Yeni iPad’in ismi

-

Farkındaysanız neredeyse birkaç aydır dün tanıtılan iPad’i adlandırırken iPad 3 veya başka bir isim kullanmıyordum. Yeni iPad veya yeni nesil iPad olarak bahsettiğimi gördünüz. Yazıların etiketlerinde iPad 3 olarak yazmamın sebebi ise çok başka. Takipçiler, Apple etkinliğe kadar ser verip sır vermediği için cihazı internette aratırken iPad 3 olarak aratıyorlardı. Başka türle etiketlemenin imkanı yok. Ancak hala ülkemizin saygın kabul edilen yayın kuruluşları iPad 3 olarak adlandırıyorlar, bu bana oldukça garip geliyor. Aylar öncesinden Tim Cook’un bu “numaralı” gidişata bir son vereceği belliydi. Kullandığınız şeyi sadece ismiyle çağırmak onun ilk nesil olduğu anlamına gelmiyor. Bu yazıyı MacBook’umdan yazıyorum. MacBook diyoruz işte. İlk çıkan MacBook, 4. nesil MacBook, MacBook 3 demiyoruz. Size özellikle bu cihaz ile ilgili bir detay vermek istersem zaten filanca yılın şu zamanı çıkan MacBook derim. iOS cihazlarda neden böyle bir hata yaptı Apple bu da başka bir merak konusu. Neyse ki bir hatadan daha dönüldü ve bundan sonra iPad’i “iPad” olarak adlandıracağız.

Son etkinlik, bir başka soruya daha cevap niteliği taşıyor. Malum, bir sonraki (5.) nesil iPhone’un adı oldukça tartışmalıydı. 5. nesil iPhone olacaktı ama 5. nesil iPhone zaten piyasadaydı. iPhone 4S, 5. nesil iPhone idi. Peki Apple ne yapacaktı? 6. nesil iPhone’u iPhone 5 diye mi tanıtacaktı? Belki de iPhone 6 diyecekti. Kafalarda 3G, 3GS, 4, 4S ‘ten sonra iPhone 5 vardı. Çözüm basit oldu. Numaralar ortadan kaldırıldı. Artık iPad veya iPhone nesilleri numaralandırılmayacak. Zaten meraklısı hangi cihazın hangi nesil olduğunu biliyor. Tıpkı otomobil modelleri gibi. Pek çok kişi 2012 model VW Golf dediğimde hangi aracı kastettiğimi biliyor ama kaçıncı nesil olduğunu bilmeyebilir.  Meraklıları ise bu aracın VW Golf 6 olduğunu zaten biliyor. Kafalarda karışıklık yaratacak bir durum yok. Bir gün yine böyle bir konuda tartışırken bir arkadaşımız “Hangisinin son model olduğunu nereden bileceğiz?” diye bir soru sormuştu. Arkadaşım bu kadar ilgilisin ama bunu ayırdedemiyorsan söyleyecek bir sözüm yok.

Yıllardır pek çok şirket ürünlerini yeniliyor ve aynı ad ile bu yeniliği sürdürüyor. Bu sadeye model adı güçleniyor. Bana göre bu adlandırma şekli çok daha iyi oldu. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Apple bu adlandırmaya iPad 3, iPad 4, 5… olarak mı devam etmeliydi? Sadece iPad olarak adlandırmak sizce doğru mu? Yorumlarınız ile katılırsanız sevinirim.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

8 YORUMLAR

  1. Kesinlikle cok dogru ve bence gecikilmis bir karar. Apple gibi ileriyi goren bir sirketin bunu neden daha once dusunemedigine ya da uygulamadigina sasiyorum dogrusu. Belki de bilemedigimiz stratejik bir nedeni de olabilir. Ben asil yeni iPhone u dort gozle bekliyorum ;) umarim sert hatlarini tekrar yumusatirlar.

  2. Dediklerinize aynen katılıyorum. Teknoloji gelişmeye devam edecek, tamam ilk modellerinizi çıkartırsınız iphone 3,3gs,4,5.. ama 10 yıl gibi bir süre geçtikten sonra bir telefondan söz ederken iphone 15 bugün çıkıyormuş falan demek biraz saçma olur.

    Ayrıca ipodların da sayıları yok ama nesili belirtildikten sonra hangi yıl çıkan ürün olduğu anlaşılıyor.Aynı şey macbooklar için de geçerli macbook 1,2 yok ama karışıklık da olmuyor. Keşke 2.nesil ipade ipad 2 demeselerdi ama zararın neresinden dönülse kardır tabi.

  3. Kesinlikle bu uygulama iyi oldu…hem eski modellerinin imajını da korumuş oldu iPhone 2 de iPhone , 4s de iPhone o yüzden belkide 2000 model BMW halaa BMW :) diğer markalar neden biz düşünemedik diyordur kesin… Apple yine bir ilk e imza attı .. Samsung şimdi modellerindeki bütün takı’ları kazıyordur:))

  4. Kacinci nesil odlugundan ziyade , ayni arabalar gibi ciktigi sene ile anilmasi taraftariyim. Numaranin kalkmasi iyi oldu bence de…

    iPad, iPad’dir artik. Hangi iPad oldugunu ”2012 model” diyerek ayirabiliriz. ‘2009 Golf” gibi. Nesil saymak da bir yerden sonra yorucu.

  5. bence karmaşa sebebi. şimdi her yıl bir ipad çıkacaksa sorun yok. ancak iphone için 4s ve 4 arasındaki gibi olmazsa çoğu kullanıcı hangi iphone u aldığını bile anlamayacak ve fazla para verecekler. zaten çoğu iphone kullanıcısı (türkiye için) hava olsun diye kullanıyor. her zamanda numara vermesinki diğer arkadaşların dediği gibi iphone 15 olmasın. ama en büyük değişiklikle alakalı bir isim konulabilir. iphone HD gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.