Yedeklerinizi nasıl alisiniz ?

Ağzı Time Machine’den yananlar için bir önerim var.

Carbon Copy Cloner’i denemişiydiniz ?

Denemeyenlerin neler kaybettiğinden bahsetmek istiyorum.

Time Machine kullananları da ilgilendiren bir urun bu.

Time machine bütün belgelerimizi dosyalarımı yedekliyor , fakat hard disk dolmaya yaklaştığında yada eski bilgileri uzun sure kullanmaz iseniz bir ay öncesini siliyor.  Bunun çoğu zaman farkında olmuyorsunuz, takı basınız sıkıştığında.

Özellikle  bilgisayarınız bir sebepten ötürü açılmıyor yada çalışmıyor ne yapmanız gerekiyor ?

Time machine kullananlar için işlem ayni, kurtarma DVD’sini takip “Restore from Time Machine” ‘I tıklayarak beklemek , Peki belgeleriniz yada programlarınız %100 geri geliyorum ?

Tabiikide hayır.

Carbon Copy Cloner kullanıcıları ne yapıyor ?

Yedek aldıkları hard diski USB’den takıyorlar bilgisayar açılırken ALT tuşuna basili tutarak sistemi harici hard diskten başlatıyor, ve sistem hicbirsey olmamış gibi açılıyor sistem açıldıktan sonra Carbon Copy Cloner açılarak hasarlı hard disk’e harici hard diskteki klon’u yapıştırıyorsunuz. Tabikide bu işlemi siz yapmıyorsunuz o kendisi yapıyor.

Time Machine uç aylık bütün yedeklemelerimi bir gün kafasına göre sildikten sonra ve çok acil isime yarayacağı bir gün geri kurtarma yaptığım bir sırada ekranda beliren sinir bozucu ünlem işareti ve bilgilerin hasar görmüş olduğunu belirten uyarı çıktığı günden bu yana bu programı kullanmaktayım.

Time machine’e göre çok daha profesyonel çalışan ayni zamanda daha güvenli.

Peki su soruyu kendisine soranlar olduğunu hissediyorum, farkları ne yada bize ne fark sağlayacaklar.

Eğer ki profesyonel bir IT uzmanı olsaydınız çalışma ağınız Windows Server ( Windows diye iyyy demeyin Apple böyle bir işletim sistemi daha yazamadı ) işletim sistemleri olacağından  tanrının bir nimeti Acronis i kullanacaktınız ve dünyanın en ücra kösesinden çöken bir serveri  uzak erişim ile saniyelerde ayağa kaldırabilen yada bir otomatik olarak server çöktüğü zaman backup server devreye girip sisteminizi saniyeler içinde geri ayağa kaldıracaktı.

 

Bu tur yedekleme programları sisteminizin imajını alır yada Screen Shot ‘ta denir.

Bu tur yedekler her zaman sistemi ayağa kaldırmaya hazır yedeklerdir. Bir klik ile sistem ayakta, ne yazik ki Time Machine gibi görselliği yüksek nazik programlar sizi uğraştırmakta ve verilerinizi %100 geri getirememektedir.

Buda sizin için zaman kaybı demektir.

 

 

 

Tagged With: , ,