Apple Store Zorlu Center İki Dalda 2014 Yapı Ödülleri Ödülü Sahibi Oldu

Apple Store Zorlu Center’ın değişik ve muhteşem tasarımına Yapı Ödüllerinden  iki farklı dalda ödül geldi. Apple Store Zorlu Center “Yapısal Mühendislik Harikası” ile “En İyi Ticari ve Perakende Yapıları” dallarında ödül sahibi oldu. Verilen bu ödüller, Apple’ın mağazalarındaki detaylara ne kadar dikkat ettiğini tekrar gözler önüne seriyor.

Jüri üyeleri, mühendis ile üretici arasında dikkat çekici ve mimari olarak minimalist olan bir yapı elde etmek içi gerçekleşen bu iş birliğinin türünün olması gereken az örneklerinden bir tanesi olduğunu belirtti. Güçlendirilmiş tek panel lamine camın, hafif ağırlıktaki çok ince CFRP tavana sadece silikon kullanılarak birleştirilmesi, cam endüstrisinin gelişimini çok daha ileri noktalara taşıyor. Sadece mühendislerin mükemmeliyeti ve detaylara özen göstermesi kelimelerle ifade etmek gerekirse bu kadar basitlik ve sadeliği bir araya getirebilirdi.

zorlucenter_gallery_image2

Apple Store Zorlu Center, minimalist ama bir o kadar da ihtişamlı tasarımı ile insanlara kendisini hayran bıraktırmayı başarmıştı. Yapısal mühendislik firması Eckersley O’Callaghan ile mimar Norman Foster öncülüğünde Foster ve Partnerleri’nin iş birliği sayesinde ortaya çıkan yapı, Zorlu Center’ın bahçe katında yan kısımları mağazaya daha fazla gün ışığı girmesi için tamamen camdan oluşan, üstü Apple logosu ile kaplı benzersiz bir tavana sahip. Tebrikler, Apple.

Tagged With: , , , , ,