Yeni iPhone’un küçük bağlantı kapısı

Reuters,  Apple’ın günümüzde kullandığı 30’luk pine sahip bağlantı kapısı yerine yeni iPhone’da kullanacak olan 19’luk pine sahip bağlantı kapısına ilişkin  söylentileri doğrular türden bir rapor yayınladı.

iPhone 5’in – ya da yeni iPhone-, Eylül sonu Ekim başı gibi satışa çıkması bekleniyor. Apple yeni telefonunun tasarımında kulaklık girişini alt tarafa taşıdığı için alt kısımda karışıklık oluştu. Bu karışıklığı gidermek için standart 30’luk dock bağlantısı yerine 19 pinli bağlantı noktası kullanmayı tercih etti.

Reuters tarafından da yayınlanan, yeni iPhone’a ait olduğu ileri sürülen önceki fotoğraflarda durum bu şekilde dergi sayfalarına yansımıştı..

 

 

 

 

 

 

 

 

iPhone 4S ve iPhone 5 alt kısım karşılaştırılması

Reuters, aksesuar üreticilerinin 19 pine sahip iPhone’dan çok fazla kâr edeceğini belirtiyor. Apple 2003 yılında 3. nesil iPod ile orjinal 30’luk pine sahip dock bağlantısını kullanmaya başlamıştı. Sonraki iPod, iPhone ve iPad’ler de bu port standart kalmıştı ve tek bir kablo bütün cihazlar için kullanabiliyordu.

Apple’ın yaptığı bu tasarım biraz garip geldi. iPhone 4 ve 4S ile aynı kıvrımlara sahip bir cihazda neden kulaklık kısmını alt tarafa koymak için uğraşasın? Ben iPhone da kulaklığı çok kullananlardanım ve üst kısımda olması rahatsız etmiyor. iPod Touch’ım da ise alt kısımda ve şarj olurken kullandığımda kablolar birbirine dolanıyor… Elbette bu durum görecelidir fakat yeni tasarım için gelecek yorumları merak ediyorum. Apple bu kadar çalıştı ama kullanıcıları memnun edecek mi?

Tagged With: , , , , ,