Yan Sanayi Şarj Adaptörlerinin Tehlikeleri

iphone-3g-car-charger-white

Piyasada iPhone ve diğer akıllı telefonlar için bin bir çeşit şarj adaptörü satılıyor. Kimisi bunları rengarek olduğu için alıyor kimisi de ucuz olduğu için. Ucuz diye aldığımız şarj adaptörleri bize nasıl sorunlar çıkartabilir?

Yan sanayi şarj adaptörü almadan önce kendinizi düşünün. Ucuz diye alınan şarj aletleri geçen günlerde Çin’de bir kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Apple’ın kendi şarj aletlerinin fiyatları oldukça pahalı ama bir kere alıyorsunuz sonuçta. Kendi çevremden örnek veremem gerekirse; bir yakınım, ucuz diye yan sanayi iPhone şarjı aldı. 1 hafta geçmeden adaptör bozuldu ve yenisi alındı. O ürün de birkaç gün geçmeden bozuldu. Sonuç olarak 10 TL, 10 TL derken boşa giden paralar deste deste oldu. Şimdi ise Apple’ın kendi şarj adaptörünü kullanıyor. Alalı 2 seneden fazla olacak ve halen bir sorun yok.

Kendi başımdan geçen bir olay daha anlatmak istiyorum. Apple iPhone’lar için küçük şarj adaptörü veriyor. Onların ne kadar sağlıklı oldukları konusunda sorarsanız onlar da tam bir fiyasko. Büyük, eski şarj aleti vardır Apple’ın, 6 senedir aynı şarj aleti ve yine bir sorun yok.

img0024pzg

Gelelim başımdan geçen olaya; Forumlarda okumuşsunuzdur. Apple’ın iPhone 4ler ile dağıttığı şarj aletlerinde büyük bir kısmında üretim hatası vardı. Ben o bilgiye, sorun kendi başıma geldiğinde ulaştım. Birgün iPhone’u şarja takmak için şarj adaptörünü prize doğru uzattım ve bir anda patlama sesi geldi, evin sigortası attı o sırada, elimi hemen adaptörden çektim bir baktım Apple’ın iPhone 4ler ile kullanıcılara dağıttığı şarj adapötürü patlamış. İyiki o sırada iPhone’um bağlı değildi yoksa daha büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kalabilirdim.

O olaydan sonra yabancı blogları biraz kurcaladım ve taze bilgilere ulaştım. Apple yurt dışında o adaptörleri toplamış ve yerine sorunsuz olarak çalışan yenilerini vermiş. Tabi ki bizim firmalarımız olaylardan bir haber. Şarj adaptörünü değiştirmek için götürdüğüm zaman adam yüzüme şaşkınlık içinde baktı.

Gelelim şarj adaptörlerinin cihaz üzerindeki etkilerine; adaptörlerin devre şeması ve kullanılan malzeme oldukça ucuz ve dandik. Bunların yanında piyada 1 saatte şarj diye satılan adaptörler var. Böyle birşey olabiliyorsa firmalar neden bu adaptörleri kullanmıyor. Yan sanayi adaptörler cihazınıza destek yerine köstek olur. Cihazısının bozulmasına hatta patlamasına bile yol açabilir.

Yan sanayi ürünlerin hepsi için kalitesiz demek de yanlış olur. Bazı firmalar Apple’ın standartlarında hatta daha kaliteli ürünler üretebiliyorlar. Bu ürünlerin hepsinde sorun olacak diye bir kaide bulunmuyor. Belki yıllardır sorunsuzca kullanıyor da olabilirsiniz ancak bir sorun olduğunda konu hakkında düşünmek için artık çok geç olabilir. Yan sanayi adaptör kullanıyorsanız bence bir daha düşünün…

Tagged With: