Yeni iPad’in ismi

Farkındaysanız neredeyse birkaç aydır dün tanıtılan iPad’i adlandırırken iPad 3 veya başka bir isim kullanmıyordum. Yeni iPad veya yeni nesil iPad olarak bahsettiğimi gördünüz. Yazıların etiketlerinde iPad 3 olarak yazmamın sebebi ise çok başka. Takipçiler, Apple etkinliğe kadar ser verip sır vermediği için cihazı internette aratırken iPad 3 olarak aratıyorlardı. Başka türle etiketlemenin imkanı yok. Ancak hala ülkemizin saygın kabul edilen yayın kuruluşları iPad 3 olarak adlandırıyorlar, bu bana oldukça garip geliyor. Aylar öncesinden Tim Cook’un bu “numaralı” gidişata bir son vereceği belliydi. Kullandığınız şeyi sadece ismiyle çağırmak onun ilk nesil olduğu anlamına gelmiyor. Bu yazıyı MacBook’umdan yazıyorum. MacBook diyoruz işte. İlk çıkan MacBook, 4. nesil MacBook, MacBook 3 demiyoruz. Size özellikle bu cihaz ile ilgili bir detay vermek istersem zaten filanca yılın şu zamanı çıkan MacBook derim. iOS cihazlarda neden böyle bir hata yaptı Apple bu da başka bir merak konusu. Neyse ki bir hatadan daha dönüldü ve bundan sonra iPad’i “iPad” olarak adlandıracağız.

Son etkinlik, bir başka soruya daha cevap niteliği taşıyor. Malum, bir sonraki (5.) nesil iPhone’un adı oldukça tartışmalıydı. 5. nesil iPhone olacaktı ama 5. nesil iPhone zaten piyasadaydı. iPhone 4S, 5. nesil iPhone idi. Peki Apple ne yapacaktı? 6. nesil iPhone’u iPhone 5 diye mi tanıtacaktı? Belki de iPhone 6 diyecekti. Kafalarda 3G, 3GS, 4, 4S ‘ten sonra iPhone 5 vardı. Çözüm basit oldu. Numaralar ortadan kaldırıldı. Artık iPad veya iPhone nesilleri numaralandırılmayacak. Zaten meraklısı hangi cihazın hangi nesil olduğunu biliyor. Tıpkı otomobil modelleri gibi. Pek çok kişi 2012 model VW Golf dediğimde hangi aracı kastettiğimi biliyor ama kaçıncı nesil olduğunu bilmeyebilir.  Meraklıları ise bu aracın VW Golf 6 olduğunu zaten biliyor. Kafalarda karışıklık yaratacak bir durum yok. Bir gün yine böyle bir konuda tartışırken bir arkadaşımız “Hangisinin son model olduğunu nereden bileceğiz?” diye bir soru sormuştu. Arkadaşım bu kadar ilgilisin ama bunu ayırdedemiyorsan söyleyecek bir sözüm yok.

Yıllardır pek çok şirket ürünlerini yeniliyor ve aynı ad ile bu yeniliği sürdürüyor. Bu sadeye model adı güçleniyor. Bana göre bu adlandırma şekli çok daha iyi oldu. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Apple bu adlandırmaya iPad 3, iPad 4, 5… olarak mı devam etmeliydi? Sadece iPad olarak adlandırmak sizce doğru mu? Yorumlarınız ile katılırsanız sevinirim.

Tagged With: , , ,