Yeni iPad alınır mı?

-

Aylardır annem evine yeni bir bilgisayar almak istiyordu. Haksız da sayılmaz, evdeki eski Pentium 4 dizüstü artık çekilir gibi değildi. Netbooklara baktığını söyleyene kadar sorun yoktu ama işin içinde elma yoksa ben de yokum tahmin edersiniz. Vakitsizlikten bir türlü zaman bulup ona bir bilgisayar bakamamıştım. Bugün laf arasında “Neden iPad düşünmüyorsun?” dedim. Önce biraz “Bilgisayarın yerini tutar mı?” ifadesini takındı ama anlatınca mantıklı olduğunu düşünmeye başladı. Biraz fiyatlara göz gezdirip iPad 2 ile arasında pek de fark olmadığı için yeni iPad almaya karar verdik. Açıkçası o sıcağın altında mağaza mağaza gezmemek ve 16 GB lık sadece beyaz renk olduğu için onu aldık ama işler sonra değişti. Sadece web’de sörf yapmak, FaceTime ve basit birkaç işle uğraşacağından iPad’lerimizi değiştirdik :) Elbette bu durumdan karlı çıkan ben oldum.

Hazır bu akşam rahat kullanabilmesi için birkaç ayar yapacakken, yeni iPad almayı düşünenler veya iPad 2 sahibi olup yeni iPad alsam mı diye kafasından geçirenler için birşeyler karalayayım dedim.

Daha önce yeni iPad hakkındaki incelemeleri, görüşleri dergide paylaştığımız için konunun bu kısmını es geçip direk iPad 2 ile arasındaki farklara ve değer mi değmez mi konusuna odaklanmak istiyorum.

Fiziksel Farklılıklar

iPad 2 ye oranla 1 mm kadar daha kalın olan yeni iPad’in ne ağırlığı ne de kalınlığını ayırdetmek neredeyse imkansız. Fiziksel olarak yanyana getirip detaylı incelemeden elinizdekinin iPad 2 mi yoksa yeni iPad mi olduğunu kolay kolay kestiremiyorsunuz.

Retina Ekran

İşler yeni iPad’i kullanmaya başlayınca değişiyor. Normal kullanımda çok da rahatsız etmeyen ekran çözünürlüğünün yepyeni bir boyuta taşındığı apaçık ortada. Fotoğraflarla nasıl olsa anlaşılmayacak ama yine de birkaç fotoğraf paylaşmadan edemedim. Özellikle odaklanıp yazı okumak, fotoğraflar ile uğraşmak yeni iPad’de daha keyifli. Yine de iPad 2 veya orjinal iPad’in (ki her ikisi de aynı çözünürlüğe sahip) ekranı da gayet yeterli.

iPad 2 ekranı

Yeni iPad’in ekranı

Kamera

Yeni iPad’in arka kamerası 5mp ve kesinlikle kaliteli fotoğraflar çekiyor. 1080p video kaydı da yapabilen yeni iPad’in en çok kamerasını sevdim. Neredeyse gün batımında, yetersiz ışıkta çektiğim iki fotoğraf size daha iyi bir fikir verecektir diye düşünüyorum.

Yetersiz ışık / iPad 2 kamerası

Yetersiz ışık / Yeni iPad’in kamerası

Peki Hızlı mı?

Evet! Yeni iPad tüm uygulamaları daha hızlı başlatıyor. A5X işlemci önceki nesilden pek de farklı olmasa da işini gayet iyi yapıyor. Birkaç saniyelik gecikme yüzünden iPad 2’yi gözden düşüremeyiz. Tamam, yeni iPad ile eş zamanlı olarak uygulama başlatmaya çalıştığımızda, açılış veya kapanışta, özellikle ağır uygulamalarda fark ediyor ancak günümüz için iPad 2 hala oldukça yeterli bir tablet.

Yazılımsal Farklılıklar

Apple her yeni ürününde olduğu gibi bazı yazılımsal özellikleri sadece yeni nesil ürün ile sınırlı tutan bir firma. Bazıları bu durumun sadece ticari bir strateji olduğunu düşünse de durum aslında çok daha karmaşık. Öyle ki, bunu sizlere bir yazı halinde nasıl en iyi şekilde aktarabilirim diye haftalardır düşünüyorum. Ben düşünmeye devam edeyim, toparladığımda detaylı bir şekilde bu konuya değiniriz. Şimdilik konuyu es geçiyorum. Apple, sonbaharda son kullanıcı ile buluşacak olan iOS 6’da yeni iPad’e yeni özellikler katıyor. iOS 5’te yeni iPad’de şimdilik İngilizce bile olsa dikte özelliği bulunurken iPad 2’de bu özellik bulunmuyordu. iOS 6’da ise dikte özelliğinin yanısıra sanal asistan Siri ve 3G bağlantı üzerinden FaceTime görüşmeleri yapmaya imkan tanıyan özellikleri de sunuyor. iPad, iPhone gibi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz bir cihaz olmadığı için dikte özelliği makulken Siri’nin olup olmaması çok da önemli bir özellik değil bence.

4G de neyin nesi?

Yeni iPad’in mağaza çalışanları tarafından 4G olarak adlandırıldığını hatta bazılarının iPad 4 dediğini duyduğum için yazma gereği duydum. 4G (LTE) ülkemizde oldukça geç başlayan 3G bağlantının bir sonraki nesli diyelim. Vikipedia’da

Telekomünikasyon’da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır. Diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir.

Bağlantı hızı, cep telefonlarında 100 Mbps , wi-fi ağlarda 1Gbps’dir. Aynı zamanda wimax band genişliği ile aynı boydadır.

4G, iletişimler sisteminde, ‘dördüncü nesil’ terimine ait bir ilintilendirmedir. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlar.”

 Deniliyor. Detaylı bilgi için bu bağlantıya gözatabilirsiniz. Ülkemizde henüz hiç bir operatör desteklemediği için yeni iPad’de 4G bağlantıyı kullanamıyoruz. Satın alacağınız iPad, 4G bağlantıyı desteklese dahi GSM hizmeti veren operatörlerden şu an için alabileceğiniz bağlantı hala 3G ile sınırlı.

Yeni iPad ısınıyormuş, doğru mu?

Evet. Yeni iPad ısınıyor. Ama el yakmıyor korkmayın :) Yeni iPad’in normal şartlar altında ciddi bir şekilde ısındığını söyleyebilmek için saatlerce çalıştırmanız veya uzun süre ağır grafikli oyunlar oynamanız gerekiyor. Günlük kullanımda Yeni iPad’in ısındığını söylemek zor. Çalışma ısısı iPad 2’den biraz daha fazla olabilir ancak bu durum kesinlikle kabul edilebilir bir düzeyde.

Yeni iPad alınır mı?

Kısaca sizlere ilk izlenimlerimi aktarmaya çalıştığım bu yazıyı daha fazla uzatmadan toparlayarak en can alıcı konuya gelelim. Yeni iPad, günümüzde tablet bilgisayar almak isteyenler için kesinlikle en iyi çözüm. “Yeni iPad alınır mı, alınmaz mı?” sorusunu birkaç farklı açıdan ele alırsak herkese göre bir cevap vermiş oluruz.

Eğer şimdiye kadar bir iPad sahibi olmadıysanız, size önerim kesinlikle yeni iPad olacaktır. iPad 2, yukarıda da belirttiğim gibi hala çok yeterli bir cihaz ve kesinlikle yeni iPad’den profesyonel olarak düşünürsek aşağı kalır bir tarafı yok. Birkaç saniyelik gecikmeyi önemsiz kabul ediyorum. Kamerası iyi ancak bu cihazı fotoğraf çekmek için almıyoruz. Ekran bambaşka bir deneyim sunuyor fakat bu durum iPad 2’yi “kullanılamaz” yapmıyor. Arada halihazırda pek fiyat farkı yokken iPad 2 almak da mantıksız bir seçim olur. ABD’de 16 GB için 200$ fark varken (yaklaşık 360 TL) Türkiye’de yerine göre 150-200 TL’ye yakın bir fark için bence değmez. Yeni iPad alın!

iPad 2 sahipleri için durum biraz daha farklı. Yukarıda anlattıklarımı yinelemeye gerek yok sanırım. Farklar ortada. Eğer değerindeyken satabilme ve üstüne fark ödeyebilme durumunuz varsa bilemem ancak bana kalırsa gerçekten iPad 2 sahipleri için bu terfi şimdilik gereksiz gibi görünüyor. Bugün başıma bu olay gelmeseydi kesinlikle yeni iPad almayı düşünmezdim. Karar elbette sizin ancak yarın öbür gün iPad 2 sahibiyim, alayım mı almayayım mı diye soracak olursanız şimdiden söyleyeyim cevabım hayır.

Apple yeni işletim sistemi sürümü iOS 6 ile orjinal iPad sahiplerini üzecek. Bu yeni özellikleri verip vermeme konusunu dediğim gibi daha detaylı inceleyip aktaracağım için yine es geçiyorum. Eğer halihazırda ilk nesil iPad’e sahipseniz, kamera kullanmıyorsanız ve iPad 2’ye göre farkı artık yeni uygulamalarda daha çok hissedilen yavaşlık sizin için önemsizse mevcut tabletiniz sizi daha uzun süre idare edecektir. Yeni işletim sisteminin artıları, yeni uygulamaların artık eski sistemde çalışmayacağı gibi gerçekleri düşünecek olursak ve bu güncelleme için bir engeliniz bulunmuyorsa tercihinizi yeni iPad’den yana kullanmanızı öneririm.

Yazıyı olabildiğince kısa tutabilmek için istemeyerek de olsa değinmediğim, atladığım konular olabilir. Yorumlar bölümünde sıcağı sıcağına konu ile ilgili sorular sorabilir, tartışma başlatabilirsiniz. Yeni iPad alıp almama konusu haricindeki sorularınız için ise lütfen Elma Dergisi’nin Sorular & Cevaplar bölümüne yazınız.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize klavyenize sağlık. Blogunuzu yakından takip ediyorum. Başarılar dilerim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.