki diğer yazar arkadaşlar ile konuyu masaya yatırıp tartıştık. Haberde “Apple iPhone 6’da hata” gibi bir başlık vardı. Sonradan irili ufaklı yerel medyamızın hemen hemen tüm gazetelerinde aynı haber farklı biçimlerde yer buldu.

Habere göre Apple’ın yeni telefonu iPhone 6’daki harita uygulamasında bir hata varmış, hatta Tim Cook hata nedeniyle özür dilemiş.

Kimi okuyucularımızın gözünden kaçmış olabilir belki ama böyle bir haber benim gözümden kaçamaz. Hemen güvenilir kaynaklarımızdan bazıları ile görüştüm. Önce haberin kaynağını, kimin servis ettiğini bulmaya çalıştım. Aslında ben bu yazıyı önümüzdeki haftasonuna bir pazar eğlencesi olsun diye hazırlamayı, o zamana kadar da eksiklerimi tamamlamayı düşünüyordum ama bir an önce paylaşmak istedim.  Önümüzdeki günlerde bahsettiğim bilgilere ulaşır ulaşmaz yazıya eklemeyi planlıyorum.

Haberin aslına gelirsek; Reuters, Toronto’dan bir haber servis ediyor. Haberde Kanada’nın en büyük şehri ve ulusal başkenti olan Toronto’nun, Apple’ın iPhone teslimatları ile ilgili sayfadaki haritada yanlış yerde gösteriliyor olması.  Hatta harita görselinde başka hataların daha yer aldığı belirtiliyor. Görsel sonradan siteden kaldırılmış.

Asıl fırtına burdan sonra kopuyor. Reuters belki geçmişi hatırlatmak belki de Apple’ın coğrafi hatalarını iğnelemek için 2012’de yaşanan iOS 6 harita sorununa değiniyor. Tim Cook’un bu olaydan dolayı yukarıda da bahsettiğim özür bildirisi de haberde yer alıyor.

Olayı (Sitedeki harita görselinde yer / yazım / isim hatalarını ) Kanadalı cbc sitesi daha açık ifade ediyor.

apple-canada-map

Sitede yer alan hatalı görsel

Sitede yer alan hatalı görsel

map

Doğru Kanada haritasının ilgili kısmı

Görselleri de ekleyerek iPhone teslimatları için kullanılan görseldeki hataya dikkat çekmiş. Bu haberin yer aldığı siteler haberin altına iPhone 6’nın Kanada’daki dağıtım tarihleri hakkında bilgi paylaşımı da yapınca bizimkiler hemen haber kurmaya başlamış.

iPhone 6 + Tim Cook + Kanada + Harita + Hata  + Özür gibi şeyleri görmüş gözleri ve sıfırdan bir haber üretmiş. Hangi sivri zekalı ilk adımı attı bilmiyorum ama diğerleri de oltaya takılmış ve kızılca kıyamet kopmuş.

Görüldüğü gibi aslında olay son derece basit ve anlaşılır. Bizimkiler ise bunu alıp evirmiş çevirmiş, “iPhone 6’da hata çıktı, Tim Cook ise özür diledi” ‘ye getirmiş. Hatta bazıları ilaveler yapmış. iPhone 6 çıkmadan hataları nedeniyle Tim Cook özür dileyince tarihte ilk kez ürün satışa çıkmadan hatası yüzünden özür dilendi filan yazılmış. Kanada’da iPhone 6 satışının gerçekleşmeyeceği kadar büyük bir hatadan tutun neler var neler arada. “Cem Yılmaz ile aynı ortak kaynağı kullanıyorlar sanırım” diye düşünmeden edemiyorum.

Bu elbette ilk değil. Azim Hazal Köse ile bugün biraz dertleştik. Apple hakkında yapılan haberlere değindik. Azim’in dikkat çektiği bir konu, “Türkiye’de iPhone 6 ile ilgili haber yapılırken fiyatı hemen en üst model baz alınarak yazılıyor, sonra tüketici haberi okuyunca iPhone 6’nın fiyatını 3600 TL sanıyor” dedi. Hemen her konuda böyle. Apple haberleri her zaman ilgi çekiyor. Yayın organları da bunu biliyor ancak işi bilmiyorlar. Önemli bir haber henüz oluşmadan, istihbarat aşamasındayken bile kaç farklı kaynaktan doğruladığımızı tahmin edemezsiniz.

Elma Dergisi olarak mükün olduğunca hızlı ancak doğru haber paylaşmaya çalışıyoruz. Yerli yabancı ajanslar veya sitelerden derlediğimiz veya kendi kaynaklarımızdan edindiğimiz haberleri yanlış bilgi vermeyelim diye ince eleyip sık dokuyarak servis ediyoruz. Elbette bizim de hatalarımız olur ve yeri geldiğinde özür dileriz. Bu tip haberler ile ilgili yanlış haber yapan kaynaklara haberin hataları ile ilgili yorum yaptığımda yayınlanmadı. Ulaşmaya çalıştım ama ilgilenen olmadı. Elden bir şey gelmez. En azından birkaç tanesini paylaşayım istedim. Bir başka sitede kafanızda soru işareti oluşturan bir Apple haberi okuduğunuzda Elma Dergisi’ne mutlaka bakın. Ardından ciddiye almak veya almamak konusunda gönül rahatlığıyla karar verebilirsiniz.

Haberin yer aldığı bazı ekran görüntüleri;

diken

 

samanyolu

 

sondakika

 

posta

 

aktif medya

 

webtekno

 

haber türk

 

yeni şafak

 

sabah

 

hürriyet

 

milliyet 2

 

 

mynet

 

sdn1-2

 

milliyet

 

 

Tagged With: , , ,