Yeni iPhone 4S ve Etkinlikten akılda kalanlar…

Bir etkinlik daha sona erdi. Öyle sıkıntılı geçti ti, şu satırları yazmak hiç ama hiç içimden gelmedi. Saatler öncesinden canlı yayın için hazırlık yaptık ve etkinlik öncesinden itibaren bilgileri aktarmaya başladık ama malesef serverların azizliğine uğradık. Site saat yaklaşık 19:00 dan sabahın ilk saatlerine kadar kapalıydı ama son gördüğümde 350 den fazla ziyaretçi aynı anda refresh yapıyordu ve neredeyse yarım günde 1600 ün üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşmıştı. Bu kadar yoğun ilgiye sevineyim mi yoksa koca bir etkinliği sosyal ağlar üzerinden aktarmaya çalışmak zorunda kaldığım için üzüleyim mi bilemedim. Bu yüzden hem teşekkür ediyorum hem de özür diliyorum.

Etkinlik belirtildiği gibi 20:00 ‘de başladı ve Tim Cook sahneye çıktı.

Apple Store’lar hakkında konuşmaya başlayan Cook Shanghai mağazasında ilk haftasonu 100.000 kişiyi ağırladıklarını dile getirdi. Mac satışlarının artışından bahsetti. Lion’un bugüne kadar 6 milyondan fazla indirildiğini, PC pazarının %4 büyümesine karşılık Mac pazarının %23 büyüdüğünü grafiklerle anlattı.  iPod’un Apple için önemini anlatan Cook, Sony’nin 30 yılda 220.000 walkman sattığını, iPod un ise 2001 den beri 300 milyondan fazla satıldığını vurguladı. En çok satılan ve en çok tercih edilen müzik çalar olan iPod un son bir yıl içinde (Temmuz’10-Haziran’11) 45 milyon adet satışa eriştiği de notlar arasındaydı.

iTunes, iPhone ve iPad hakkında da başarı ve övgü dolu rakamları, örnekleri paylaştıktan sonra sözü Scott Forstall’a iOS’u anlatması için bıraktı. iOS ‘un final sürümünde Find my Friends adlı bir özellik bulunacağını, iCloud ile konumlarını paylaşan arkadaşlarımızın nerede olduklarını bulabileceğimizden bahsetti.

Etkinliğin en önemli anlarından biri, 12 Ekim‘de iCloud ve iOS 5 ‘in final sürümünün son kullanıcılar ile buluşacağının açıklanmasıydı ki bu tarih oldukça uzun zamandır bekleniyordu.

Beklendiği gibi iPod nano ve iPod Touch yenilendi. Yeni yeni saatler (16 adet) eklenen nano’nun arabirimi geliştirilmiş ve fiyatı düşmüş. Artık 8 GB 129$, 16 GB ise 149 $ dan satılacak. (ABD)

iPod Touch da beyaz versiyonu ile karşımızda. Fiyatları ise

8GB  – 199, 32GB  – 299 ve 64 GB versiyonu 399$ (ABD) şeklinde belirtildi.

Günün en çok beklenen anı yeni iPhone idi. Aylardır bahsettiğimiz gibi karşımıza çıkan model iPhone 4S oldu. Kasası aynı kalan iPhone 4S’in içi ise tamamen yenilendi.

A5 çift çekirdekli işlemci, 8MP geliştirilmiş kamera, 1080P video kaydı, yenilenmiş anten en önemli özelliklerden bazıları. Yeni iPhone 4S’in kilit özelliği ise Siri. Şimdilik beta durumda olan siri İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerini destekliyor. Kişisel sanal asistan olarak betimleyebileceğimiz siri ve yeni iPhone 4S i ayrı bir başlıkta incelemek daha doğru olur.

iPhone 4S 14 Ekim’de ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya’da satışa çıkıyor. 28 Ekim tarihinde ise aralarında Türkiye’nin bulunmadığı 22 yeni ülkede daha satılacak. Türkiye satış tarihi kesin olmamakla birlikte yıl sonunda satışa başlanacak 70 ülkeden biri olduğunu düşünüyorum.

Etkinlik pek çok kişi için hayal kırıklığı oldu. iPhone 5 bekleyenler ciddi bir hayal kırıklığı yaşadı. Birkaç hafta öncesinden itibaren yazılarıma göz atanlar, harfi harfine benim düşündüğüm gibi geçtiğini görebilirler. Sadece bir ara kılıf fotoğrafları ciddi bir şekilde artınca, küçük bir ihtimalle de olsa iPhone 5 in de tanıtılabileceğinden bahsetmiştim. Benim için ayrıca pek bir keyifsiz geçen etkinlikten öne çıkanlar bu kadardı. Yenilenen ürünleri ve hizmetleri 12 Ekim’den önce detaylı bir şekilde ayrı ayrı kaleme almakta fayda görüyorum.

Tagged With: , , ,