Yeni iPhone’da Broadcom BCM4334 Wi-Fi ile Enerji Tasarrufu Sağlanacak

iPhone serisinin 6. neslini temsil edecek bir sonraki model ile ilgili iddialara her geçen gün yenisi ekleniyor. 9to5mac sitesinin haberine göre bir sonraki iPhone’da Wi-Fi çözümü olarak Broadcom’ın BCM4334 adlı yongası kullanılacak.

BCM4334, hali hazırda Yeni iPad ve iPhone 4S ürünlerinde kullanılan BCM4330’ün geliştirilmiş bir versiyonu. 40nm’lik yeni yonga, 65nm’lik halefine göre daha küçük ve daha verimli. 9to5mac editörü Seth Weintraub’un Broadcom yetkililerinden aldığı gerçekçi tahminlere göre, BCM4330 Rx modunda 68mA civarında güç tüketirken, yeni yonga BCM4334 sadece 36mA güç tüketiyor. Böylelikle, Wi-Fi için gereken güç tüketiminin yarısına ihtiyaç duyulmuş oluyor.

BCM4334 yongasının kablosuz internet bağlantısı için düşük güç tüketmesi, gelecek iPhone’un yeni özellikleri için ihtiyaç duyulan güç tasarrufuna da olanak sağlıyor. Böylece yeni iPhone’da bulunacağı iddia edilen daha büyük ekran, LTE radyo gibi özellikler için pilden tasarruf edilmiş oluyor. Ayrıca yeni  yonganın düşük güç tüketimi,  Apple’a daha ince tasarımlar yapabilmek için pil boyutlarını küçültebilme şansı da sunuyor.