Yeni Apple Klavye ve Fare Hakkında Bilgiler

Apple’ın gelecekteki kablosuz aksesuarlarına ilişkin bazı bilgiler FCC’dan basına sızdı.

FCC

Federal İletişim Kurulu, İngilizce resmi ismiyle Federal Communications Commission (FCC) (“The Commision” yani Kurul olarak da hitap edilir), ABD’nin eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, tel, uydu ve kablo iletişmini denetleyen bağımsız bir devlet dairesi. (Vikipedi)

Organizasyonun web sitesinde yer alan bilgilere göre Apple, Bluetooth Magic Mouse ve Kablosuz Klavye’nin yeni modellerini tanıtmaya oldukça yakın. Sızan görsellerde dikkat çeken bir ayrıntı, yeni farenin Magic Mouse 2 olarak adlandırılacağını gösteriyor. Klavye için ise şimdilik bir isim değişikliği görünmüyor.

screenshot-2015-08-15-11-58-50

Çizimlerde maalesef tasarım detaylarına ilişkin değişiklikler görünmüyor. Altının çizimleri görünen yeni klavyenin üzerinde küçük bir güç düğmesi yer alıyor (ya da biz güç düğmesi diye düşünüyoruz) Belki klavyede iPad uygulamaları veya özellikleri için özel bazı tuşlar yer alabilir. Farede ise Force Touch söylentileri var ancak bununla ilgili somut bir delil bulunmuyor. Her iki cihazın da düşük enerji destekli Bluetooth 4.2 teknolojisi ile donatılacağı ise kesin gibi.

Mevcut Apple Klavye ve Magic Mouse, artık oldukça eski kalan Bluetooth 2.0 standardı ile çalışıyor ve bu güncelleme ciddi bir gelişme olacak. Bluetooth’un resmi sitesine göre 4.2 çok daha hazlı, güvenli ve enerji harcama konusunda oldukça cimri. Şemalardaki FCC bilgileri arasında yeni modellerin çıkartılabilir standart AA piller yerine Lithium-Ion piller ile geleceği görülüyor.

Yeni ürünler ki eğer yeni iPhone ve yeni iPad modellerinden önce tanıtırlarsa, ilk Bluetooth 4.2 destekli Apple ürünleri olacaklar.

En çok ilgi çeken konu yerleşik pil olacak gibi görünüyor. Evet artık pil değiştirme derdi bitecek belki ama şarj konusunda radikal bir çözüm sunulmazsa çalışmanın ortasında artık iki yeni AA pil yerine yeni bir fareye ihtiyaç duyulacaktır. Bataryanın şarj edilmesi için gereken sürenin pil değiştirmekten daha uzun süreceğini öngörebilmek için medyum olmaya gerek yok. Apple bu konuda umarım yaratıcı bir çözüm sunar.

Apple’ın yeni iPhone modelleri, yeni iPad mini ve yeni Aple TV versiyonlarını 9 Eylül’de gerçekleşmesi beklenen özel basın etkinliği ile tanıtacağı düşünülüyor. Belki yeni klavye ve fare de o gün Apple’ın Web sitesinde sessiz sedasız yerini alır.

Merak eden olur mu bilmiyorum ama FCC’unun yeni Bluetooth ve pil bileşenleri ile ilgili test dökümanları aşağıda…

Yeni Kablosuz Klavye

screenshot-2015-08-15-16-47-51

Magic Mouse 2

screenshot-2015-08-15-16-45-05

Tagged With: , , ,