Yeni iPad mini yıl sonuna, Retina ise seneye

Digitimes’ın yayınladığı habere göre Apple, yıl sonuna güncellenmiş bir iPad mini çıkartmaya hazırlanıyor. Tatil sezonu için satışa sunulması beklenen iPad mini’nin daha hafif, daha ince olmasının yanında daha güçlü özellikler ile donatılması bekleniyor.

ipadmini2

Retina ekranın ise bu güncelleme ile sunulmayacağı, ayrı bir ürün olarak 2014 başında satışa çıkacağı konuşuluyor. Retina Ekrana sahip iPad mini hakkında ilginç bir dedikodu ise cihazın neredeyse çerçevesiz ön panel ile satılacağı. Parmakların tutuş esnasında istemsiz dokunuşlar ile cihazın tepki vermesinin önüne geçmeyi akıllıca başaran Apple, görüntü için bu adımı atacak olursa akıllı cihazların görüntüsü bir hayli değişmiş olacak. Retina Ekranın enerji ihtiyacı nedeniyle mevcut pilin güncellenmesi gerekecek. Ayrıca ilk Retina Ekranlı iPad’de olduğu gibi ikinci nesil iPad mini’den bir miktar daha kalın olabilir. Muhtemelen mevcut iPad mini kalınlığında olacaktır. 7.9 ” lik boyutu korunursa Retina Ekranlı modelin 2048×1536 piksellik ekran ile çıkacağı bekleniyor.

iPad’lerden konu açılmışken, beşinci nesil iPad’in de Thin-film dokunmatik ekran teknolojisi ile güncellenmesinin beklendiğini de söylemeden geçmeyelim. Cihazın iPad mini’ye benzer şekilde daha ince yan çerçeveler ile boyutunun küçüleceğini  önceki yazılarda bildirmiştik. Thin-film dokunmatik ekran teknolojisi sayesinde ürünün ağırlığının %20 ila %30 aralığında düşmesi bekleniyor ki bu tamamen yeni bir söylenti.

iPad yıllardır pazara eklenen yüzlerce tablet bilgisayar markası ve binlerce modele rağmen hemen her alanda liderliğini sürdürüyor. Her seferinde daha iyi rakipler çıkmasına rağmen uzun yıllar iPad’in bu pozisyonunu koruyacağını düşünüyoruz.

Tagged With: , , ,